Předčasné volby do Poslanecké sněmovny 2013

23. 8. 2013 20:26
Volby do Poslanecké sněmovny PČR se konaly 25. a 26. října 2013. Voliči šli k urnám o několik měsíců dříve. Důvodem konání předčasných voleb bylo rozpuštění dolní komory.
Foto: Jiří Kropáček

Předčasné volby do Poslanecké sněmovny vyhrála ČSSD se ziskem 20.45 procent hlasů. Hned za ní se umístilo ANO 2011 miliardáře Andreje Babiše, které získalo 18.65 procent hlasů. Třetí pozici obsadila KSČM s téměř 15 procenty hlasů. Strany bývalé vládní koalice výrazně ztratily - pro TOP 09 hlasovalo necelých 12 procent voličů, pro ODS 7.72 procent. Do Poslanecké sněmovny se dále dostane hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury se 6.88 procenty a návrat do sněmovních lavic slaví KDU-ČSL, která získala 6.78 procent.

Volební účast byla pod hranicí 60 procent. Při minulých volbách do Sněmovny v roce 2010 činila účast 62,6 procenta, vůbec nejméně lidí přišlo k volbám v roce 2002 (58 %).

Volby do Poslanecké sněmovny PČR se konaly 25. a 26. října 2013. Voliči šli k urnám o několik měsíců dříve. Důvodem konání předčasných voleb bylo rozpuštění dolní komory, pro které se při srpnovém hlasování vyslovilo 140 poslanců. Prezident republiky Miloš Zeman rozpustil Sněmovnu 28. srpna 2013.

Pozadí předčasných voleb:

Předčasné volby jsou vyústěním politické krize, kterou odstartoval červnový zásah ÚOOZ na Úřadu vlády a dalších místech. Ústřední postavou celé kauzy byla tehdejší šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase Jana Nagyová.

Tzv. aféra Nagyová zahýbala českou politickou scénou a vedla ke jmenování úřednické vlády Jiřího Rusnoka. Té se však nepodařilo získat důvěru Poslanecké sněmovny, a tak úřaduje v demisi. Při hlasování o důvěře Rusnokově vládě se navíc ukázalo, že deklarovaná stojedničková většina koalice ODS, TOP 09 a LIDEM již neexistuje.

TOP 09 se proto rozhodla podpořit předčasné volby. Díky tomu se v Poslanecké sněmovně našel dostatečný počet poslanců, kteří podali návrh na její rozpuštění (celkem 126 ze stran ČSSD, TOP 09, KSČM a VV).

Politické strany a hnutí kandidující v předčasných volbách:

(Strany jsou seřazeny podle čísel, která jim vylosovala Státní volební komise.)

1 - Česká strana sociálně demokratická (ČSSD, wiki ČSSD)

2 - Strana svobodných občanů (Svobodní)

3 - Česká pirátská strana (ČPS, wiki Pirátů)

4 - TOP 09 s podporou Starostů (TOP 09 a STAN, wiki TOP 09 a Starostů)

5 - Hlavu vzhůru - volební blok (Hlavu vzhůru!)

6 - Občanská demokratická strana (ODS, wiki ODS)

7 - Romská demokratická strana (RDS)

8 - Klub angažovaných nestraníků (KAN)

9 - politické hnutí Změna (Změna)

10 - Strana soukromníků České republiky (SsČR)

11 - Křesťanská a demokratická unie-Československá strana lidová (KDU-ČSL¨, wiki KDU-ČSL)

12 - Volte Pravý Blok

13 - Suverenita - Strana zdravého rozumu (Suverenita, wiki Suverenity)

14 - Aktiv nezávislých občanů (ANEO)

15 - Strana práv občanů - ZEMANOVCI (SPOZ, wiki SPOZ)

16 - Občané 2011

17 - Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury (Úsvit)

18 - Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS)

19 - Československá strana socialistická (ČSS) - vyřazena kvůli nesplnění náležitostí přihlášky

20 - ANO 2011 (ANO)

21 - Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM, wiki KSČM)

22 - LEV 21 - Národní socialisté (NS-LEV 21, wiki LEV 21)

23 - Strana zelených (SZ)

24 - Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska) ()

Volební principy prázdných a blokovaných židlí (mandátů) - číslo nebylo vylosováno, protože uskupení nepatří mezi státem registrované strany a hnutí

O křesla v Poslanecké sněmovně bojovalo 5 908 kandidátů, což je téměř o tisícovku více než ve volbách v roce 2010. Na jedno poslanecké křeslo tak připadalo zhruba 30 uchazečů, před třemi lety jich bylo o pět méně.

Čísla všem 24 kandidujícím uskupením vylosovala Státní volební komise. Strany se je snažily využít ve svých kampaních.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

V americkém Kentucky se při výcviku srazily dva vrtulníky, zemřelo devět vojáků

Devět vojáků přišlo v noci na čtvrtek o život při srážce dvou amerických armádních vrtulníků v Kentucky. S odkazem na armádní mluvčí o tom informuje list The Washington Post. Vrtulníky byly zapojeny do výcvikové mise při základně u hranice se státem Tennessee.

Dva vrtulníky Black Hawk se při rutinní výcvikové misi srazily kolem 22:00 místního času (04:00 SELČ) v okrese Trigg nedaleko rozlehlé vojenské základy Fort Campbell, uvedla armádní mluvčí Nondice Thurmanová. Další podrobnosti se veřejnost dozví na tiskové konferenci, která má být ještě tento den. V oblasti Fort Campbell v noci na čtvrtek panovala dobrá viditelnost a foukal jen slabý vítr.

"V tuto chvíli se soustředíme na vojáky a jejich rodiny," uvádí armádní prohlášení. Příčina neštěstí se podle něj vyšetřuje. 

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Česká pošta zruší v Praze 35 poboček, v Ostravě 27

Česká pošta zruší nejvíce poboček v Praze, Ostravě, Brně a Plzni. V Praze má ubýt 35 pošt, v Ostravě 27, v Brně a Plzni po 12. Vyplývá to z pracovní verze materiálu pošty, který dnes zveřejnil web Seznam Zprávy. Mluvčí pošty Matyáš Vitík ČTK řekl, že seznam konkrétních rušených poboček podnik zveřejní zřejmě v pátek. Celkově se má v polovině roku uzavřít 300 z 3200 poboček. Návrh snížení počtu provozovaných pošt musí ještě schválit vláda.

V dokumentu, který mají Seznam Zprávy k dispozici, jsou zmíněna města napříč Českem. Rušení pošt by se mělo týkat 115 měst a obcí. Ve velkých městech, jako je Hradec Králové nebo Olomouc, má ubýt sedm poboček, o pět pošt méně budou mít České Budějovice, Liberec nebo Havířov, v Pardubicích, Karlových Varech, Karviné, Opavě nebo Kladně podnik zavře po čtyřech pobočkách.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) ve středu schválil vypořádání připomínek k návrhu snížení počtu pošt pro vládu. "Vypořádání bylo schváleno Radou ČTÚ ve středu, tak, aby byl ze strany ČTÚ legislativní proces urychlen v jeho částech, kde to je možné. Nyní bude návrh vypořádání projednán s připomínkujícími subjekty. Stále platí, že poté je třeba, aby návrh projednala ještě Legislativní rada vlády," řekla ČTK mluvčí ČTÚ Tereza Meravá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy