Čína

Aktualizováno 6. 1. 2021 6:00
Čínská lidová republika je nejlidnatější země na světě. Svou rozlohou je tato mnohotvárná země čtvrtá největší na světě. Čína byla v roce 1949 rozdělena na dva samostatné státy – Čínskou lidovou republiku a Čínskou republiku (Tchaj-wan).
Čínská vlajka
Čínská vlajka | Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

V Čínské lidové republice od roku 1949 vládne komunistická strana. Od přelomu tisíciletí se velmi rychle rozvíjí v oblasti ekonomiky, vojenství i diplomacie.

Historie

Základní údaje

Hlavní město: Peking    
Rozloha: 9 596 960 km²
Nejvyšší bod: Mount Everest (8844,43 m n. m.)
Časové pásmo: +8
Světadíl: Asie
Počet obyvatel: 1 438 201 710 (1. na světě; 2020)
Hustota zalidnění: 137 obyv. ob. / km²
Jazyk: čínština (mandarínština)
Národnostní složení: Chanové (92 %)
Náboženství: budhismus, taoismus, konfucianismus, křesťanství, islám
Státní zřízení: lidově demokratická republika
Vznik: 1. října 1949
Měna: čínský jüan, ofic. renminbi (CNY)

Čínská civilizace, jejíž nepřetržitá existence sahá do 18. st. př. n. l. a dál, vždy ovlivňovala oblast Asie. Pro Evropu však zůstávala díky Velké čínské zdi skrytá. Vyprávění Marka Pola, cestovatele ze 13. století, skoro nikdo nevěřil. Moderní dějiny Číny začínají 1. ledna 1912, kdy byla vyhlášena Čínská republika (do té doby vládla mandžuská dynastie Čching). Za druhé světové války se Číňané sjednotili, ale po válce pokračovala občanská válka mezi nacionalisty a komunisty (1945-49).

V roce 1949 vyhlásil Mao Ce-tung Čínskou lidovou republiku. Čína byla rozdělena na dva státy, tím druhým se stala Čínská republika, známá jako Tchaj-wan podle ostrova, na němž se nachází. V prvním desetiletí komunistického státu byla vyhlášena pozemková reforma a došlo ke znárodnění průmyslu. V druhé polovině 50. let proběhly kampaně, v níž byly statisíce intelektuálů odsouzeny k smrti nebo převýchově. V 60. letech došlo k roztržce se Sovětským svazem, což mělo dopady na mezinárodní politiku. Byla vyhlášena Velká kulturní revoluce - odstranění všeho starého (obyčejů, kultury, myšlení). V roce 1989 došlo ke krvavému potlačení studentského povstání na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. V roce 1997 se vrátil ostrov Hongkong pod vládu Číny, podobně Macao v roce 1999.

Hospodářství

Čína má bohaté zásoby uhlí a celou řadu dalších paliv a průmyslových surovin. Většina průmyslu je soustředěna podél východního pobřeží např. v Kantonu a Šanghaji nebo v místech hlavních nalezišť paliv a jiných surovin, jako je například Harbin na severovýchodě země. Ještě v sedmdesátých letech minulého století se jednalo o bezvýznamnou ekonomiku, která byla schopna ovlivňovat mezinárodní dění jen velmi málo.

Zajímavosti

  • Čína byla po celá staletí oddělena od okolního světa Velkou čínskou zdí. Je to jediná stavba, která je vidět z vesmíru.
  • V Tibetské autonomní oblasti, respektive na nepálsko-čínské hranici, se tyčí nejvyšší hora světa Mount Everest.

Na přelomu tisíciletí se začal čínský kolos významně rozvíjet s dopadem na celý svět. V polovině 90. let 20. století byl nastartován rychlý hospodářský růst, jenž trvá dodnes a rychle stimuluje všechny oblasti národního hospodářství. V říjnu 2014 vyhlásil Mezinárodní měnový fond ekonomiku Číny za nejsilnější na světě v ukazateli HDP dle parity kupní síly. V současné době Čína patří mezi největší světové dovozce a vývozce, řadí se k předním příjemcům přímých zahraničních investic a zároveň se sama stává významným investorem, dlouhodobě vykazuje vysoký hospodářský růst a rovněž představuje zdroj růstu pro značnou část ostatních zemí.

Obyvatelstvo a náboženství

Čína je nejlidnatější zemí světa. Žije zde asi jedna pětina světové populace. Obyvatelstvo tvoří celá řada etnik, nejpočetnější jsou Chanové, kterých je přes miliardu a žijí po celém území. Známí jsou Mandžuové, Mongolové, Tibeťané. V Číně žijí významné menšiny, některé se vzpírají čínské nadvládě, např. Tibeťané. Většina obyvatel žije na východě, v nížinách s úrodnou půdou a živí se zemědělstvím. Navzdory politice jednoho dítěte, kterou ČLR zavedla v roce 1979 a jež přinesla demografické problémy, se počet obyvatel Číny zvýšil z přibližně 550 milionů v době vzniku ČLR na 1,4 miliardy (2017).

Politický systém

Čínská lidová republika je autoritářský režim pod vedením Komunistické strany Číny. Ústava vyhlašuje, že všechna moc patří lidu. Orgánem, jehož prostřednictvím se tato moc uplatňuje, je Všečínské shromáždění lidových zástupců a shromáždění lidových zástupců příslušných stupňů. Systém lidových shromáždění je tak základem čínského politického systému. Čína je zemí s mnoha národnostmi a mnoha politickými stranami. Než dojde k přijetí důležitých opatření nebo rozhodnutí o důležitých otázkách, Komunistická strana Číny jako vedoucí politická síla je konzultuje se všemi skupinami a stranami.

Dovolená a cestování

Čína je zemí protikladů. Při její velikosti se zde střídají téměř všechny typy podnebí a také krajina je velmi různorodá. Turisté sem přijíždějí za poznáním bohaté kultury. Nejvýznamnější památkou je Velká čínská zeď, dlouhá 8800 km, která oddělovala Čínu od okolního světa. Hlavní město Peking se pyšní proslulými stavbami Chrám nebes, Letní palác nebo Cesta duchů vedoucí k hrobkám dynastie Ming. Dalším magnetem je Zakázané město, sídlo čínských císařů, nebo neblaze proslulé náměstí Nebeského klidu. Moderní obdivuhodnou stavbou je olympijský stadion Ptačí hnízdo. Milovníci bojových umění míří do Chrámu Šaolin. Jedinečnou památkou je soubor soch Terakotová armáda, která spatřila světlo světa 1974, a je proto velmi zachovalá. Vodní elektrárna Tři soutěsky je největším dílem tohoto typu na světě.

Foto: ČTK
 

Právě se děje

Další zprávy