České Budějovice

17. 5. 2014 14:18
Každý znalec Cimrmana ví, že v Českých Budějovicích by chtěl žít každý. A není divu. Historické město se nachází v malebné oblasti jižních Čech, a proto každoročně láká mnoho návštěvníků.
Foto: Aktuálně.cz

České Budějovice, metropole Jihočeského kraje, se nachází na soutoku Vltavy a Malše v jihovýchodní části Českobudějovické pánve. Se svými 93 tisíci obyvateli je devátým největším městem České republiky.

Historie:

České Budějovice byly založeny v roce 1265 králem Přemyslem Otakarem II. a měly představovat základnu královské moci v jižních Čechách. Svého rozkvětu České Budějovice dosáhly v 16. století díky rozsáhlé těžbě stříbra, příjmům z vaření piva, obchodu se solí a suknem a také díky rybníkářství.

Během stavovského povstání v 17. století stálo město na straně císaře a v průběhu třicetileté války bylo několikrát obléháno. Kvůli bojům v Praze a středních Čechách se České Budějovice dočasně staly hlavním městem, do kterého se přesunuly některé důležité úřady. 

Faktické údaje

Rozloha: 55,56 km²

Počet obyvatel: 93 467

Kraj: Jihočeský

Okres: České Budějovice

Primátor: Juraj Toma (Občané pro Budějovice)

PSČ: 370 01

Město nabylo na významu v roce 1785, kdy se stalo sídlem biskupa nově vzniklé diecéze českobudějovické. Další výrazný vzestup Budějovic nastal na počátku 19. století, když sem přesídlila správa kraje z Písku a Tábora. Z málo významného devítitisícového města se díky tomu stalo důležité centrum. V první polovině 19. století byla na trase České Budějovice-Linec zprovozněna první koněspřežná železnice na evropském kontinentu.

Po vzniku Československa v Budějovicích žilo převážně české obyvatelstvo. V březnu 1939 bylo město obsazeno německou armádou a na konci druhé světové války se stalo dějištěm přímých bojových akcí amerického letectva, které město bombardovalo. Po válce došlo k odsunu asi 7 500 Němců.

V roce 1949 se České Budějovice staly hlavním městem nově zřízeného Jihočeského kraje (do roku 1990). Ve druhé polovině 20. století se ještě upevnilo postavení Českých Budějovic jakožto významné křižovatky mnohých dopravních tahů a největšího města v kraji. Po obnově krajů v rámci České republiky se opět staly sídlem Jihočeského kraje.

Turistické zajímavosti:

České Budějovice jsou častým cílem turistů nejen z Česka, ale také z Rakouska, Německa a dalších zemí. Město láká návštěvníky nejen vlastními historickými a přírodními zajímavostmi, ale také těží ze své polohy, jelikož se nachází v blízkosti dalších turisticky atraktivních lokalit v jižních Čechách, jako je Český Krumlov, Hluboká nad Vltavou nebo Třeboň.

Mezi největší turisické atrakce Českých Budějovic patří historická památková rezervace s Piaristickým náměstím, přilehlým dominikánským klášterem s kostelem Obětování Panny Marie, se Samsonovou kašnou a radnicí. Mezi další památky patří Černá věž, katedrála svatého Mikuláše nebo náměstí Přemysla Otakara II, což je jedno z největších čtvercových náměstí v České republice.

Zdroj: CzechTourism, autor: Roman Cestr
Zdroj: CzechTourism, autor: Roman Cestr | Foto:

Město také nabízí bohatý kulturní program. Jihočeské divadlo má činoherní, baletní, operní i loutkoherecký soubor. Ve městě se nachází Jihočeské muzeum, Muzeum koněspřežky, Jihočeské motocyklové muzeum, Budvar muzeum České Budějovice a Muzeum energetiky. Z festivalů můžeme jmenovat například Jihočeský jazzový festival, festival pouličního umění Buskersfest nebo také kulinářskou akci Gastrofest.

Instituce v Českých Budějovicích:

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích byla založena v roce 1991 a tcoří ji osm fakult.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Krajský soud v Českých Budějovicích spadá do působnosti Vrchního soudu v Praze

Odkaz na kontakty.

Magistrát města České Budějovice tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkaz na oficiální stránky a kontakty.

V Českých Budějovicích se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Jihočeský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Správním obvodem krajské pobočky Úřadu práce České republiky v Českých Budějovicích je území Jihočeského kraje.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 4 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy