Martin Kuba

Aktualizováno 5. 11. 2012 12:26
Jihočeský vicehejtman Martin Kuba (ODS) byl v letech 2012-2014 1. místopředsedou ODS. Kuba je spojován s "kmotrem" Pavlem Dlouhým.
Martin Kuba
Martin Kuba | Foto: Vojtěch Marek

Martin Kuba byl po rezignaci Petra Nečase v polovině roku 2013 jako 1. místopředseda ODS nucen stát se úřadujícím předsedou ODS. Výrazný neúspěch strany v podzimních předčasných volbách vedl k tomu, že v lednu 2014 nekandidoval na žádnou funkci, a tak v nejvyšším vedení strany nyní nepůsobí.

Pro předčasné volby do Poslanecké sněmovny konané 25. a 26. října 2013 se stal lídrem kandidátky ODS v Jihočeském kraji, ale preferenční hlasy nakonec poslali do Sněmovny Jana Zahradníka, zatímco on neprošel.

K předčasným volbám došlo následkem demise vlády Petra Nečase a nedůvěy úřednické vládě Jiřího Rusnoka, pod níž se sněmovna rozpustila. ODS ve volbách dosáhla výrazného pokles preferencí.

V minulém období také nebyl poslancem, ale 16. listopadu 2011 byl jmenován ministrem průmyslu a obchodu. Na této pozici vystřídal Martina Kocourka, který podal demisi. V čele resortu skončil spolu s demisí premiéra Petra Nečase po tzv. aféře Nagyová. Jako první místopředseda je dočasně pověřen vedením ODS.

1. místopředsedou strany ho delegáti zvolili na podzimním kongresu 2012. Na pozici nahradil Miroslavu Němcovou.

Kuba a Jihočeský kraj

V letech 2008-2012 pak působil i v zastupitelstvu Jihočeského kraje jako vicehejtman, znovu nekandidoval. Zůstává zde jako předseda regionálního sdružení.

Martin Kuba je spojován s jedním z "kmotrů" ODS, Pavlem Dlouhým. To však Kuba vždy odmítal.

V domovské organizaci má poměrně silnou pozici - například 14. listopadu mu na regionálním sněmu v Českých Budějovicích vynesla tajná volba hlasy 72 ze 79 delegátů.

Na stranickém kongresu v roce 2010 usiloval o pozici místopředsedy ODS; přítižila mu ale skutečnost, že se netěšil podpoře předsedy Petra Nečase.

Důvodem měla být údajně Kubova pozice coby "architekta velké koalice" v Jihočeském kraji. Zde měl doposud na starost například regionální rozvoj, územní plánování, dopravní investice a s tím související čerpání peněz z evropských fondů.

Cestu k sobě Nečas s Kubou našli údajně až díky jeho práci ve stínové asociaci krajů.

Martin Kuba se narodil 9. dubna 1973 v českých Budějovicích. Vystudoval nejprve stavební průmyslovku, poté maturoval v oboru zdravotnický záchranář a ve zdravotnictví poté pokračoval studiem na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Jeho specializací je anesteziologie, ze které promoval v roce 2002.

Poté nastoupil do českobudějovické nemocnice a o rok později se stal členem ODS. V roce 2006 byl zvolen do zastupitelstva a rady města České Budějovice; o dva roky později se stal předsedou jihočeské ODS a usedl i v zastupitelstvu a radě Jihočeského kraje.

Je zakladatelem a společníkem sítě Fruit Frog, vyrábějící ovocné koktejly a provozovatelem franšízové pekárny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy