Martin Kuba

Aktualizováno 5. 11. 2012 12:26
Jihočeský vicehejtman Martin Kuba (ODS) byl v letech 2012-2014 1. místopředsedou ODS. Kuba je spojován s "kmotrem" Pavlem Dlouhým.
Martin Kuba
Martin Kuba | Foto: Vojtěch Marek

Martin Kuba byl po rezignaci Petra Nečase v polovině roku 2013 jako 1. místopředseda ODS nucen stát se úřadujícím předsedou ODS. Výrazný neúspěch strany v podzimních předčasných volbách vedl k tomu, že v lednu 2014 nekandidoval na žádnou funkci, a tak v nejvyšším vedení strany nyní nepůsobí.

Pro předčasné volby do Poslanecké sněmovny konané 25. a 26. října 2013 se stal lídrem kandidátky ODS v Jihočeském kraji, ale preferenční hlasy nakonec poslali do Sněmovny Jana Zahradníka, zatímco on neprošel.

K předčasným volbám došlo následkem demise vlády Petra Nečase a nedůvěy úřednické vládě Jiřího Rusnoka, pod níž se sněmovna rozpustila. ODS ve volbách dosáhla výrazného pokles preferencí.

V minulém období také nebyl poslancem, ale 16. listopadu 2011 byl jmenován ministrem průmyslu a obchodu. Na této pozici vystřídal Martina Kocourka, který podal demisi. V čele resortu skončil spolu s demisí premiéra Petra Nečase po tzv. aféře Nagyová. Jako první místopředseda je dočasně pověřen vedením ODS.

1. místopředsedou strany ho delegáti zvolili na podzimním kongresu 2012. Na pozici nahradil Miroslavu Němcovou.

Kuba a Jihočeský kraj

V letech 2008-2012 pak působil i v zastupitelstvu Jihočeského kraje jako vicehejtman, znovu nekandidoval. Zůstává zde jako předseda regionálního sdružení.

Martin Kuba je spojován s jedním z "kmotrů" ODS, Pavlem Dlouhým. To však Kuba vždy odmítal.

V domovské organizaci má poměrně silnou pozici - například 14. listopadu mu na regionálním sněmu v Českých Budějovicích vynesla tajná volba hlasy 72 ze 79 delegátů.

Na stranickém kongresu v roce 2010 usiloval o pozici místopředsedy ODS; přítižila mu ale skutečnost, že se netěšil podpoře předsedy Petra Nečase.

Důvodem měla být údajně Kubova pozice coby "architekta velké koalice" v Jihočeském kraji. Zde měl doposud na starost například regionální rozvoj, územní plánování, dopravní investice a s tím související čerpání peněz z evropských fondů.

Cestu k sobě Nečas s Kubou našli údajně až díky jeho práci ve stínové asociaci krajů.

Martin Kuba se narodil 9. dubna 1973 v českých Budějovicích. Vystudoval nejprve stavební průmyslovku, poté maturoval v oboru zdravotnický záchranář a ve zdravotnictví poté pokračoval studiem na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Jeho specializací je anesteziologie, ze které promoval v roce 2002.

Poté nastoupil do českobudějovické nemocnice a o rok později se stal členem ODS. V roce 2006 byl zvolen do zastupitelstva a rady města České Budějovice; o dva roky později se stal předsedou jihočeské ODS a usedl i v zastupitelstvu a radě Jihočeského kraje.

Je zakladatelem a společníkem sítě Fruit Frog, vyrábějící ovocné koktejly a provozovatelem franšízové pekárny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Do ulic vyrazily desetitisíce Maďarů u přiležitosti výročí protisovětského povstání

Do budapešťských ulic v sobotu při příležitosti 65. výročí protisovětského povstání vyrazily desetitisíce Maďarů. Demonstrace na dnešek svolali jak stoupenci premiéra Viktora Orbána, tak jeho odpůrci. Maďarsko příští rok čekají parlamentní volby, ve kterých bude Orbán poprvé od nástupu k moci v roce 2010 čelit jednotné frontě opozičních stran, napsala agentura Reuters.

Orbán své příznivce v centru města vyzval, aby hájili to, čeho bylo za jeho vlády dosaženo. Obvinil rovněž Brusel a Washington ze snahy zasahovat do maďarské politiky. Washington a americký miliardář maďarského původu George Soros podle něj využívají svých peněz a médií, aby v Maďarsku dostali k moci své lidi, tedy maďarskou levicovou opozici.

"Nezáleží však na tom, co chtějí v Bruselu, ve Washingtonu a v médiích řízených ze zahraničí. Budou to Maďaři, kdo rozhodne o svém vlastním osudu," prohlásil Orbán. "Věříme ve stejné hodnoty: rodinu, národ a silné a nezávislé Maďarsko," řekl svým příznivcům.

Organizátoři provládní demonstrace uvedli, že chtějí opozici i Bruselu ukázat svou jednotu. "Je nemožné, že opět čelíme útokům ze strany Západu, který neustále kritizuje Viktora Orbána," uvedla podle Reuters jedna z účastnic demonstrace. "Volby příští rok budou o tom, zda Maďarsko zůstane suverénní zemí, nebo se rozplyne v muslimském moři," dodala.

Opozice povzbuzená dobrým výsledkem v místních volbách v roce 2019 a také příznivými průzkumy veřejného mínění se rozhodla utvořit společnou koalici, i když jsou v ní ideologicky velmi nesourodé strany od zelených, socialistů a liberálů až po pravicový Jobbik. V čele koalice stojí Péter Márki-Zay, který na dnešní opoziční demonstraci slíbil, že v případě zvolení jeho vláda navrhne novou ústavu, omezí korupci, zavede euro a zaručí svobodu médií, "Současný režim se stal morálně neudržitelným," prohlásil. Průzkumy signalizují těsný volební souboj mezi Orbánovou stranou Fidesz a opoziční koalicí.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Ozbrojenci v Nigérii zaútočili na věznici a osvobodili stovky trestanců

Ozbrojenci v jihozápadním nigerijském státě Oyo v pátek večer zaútočili na věznici a osvobodili přes 800 zadržovaných. Podle agentury Reuters to dnes oznámila vězeňská služba. Dopadeno podle ní zatím bylo 262 vězňů, po dalších 575 se stále pátrá. Útočníci měli podle vězeňské služby "sofistikované zbraně" a po přestřelce s ostrahou odpálili zeď do dvora věznice dynamitem.

Incident je již třetím letošním přepadením věznice v nejlidnatější africké zemi, což vzbuzuje vážné bezpečnostní obavy. V uplynulém roce se terčem podobných útoků stala také jiná bezpečnostní zařízení, včetně policejních stanic.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šwiateková a Muguruzaová mají jistou účast na tenisovém Turnaji mistryň

Polka Iga Šwiateková a Španělka Garbině Muguruzaová jsou dalšími dvěma jistými účastnicemi tenisového Turnaje mistryň. Vyplývá to z průběžného žebříčku podle výsledků v aktuální sezoně. Právo startu na listopadovém vyvrcholení sezony v mexické Guadalajaře tak má sedm tenistek, ale vzhledem k ohlášené neúčasti světové jedničky Ashleigh Bartyové zbývají ještě dvě místa.

Vedle Češek Barbory Krejčíkové a Karolíny Plíškové se už dříve na Turnaj mistryň kvalifikovaly Běloruska Aryna Sabalenková a Řekyně Maria Sakkariová.

Muguruzaová, které neublížila čtvrtfinálová porážka v Moskvě, se na podnik pro osm nejlepších hráček sezony vrátí po čtyřech letech. Jejím maximem ze tří účastí je semifinále v roce 2015. Dvacetiletá Šwiateková bude mít na Turnaji mistryň premiéru. Loni sice vyhrála Roland Garros, ale plánovaný Turnaj mistryň v čínském Šen-čenu se tehdy nehrál a ani za něj nebyla náhrada.

Mezi adeptkami na zbývající dvě postupová místa má nejlepší pozici nedávná vítězka velkého turnaje v Indian Wells Paula Badosaová ze Španělska. Za ní bude místo mezi elitou hájit Tunisanka Ons Džabúrová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruský ministr obrany obvinil NATO ze shromažďování sil blízko ruských hranic

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v sobotu obvinil Severoatlantickou alianci ze shromažďování vojenských sil v blízkosti ruských hranic. Podle agentury Interfax rovněž uvedl, že NATO není ochotno jednat s Moskvou o evropské bezpečnosti za rovných podmínek. Ministrovy výroky jsou nejnovější známkou rostoucího napětí mezi Ruskem a NATO, píše agentura Reuters.

Severoatlantická aliance ve čtvrtek schválila nový plán, jak čelit potenciálním vojenským či hybridním hrozbám ze strany Ruska. Ministři obrany aliančních zemí na zasedání v Bruselu přijali strategii, která má členské státy ochránit před možným napadením raketami s jadernou hlavicí stejně jako před hackerskými útoky na klíčovou infrastrukturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy