stát

Státním obchodníkem s energiemi by mohl být některý ze subjektů vlastněný státem

O licenci obchodníka s energiemi by mohl požádat například subjekt, který je už nyní ve stoprocentním vlastnictví státu, řekl novinářům ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Vstup na trh s energiemi je podle něj poměrně jednoduchý, složitější je nyní energii nakoupit. 

Zřízení státního obchodníka s energiemi je podle Síkely nejrychlejší cestou, jak pomoci například krajům, obcím nebo nemocnicím. Státní obchodník by měl podle něj energii obstarat a bez dalších marží ji převést samosprávám. Pokud by se energie nakupovala za vysoké ceny, poskytl by ji stát dále se slevou, aby byly energie dostupné. Do budoucna je podle něj možné, že stát využije státního obchodníka i za jiným účelem, než je jednorázový nákup energií pro veřejný sektor. Nyní se jedná o tom, zda bude mít státní obchodník podobu organizační jednotky státu, nebo samostatné právnické osoby. Rozhodnout o konečné podobě by se mělo podle Síkely brzy.

Zdroj: ČTK

Stát vyplatil v březnu 168 800 příspěvků na bydlení, přibylo jich

V Česku za poslední půlrok přibylo domácností, které pobírají příspěvek na bydlení. V březnu úřady práce vyplatily 168 800 těchto dávek, tedy zhruba o 26 700 víc než loni v září. I přes přírůstek je to druhý nejnižší počet za březen od roku 2012 od počátku zveřejňování údajů. Vyplývá to ze statistik ministerstva práce o vyplacených dávkách. Podle expertů na sociální problematiku právě příspěvky na bydlení mohou lidem pomoci zvládnout růst cen energií a nájmů. Někteří opoziční politici jsou naopak přesvědčeni o tom, že dávka nefunguje a vláda by měla přijmout jiná opatření. Ministři zmiňují další navýšení dávek, ale i zavedení sociálních tarifů na energie.

Příspěvek na bydlení mohou získat lidé, kterým na úhradu přiměřeného bydlení nestačí v Praze 35 procent příjmu a jinde 30 procent. Dávka odpovídá rozdílu mezi výdaji na bydlení - ale nejvýš do státem stanovených normativních nákladů - a 0,3násobkem či 0,35násobkem příjmu. Podle výzkumu agentury PAQ Research a Českého rozhlasu vydává až 22 procent domácností na energie, vodu, nájem, služby, údržbu bytu a splátky hypotéky přes 40 procent svých příjmů. V Česku je podle statistického úřadu zhruba 4,5 milionu domácností. Při přepočtu má tedy nadměrné výdaje na byt téměř milion z nich.

Zdroj: ČTK
Pokračovat