Martin Kuba

Aktualizováno 5. 11. 2012 12:26
Jihočeský vicehejtman Martin Kuba (ODS) byl v letech 2012-2014 1. místopředsedou ODS. Kuba je spojován s "kmotrem" Pavlem Dlouhým.
Martin Kuba
Martin Kuba | Foto: Vojtěch Marek

Martin Kuba byl po rezignaci Petra Nečase v polovině roku 2013 jako 1. místopředseda ODS nucen stát se úřadujícím předsedou ODS. Výrazný neúspěch strany v podzimních předčasných volbách vedl k tomu, že v lednu 2014 nekandidoval na žádnou funkci, a tak v nejvyšším vedení strany nyní nepůsobí.

Pro předčasné volby do Poslanecké sněmovny konané 25. a 26. října 2013 se stal lídrem kandidátky ODS v Jihočeském kraji, ale preferenční hlasy nakonec poslali do Sněmovny Jana Zahradníka, zatímco on neprošel.

K předčasným volbám došlo následkem demise vlády Petra Nečase a nedůvěy úřednické vládě Jiřího Rusnoka, pod níž se sněmovna rozpustila. ODS ve volbách dosáhla výrazného pokles preferencí.

V minulém období také nebyl poslancem, ale 16. listopadu 2011 byl jmenován ministrem průmyslu a obchodu. Na této pozici vystřídal Martina Kocourka, který podal demisi. V čele resortu skončil spolu s demisí premiéra Petra Nečase po tzv. aféře Nagyová. Jako první místopředseda je dočasně pověřen vedením ODS.

1. místopředsedou strany ho delegáti zvolili na podzimním kongresu 2012. Na pozici nahradil Miroslavu Němcovou.

Kuba a Jihočeský kraj

V letech 2008-2012 pak působil i v zastupitelstvu Jihočeského kraje jako vicehejtman, znovu nekandidoval. Zůstává zde jako předseda regionálního sdružení.

Martin Kuba je spojován s jedním z "kmotrů" ODS, Pavlem Dlouhým. To však Kuba vždy odmítal.

V domovské organizaci má poměrně silnou pozici - například 14. listopadu mu na regionálním sněmu v Českých Budějovicích vynesla tajná volba hlasy 72 ze 79 delegátů.

Na stranickém kongresu v roce 2010 usiloval o pozici místopředsedy ODS; přítižila mu ale skutečnost, že se netěšil podpoře předsedy Petra Nečase.

Důvodem měla být údajně Kubova pozice coby "architekta velké koalice" v Jihočeském kraji. Zde měl doposud na starost například regionální rozvoj, územní plánování, dopravní investice a s tím související čerpání peněz z evropských fondů.

Cestu k sobě Nečas s Kubou našli údajně až díky jeho práci ve stínové asociaci krajů.

Martin Kuba se narodil 9. dubna 1973 v českých Budějovicích. Vystudoval nejprve stavební průmyslovku, poté maturoval v oboru zdravotnický záchranář a ve zdravotnictví poté pokračoval studiem na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Jeho specializací je anesteziologie, ze které promoval v roce 2002.

Poté nastoupil do českobudějovické nemocnice a o rok později se stal členem ODS. V roce 2006 byl zvolen do zastupitelstva a rady města České Budějovice; o dva roky později se stal předsedou jihočeské ODS a usedl i v zastupitelstvu a radě Jihočeského kraje.

Je zakladatelem a společníkem sítě Fruit Frog, vyrábějící ovocné koktejly a provozovatelem franšízové pekárny.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Kremlík na ministerstvu dopravy zůstane, bude náměstkem svého nástupce Havlíčka

Vladimír Kremlík (za ANO) bude po svém odvolání z vlády působil na ministerstvu dopravy jako náměstek. Deníku Mladá fronta DNES (MfD) to během cesty v Izraeli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kremlík dnes skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou nepřežil. Lidé v daném úseku místo metra museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté. Očekává se, že provoz bude obnoven kolem 22:00, uvedl večer na webu pražský dopravní podnik.

Metro jezdí bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B je provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje. "Mezi Smíchovem a Karlínem doporučujeme použít též alternativní spojení linkami 10 a 16 s přestupem na metro C v zastávce I.P.Pavlova," uvedl dopravní podnik.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Polští poslanci znovu přijali sporný zákon o postihu soudců

Polští poslanci dnes hlasy vládní většiny znovu přijali kontroverzní zákon, který podle kritiků umožní trestat soudce zpochybňující vládní reformu justice. Zákon minulý pátek odmítl Senát, ve kterém má opozice mírnou většinu. Sejm, dolní komora parlamentu, nyní rozhodnutí Senátu přehlasoval 234 hlasy zákonodárců z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Proti bylo 211 poslanců a devět se zdrželo, uvedla televize TVN 24. Zákon nyní obdrží prezident Andrzej Duda.

Opoziční místopředsedkyně Sejmu Malgorzata Kidawová-Blońská v debatě označila kroky vládního tábora za "opravdový státní převrat". Vládní poslanci podle ní rozhodují "o tom, že soudy mají přestat být nezávislé".

Novou právní normu kritizuje Evropská komise a zpochybnili ji experti z Benátské komise, poradního orgánu Rady Evropy, kteří na pozvání Senátu navštívili Polsko.

Navzdory kritice se PiS snaží zákon prosadit s tím, že zabrání anarchii v polské justici, která se prý dosud neočistila od dědictví komunismu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy