Univerzita Karlova

24. 3. 2019 15:44
Univerzita Karlova je nejstarší univerzitou ve střední Evropě, byla založena v roce 1348.
Univerzita Karlova
Univerzita Karlova | Foto: Sandra Štefaniková

Univerzita Karlova se skládá ze 17 fakult ve třech městech - 14 v Praze, dvou v Hradci Králové a jedné v Plzni), tří vysokoškolských ústavů, šesti dalších pracovišť pro vzdělávací, vědeckou, výzkumnou a vývojovou nebo další tvůrčí činnost.

V současné době má v pregraduálním studiu akreditováno 164 studijních programů s 583 obory. V doktorském studiu to je 188 studijních programů. 

Na Univerzitě Karlově studuje téměř 49 000 studentů. Škola zaměstnává přes osm tisíc zaměstnanců, z toho přes 500 profesorů, 800 docentů a zhruba 1700 odborných asistentů.

V čele univerzity stojí rektorka, kterou je od února 2022 profesorka Milena Králíčková.

Univerzitu Karlovu založil 7. dubna 1348 Karel IV jako první z vysokých učení (studií generale) "na sever od Alp a na východ od Paříže". Vzorem byly boloňská a pařížská univerzita a zpočátku ji tvořily čtyři fakulty - teologická, svobodných umění, právnická a lékařská.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Český průmysl loni vzrostl o 1,7 procenta, vrátil se na předcovidovou úroveň

Česká průmyslová produkce loni meziročně vzrostla o 1,7 procenta. Dostala se tak na předcovidovou úroveň z roku 2019, pomohla tomu hlavně výroba aut. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V prosinci průmysl meziročně vzrostl o čtyři procenta.

"Nejvýrazněji tento výsledek ovlivnila výroba motorových vozidel, kde produkce meziročně vzrostla o více než desetinu. V řadě dalších klíčových odvětví českého zpracovatelského průmyslu však meziročně produkce klesla," uvedl k celoročnímu růstu ředitel odboru statistiky průmyslu ČSÚ Radek Matějka.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko čeká slunečný týden, teploty se přes den budou pohybovat okolo nuly

Česko má podle meteorologů před sebou slunečný týden. Až do pátku by mělo být převážně jasno nebo polojasno. Teploty se budou přes den pohybovat většinou okolo nuly, v noci ale mohou padat hluboko pod ni. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Slunečné a mrazivé počasí tak přichystá ideální podmínky zejména lyžařům. Vzhledem k jarním prázdninám mohou česká horská střediska očekávat vysokou návštěvnost. Už o víkendu vyrazily na svahy tisíce lyžařů.

Dnes může být podle meteorologů ještě oblačno, ale k večeru se bude vyjasňovat. Jasno nebo polojasno pak vydrží až do začátku víkendu. Výjimkou může být severovýchod Česka, kde má být v úterý postupně oblačno a zataženo, večer tam může i slabě sněžit.

Denní teploty by do středy neměly vystoupat nad plus dva stupně Celsia. Mírně oteplovat se začne ve čtvrtek, kdy ČHMÚ očekává maxima na plus čtyřech stupních, na konci víkendu už by to mělo být až plus devět stupňů. V noci bude v týdnu mrznout, minima mohou spadnout až na minus deset stupňů, v místech se sněhovou pokrývkou pak ještě níže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy