Asie

Evropa se stala největším odběratelem ropy z USA. Po šesti letech předběhla Asii

Evropa po šesti letech překonala Asii a stala se největším odběratelem americké ropy. Od ledna do května letošního roku odebrala v průměru 213,1 milionu barelů ropy, zatímco Asie 191,1 milionu barelů. Vyplývá to z nejnovějších statistických údajů, na které upozornila agentura Bloomberg. Naposledy byl dovoz americké ropy do Asie nižší než do Evropy v roce 2016, kdy Spojené státy zrušily zákaz vývozu.

Posun v obchodu s ropou zdůrazňuje, jak významně invaze ruských vojsk na Ukrajinu přesměrovala dodávky energií. Ve snaze přerušit financování "Putinovy války" uvalily USA a další země sankce na ruskou ropu. Výsledkem toho je, že více evropských zemí začalo dovážet ropu z USA, zatímco Rusko nabízí svoji ropu s výraznou slevou zemím, jako je Indie a Čína, které žádné zákazy nezavedly.

Vzhledem k tomu, že Evropa se snaží snížit závislost na ruských energiích a přeorientovat se na takzvanou sladší ropu, která má nahradit ropu z Ruska, je pravděpodobné, že dosavadní trend v obchodování s ropou vydrží, uvedl analytik společnosti Energy Aspects Christopher Haines.

Zdroj: ČTK

Asijské a evropské akcie oslabují kvůli nové mutaci koronaviru

Asijské akcie klesly kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, nejvíce za tři měsíce. Zlevňuje ropa a klesají i kryptoměny. Evropské burzy zahájily obchodování výrazným propadem. Investoři se uchylují k bezpečným aktivům, tedy k dluhopisům, japonskému jenu a americkému dolaru.

Verze koronaviru s označením B.1.1.529 se rychle šíří v nejlidnatější provincii Jihoafrické republiky a podle vědců jsou dosavadní poznatky o ní znepokojivé. Nese totiž mimořádný počet mutací a mohla by tak být agresivnější než předchozí varianty. Řada zemí, včetně evropských, už reaguje zákazem letů z oblasti.

"Trhy očekávají riziko další celosvětové vlny nákaz, pokud vakcíny nebudou účinné," uvedl analytik Moh Siong Sim z finančního ústavu Bank of Singapore. "Když se objeví taková zpráva, nejdřív střílíte a pak se ptáte," konstatoval analytik Ray Attrill z National Australia Bank.

Zdroj: ČTK
Pokračovat