České Budějovice

17. 5. 2014 14:18
Každý znalec Cimrmana ví, že v Českých Budějovicích by chtěl žít každý. A není divu. Historické město se nachází v malebné oblasti jižních Čech, a proto každoročně láká mnoho návštěvníků.
Foto: Aktuálně.cz

České Budějovice, metropole Jihočeského kraje, se nachází na soutoku Vltavy a Malše v jihovýchodní části Českobudějovické pánve. Se svými 93 tisíci obyvateli je devátým největším městem České republiky.

Historie:

České Budějovice byly založeny v roce 1265 králem Přemyslem Otakarem II. a měly představovat základnu královské moci v jižních Čechách. Svého rozkvětu České Budějovice dosáhly v 16. století díky rozsáhlé těžbě stříbra, příjmům z vaření piva, obchodu se solí a suknem a také díky rybníkářství.

Během stavovského povstání v 17. století stálo město na straně císaře a v průběhu třicetileté války bylo několikrát obléháno. Kvůli bojům v Praze a středních Čechách se České Budějovice dočasně staly hlavním městem, do kterého se přesunuly některé důležité úřady. 

Faktické údaje

Rozloha: 55,56 km²

Počet obyvatel: 93 467

Kraj: Jihočeský

Okres: České Budějovice

Primátor: Juraj Toma (Občané pro Budějovice)

PSČ: 370 01

Město nabylo na významu v roce 1785, kdy se stalo sídlem biskupa nově vzniklé diecéze českobudějovické. Další výrazný vzestup Budějovic nastal na počátku 19. století, když sem přesídlila správa kraje z Písku a Tábora. Z málo významného devítitisícového města se díky tomu stalo důležité centrum. V první polovině 19. století byla na trase České Budějovice-Linec zprovozněna první koněspřežná železnice na evropském kontinentu.

Po vzniku Československa v Budějovicích žilo převážně české obyvatelstvo. V březnu 1939 bylo město obsazeno německou armádou a na konci druhé světové války se stalo dějištěm přímých bojových akcí amerického letectva, které město bombardovalo. Po válce došlo k odsunu asi 7 500 Němců.

V roce 1949 se České Budějovice staly hlavním městem nově zřízeného Jihočeského kraje (do roku 1990). Ve druhé polovině 20. století se ještě upevnilo postavení Českých Budějovic jakožto významné křižovatky mnohých dopravních tahů a největšího města v kraji. Po obnově krajů v rámci České republiky se opět staly sídlem Jihočeského kraje.

Turistické zajímavosti:

České Budějovice jsou častým cílem turistů nejen z Česka, ale také z Rakouska, Německa a dalších zemí. Město láká návštěvníky nejen vlastními historickými a přírodními zajímavostmi, ale také těží ze své polohy, jelikož se nachází v blízkosti dalších turisticky atraktivních lokalit v jižních Čechách, jako je Český Krumlov, Hluboká nad Vltavou nebo Třeboň.

Mezi největší turisické atrakce Českých Budějovic patří historická památková rezervace s Piaristickým náměstím, přilehlým dominikánským klášterem s kostelem Obětování Panny Marie, se Samsonovou kašnou a radnicí. Mezi další památky patří Černá věž, katedrála svatého Mikuláše nebo náměstí Přemysla Otakara II, což je jedno z největších čtvercových náměstí v České republice.

Zdroj: CzechTourism, autor: Roman Cestr
Zdroj: CzechTourism, autor: Roman Cestr | Foto:

Město také nabízí bohatý kulturní program. Jihočeské divadlo má činoherní, baletní, operní i loutkoherecký soubor. Ve městě se nachází Jihočeské muzeum, Muzeum koněspřežky, Jihočeské motocyklové muzeum, Budvar muzeum České Budějovice a Muzeum energetiky. Z festivalů můžeme jmenovat například Jihočeský jazzový festival, festival pouličního umění Buskersfest nebo také kulinářskou akci Gastrofest.

Instituce v Českých Budějovicích:

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích byla založena v roce 1991 a tcoří ji osm fakult.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Krajský soud v Českých Budějovicích spadá do působnosti Vrchního soudu v Praze

Odkaz na kontakty.

Magistrát města České Budějovice tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkaz na oficiální stránky a kontakty.

V Českých Budějovicích se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Jihočeský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Správním obvodem krajské pobočky Úřadu práce České republiky v Českých Budějovicích je území Jihočeského kraje.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy