Předčasné volby do Poslanecké sněmovny 2013

23. 8. 2013 20:26
Volby do Poslanecké sněmovny PČR se konaly 25. a 26. října 2013. Voliči šli k urnám o několik měsíců dříve. Důvodem konání předčasných voleb bylo rozpuštění dolní komory.
Foto: Jiří Kropáček

Předčasné volby do Poslanecké sněmovny vyhrála ČSSD se ziskem 20.45 procent hlasů. Hned za ní se umístilo ANO 2011 miliardáře Andreje Babiše, které získalo 18.65 procent hlasů. Třetí pozici obsadila KSČM s téměř 15 procenty hlasů. Strany bývalé vládní koalice výrazně ztratily - pro TOP 09 hlasovalo necelých 12 procent voličů, pro ODS 7.72 procent. Do Poslanecké sněmovny se dále dostane hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury se 6.88 procenty a návrat do sněmovních lavic slaví KDU-ČSL, která získala 6.78 procent.

Volební účast byla pod hranicí 60 procent. Při minulých volbách do Sněmovny v roce 2010 činila účast 62,6 procenta, vůbec nejméně lidí přišlo k volbám v roce 2002 (58 %).

Volby do Poslanecké sněmovny PČR se konaly 25. a 26. října 2013. Voliči šli k urnám o několik měsíců dříve. Důvodem konání předčasných voleb bylo rozpuštění dolní komory, pro které se při srpnovém hlasování vyslovilo 140 poslanců. Prezident republiky Miloš Zeman rozpustil Sněmovnu 28. srpna 2013.

Pozadí předčasných voleb:

Předčasné volby jsou vyústěním politické krize, kterou odstartoval červnový zásah ÚOOZ na Úřadu vlády a dalších místech. Ústřední postavou celé kauzy byla tehdejší šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase Jana Nagyová.

Tzv. aféra Nagyová zahýbala českou politickou scénou a vedla ke jmenování úřednické vlády Jiřího Rusnoka. Té se však nepodařilo získat důvěru Poslanecké sněmovny, a tak úřaduje v demisi. Při hlasování o důvěře Rusnokově vládě se navíc ukázalo, že deklarovaná stojedničková většina koalice ODS, TOP 09 a LIDEM již neexistuje.

TOP 09 se proto rozhodla podpořit předčasné volby. Díky tomu se v Poslanecké sněmovně našel dostatečný počet poslanců, kteří podali návrh na její rozpuštění (celkem 126 ze stran ČSSD, TOP 09, KSČM a VV).

Politické strany a hnutí kandidující v předčasných volbách:

(Strany jsou seřazeny podle čísel, která jim vylosovala Státní volební komise.)

1 - Česká strana sociálně demokratická (ČSSD, wiki ČSSD)

2 - Strana svobodných občanů (Svobodní)

3 - Česká pirátská strana (ČPS, wiki Pirátů)

4 - TOP 09 s podporou Starostů (TOP 09 a STAN, wiki TOP 09 a Starostů)

5 - Hlavu vzhůru - volební blok (Hlavu vzhůru!)

6 - Občanská demokratická strana (ODS, wiki ODS)

7 - Romská demokratická strana (RDS)

8 - Klub angažovaných nestraníků (KAN)

9 - politické hnutí Změna (Změna)

10 - Strana soukromníků České republiky (SsČR)

11 - Křesťanská a demokratická unie-Československá strana lidová (KDU-ČSL¨, wiki KDU-ČSL)

12 - Volte Pravý Blok

13 - Suverenita - Strana zdravého rozumu (Suverenita, wiki Suverenity)

14 - Aktiv nezávislých občanů (ANEO)

15 - Strana práv občanů - ZEMANOVCI (SPOZ, wiki SPOZ)

16 - Občané 2011

17 - Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury (Úsvit)

18 - Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS)

19 - Československá strana socialistická (ČSS) - vyřazena kvůli nesplnění náležitostí přihlášky

20 - ANO 2011 (ANO)

21 - Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM, wiki KSČM)

22 - LEV 21 - Národní socialisté (NS-LEV 21, wiki LEV 21)

23 - Strana zelených (SZ)

24 - Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska) ()

Volební principy prázdných a blokovaných židlí (mandátů) - číslo nebylo vylosováno, protože uskupení nepatří mezi státem registrované strany a hnutí

O křesla v Poslanecké sněmovně bojovalo 5 908 kandidátů, což je téměř o tisícovku více než ve volbách v roce 2010. Na jedno poslanecké křeslo tak připadalo zhruba 30 uchazečů, před třemi lety jich bylo o pět méně.

Čísla všem 24 kandidujícím uskupením vylosovala Státní volební komise. Strany se je snažily využít ve svých kampaních.

 

Právě se děje

před 21 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy