krajský soud

Soud začal řešit údajný daňový únik za čtvrt miliardy, jednatel FAU vinu popřel

Olomoucký krajský soud v pondělí otevřel rozsáhlý případ údajného krácení daní se škodou čtvrt miliardy korun, ze kterého se zodpovídá 16 lidí a dvě firmy - opavská společnost FAU a firma Verami International Company. Podle žalobce Karla Studeného jako členové organizované skupiny při nákupu pohonných hmot využili obchodních společností pro řetězovité obchodování se zbožím a vyhnuli se tak zaplacení daně. Trestnou činnost podle něj zosnoval a řídil jednatel firmy FAU Vojtěch Csabi. Ten to v pondělí u soudu popřel.

Podle žalobce Karla Studeného obžalovaní v roce 2013 v úmyslu zkrátit daně účelově využili společnosti, takzvané chybějící obchodníky, kteří DPH nepřiznali a neprovedli. V řetězci podle něj figurovala zhruba desítka firem nejen na území Česka, ale i v zahraničí, které měli obžalovaní k trestné činnosti využít a propojit je do takzvaného karuselového obchodu. Přes ně mělo "protéct" 75 vlakových cisternových souprav s pohonnými hmotami, které tak mohli prodat s velkým ziskem, a stát takto připravili na daních o 250,8 milionu korun. "Všichni s tím byli přímo nebo nepřímo srozuměni," uvedl žalobce.

Zdroj: ČTK

Bývalý hokejista Čechmánek dostal u krajského soudu podmínečný trest za podvod

Zlínský krajský soud v úterý nepravomocně uložil bývalému hokejovému reprezentantovi Romanu Čechmánkovi tříletý trest odnětí svobody s podmíněným odkladem na zkušební dobu pěti let za podvod. Škoda podle rozsudku přesáhla 7,2 milionu korun. Čechmánek se zadlužil při podnikání. Podle státního zástupce si půjčoval peníze a objednával práce, i když věděl, že závazky nebude schopen splatit. Jednapadesátiletý Čechmánek vinu dlouhodobě popírá, hrozilo mu až osm let vězení.

Čechmánek rozhodnutí soudu nekomentoval. Obhájce Tomáš Štípek, který pro svého klienta žádal zproštění obžaloby, řekl, že si ponechávají lhůtu pro případné podání odvolání. Ponechal si ji také státní zástupce Petr Matoušek, který Čechmánkovi navrhoval až čtyřletý nepodmíněný trest. V minulosti krajský soud Čechmánka obžaloby z podvodu třikrát zprostil, vrchní soud mu však po odvolání žalobce věc vždy vrátil k novému projednání.

Podle dnešního rozsudku se olympijský vítěz z Nagana podvodu dopustil v roce 2013, a to především v souvislosti se stavbou minipivovaru ve Zlíně a přestavbou bytového domu v Holešově.

Zdroj: ČTK

Místopředsedkyně krajského soudu v Ústí je obžalovaná za řízení v opilosti

Místopředsedkyni Krajského soudu v Ústí nad Labem Markétu Lehkou obžaloval státní zástupce za řízení v opilosti. Hrozí ji až rok vězení. V pátek o tom informovala v severočeské příloze Mladá fronta Dnes. Lehká se hájí tím, že si vzala léky. Lehká loni v prosinci nadýchala 1,8 promile. Dozorující žalobce Otakar Zahradník deníku řekl, že podal obžalobu k mosteckému okresnímu soudu na soudkyni pro přečin ohrožení pod vlivem návykové látky. "Obviněná vinu popírá, je však usvědčována důkazy," uvedl Zahradník.

Předsedkyně krajského soudu Lenka Ceplová už dříve listu řekla, že událost vrhá špatné světlo na celou severočeskou justici. Soudkyni požádala, aby rezignovala na funkci, ta to odmítla.

Zdroj: ČTK
Pokračovat