ODS - volby do Poslanecké sněmovny 2013

9. 9. 2013 11:23
Volebním lídrem ODS na podzim 2013 při obsazování Poslanecké sněmovny byla Miroslava Němcová, která kandidovala v Praze. ODS získala pouze 7,7 % hlasů.
Foto: Jiří Kropáček

V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny obdržela Občanská demokratická strana okolo 7,7 % hlasů a umístila se v pořadí na pátém místě. Jde o jasný propad oproti roku 2010, kdy získala 20,22 procenta hlasů, což znamenalo 53 mandátů, a přestože nebyla vítěznou stranou, sestavila koaliční vládu. Nyní bude disponovat kolem 15 křesel.

Volby do Poslanecké sněmovny proběhly o víkendu 25. a 26. října.

Volební číslo ODS bylo 6.

Volební výsledky v krajích, lídři a jejich úspěchy

Praha: Miroslava Němcová (v PSP ČR od 1998, zvolena znovu) - zisk: 12 %
Středočeský kraj: Petr Bendl (v PSP ČR 1998-2001 a od 2010, zvolen znovu) - zisk: 8,86 %
Plzeňský kraj: Jiří Pospíšil (v PSP ČR od 2002, zvolen znovu) - zisk: 10,64 %
Jihočeský kraj: Martin Kuba (nebyl poslancem, nezvolen) - zisk: 8,09 %
Karlovarský kraj: Jan Bureš (v PSP ČR od 2010, nezvolen) - zisk: 6,73 %
Ústecký kraj: Radim Holeček (nebyl poslancem, zvolen poprvé) - zisk: 6,25 %
Liberecký kraj: Hana Moudrá (nebyla poslankyní, nezvolena) - zisk: 6,96 %
Královéhradecký kraj: Pavel Staněk (v PSP ČR od 2010, znovu nezvolen) - zisk: 7,28 %
Pardubický kraj: Radim Jirout (v PSP ČR od 2010, znovu nezvolen) - zisk: 7,11 %
Kraj Vysočina: Jana Fischerová (v PSP ČR od 2010, znovu zvolena) - zisk: 6,84 %
Olomoucký kraj: Martin Novotný (nebyl poslancem, zvolen poprvé) - zisk: 6,04 %
Jihomoravský kraj: Petr Fiala (nestraník, nebyl poslancem, zvolen poprvé) - zisk: 7,01 %
Zlínský kraj: Jan Hrdý (nebyl poslancem, nebyl zvolen) - zisk: 5,66 %
Moravskoslezský kraj: Zbyněk Stanjura (v PSP ČR od 2010, zvolen znovu) - zisk: 5,45 %

Volební program ODS

Pro předčasné volby do Poslanecké sněmovny odhalovala ODS jednotlivá programová témata postupně jako Příběh života.

Prvním tématem byla podpora mladých lidí a absolventů. Slibovali: V případě pořízení vlastní nemovitosti v ceně do 3 milionu korun by transakci osvobodili od daně z převodu. Daňově by zvýhodnili i podnikání těch, kteří by začali do 3 měsíců od ukončení studia, a naopak zaměstnávání absolventů by podpořili úlevou na sociálních odvodech pro ty, kteří by zaměstnali absolventa, který je na úřadu práce přes 6 měsíců.

Dalším tématem bylo školství a kultura, které do jisté míry propojovali. Ve vzdělávání by se chtěli zasadit o stabilitu, na dlouho určit podobu maturit či zprůhlednit financování školství. Zlepšit podmínky na trhu práce pro částečné úvazky a práci z domova. Dále má ve vzdělávání hrát výraznější roli kultura, to znamená zvláštní výukové programy, víceleté financování kulturních institucí. Debata by se měla vést i o posílení veřejnoprávních médií s ohledem na propojování médií a byznysu v poslední době.

Pracovní trh, sociální systém. Na trhu práce chtěli podpořit vznik aktivních pracovních týmů, které by na úřadech práce pomáhali ve vzájemném hledání zaměstnavatelů a zaměstnanců. Kvalitní pracovní trh totiž je nejlepší způsobem, jak se vypořádat s nezaměstnaností. Chtěli také provést úpravy v zákoně o švarcsystému. Byli proti zvyšování minimální mzdy. V sociální sféře měli v plánu znovu zavést veřejnou službu, na níž by následně navázaly finančně ohodnocené veřejně prospěšné práce a účelná pracovní místa. Omezili by sociální podporu na ubytování v ubytovnách, přičemž by se do nabídky takových bydlení mohli zapojit i soukromníci ve spolupráci s obcí.

Bezpečnost a justice. V závislosti na situaci v sociálně vyloučených lokalitách by posílili zastoupení policie, pravidlo třikrát a dost aplikované na drobné krádeže či pravomoc obcím omezovat sběrny kovů. Právní systém by inovovali o kompletní elektronický spis, který by zkrátil řízení, o budování soudních administrativních týmů, které by zrychlili projednávání soudů, o transparentní výběrová řízení na soudce a další zvyšování pracujících vězňů.

V kapitole státu a ekonomiky chtěli pokračovat v politice snižujícího zadlužování budoucích generací. Byli pro zavedení finanční ústavy, která zavazuje k rozpočtově odpovědnému chování politiků. Navrhovali by sloučení Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva dopravy do rezortu hospodářství a sloučení Ministerstva životního prostředí a ministerstev pro místní rozvoj a zemědělství. Odmítali progresivní zdanění, zároveň nechtějí ani další plošné zvyšování. Snažili by se o snížení administrativy pro podnikatele. Přijetí eura není do doby stabilizace eurozóny možné.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Vedení libereckých technických služeb podle auditu manipulovalo výnosy, část dozorčí rady rezignovala.

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. 

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelská vláda obvinila opozici v čele s Guaidóem z "krvavého spiknutí"

Venezuelský prezident Nicolás Maduro v neděli označil za vůdce povstání opoziční lídry Juana Guaidóa a Leopolda Lópeze, neřekl ale, zda se zatykače týkají i jich. Do spiknutí byl podle Madura zapleten i americký diplomat. Guaidó, jehož přes padesát zemí, včetně USA, letos uznalo za dočasného prezidenta Venezuely, označil obvinění ze spiknutí za další Madurovu vymyšlenou historku.

O odhalení "teroristického spiknutí" informovala vláda autoritářského prezidenta Madura v sobotu. Podle ní měla skupina přepadnout tuto neděli dvě vojenské posádky a "vyvolat násilnosti v šesti státech (venezuelské federace)". V neděli Maduro prohlásil, že za tímto komplotem byl Guaidó, López a opět také americká a kolumbijská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy