Plzeň

21. 4. 2014 20:13
Sídlo Plzeňského kraje je známé především jako průmyslové a pivovarnické město. V září 2010 byla Plzeň vyhlášena Evropským městem kultury roku 2015.
 Ilustrační foto.
 Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Plzeň leží na západě České republiky na soutoku řek Mže, Radbuza, Úhlava a Úslava. Na soutoku Mže s Radbuzou vzniká v centru města Berounka. Plzeň je čtvrtým největším městem v republice a druhým největším v Čechách.

Historie

První zmínky o Plzni pocházejí z roku 976, kdy u tohoto přemyslovského hradiště kníže Boleslav II. porazil vojsko německého krále Oty II. V podhradí postupně vyrostlo městské sídlo s řadou kostelů a živým obchodním ruchem. Král Václav II. učinil z Plzně ve 13. století důležitou obchodní křižovatku na cestě z Prahy do Bavorska.

Plzeň se také zapsala do dějin českého tiskařství, jelikož právě v tomto městě byla v roce 1468 vytištěna první česká kniha Kronika Trojanská. Do roku 1533 existovala v Plzni jediná česká tiskárna.

Na přelomu let 1599 a 1600 se Plzeň stala na devět měsíců hlavním městem Říše a sídlem vlády, když sem císař Rudolf II. utekl před morovou epidemií. Během třicetileté války (1618 až 1648) město kulturně i hospodářsky upadalo.

Foto: prazdroj.cz

Dějiny plzeňského pivovarnictví sahají do roku 1839, kdy byl založen Měšťanský pivovar později přejmenovaný na Prazdroj. V roce 1869 byl založen První plzeňský akciový pivovar v Plzni, který uvařil první várku piva dnes známého pod značkou Gambrinus. Ve druhé polovině 19. století vznikly také Škodovy závody.

Po Mnichovské dohodě, kdy došlo k připojení československého pohraničí k Německu, se Plzeň ocitla na samotné hranici. Škodovy závody byly za války významnou zbrojovkou zásobující německé armády, a proto byla Plzeň bombardována Spojenci. Plzeň a západní Čechy byly na konci války osvobozeny americkými jednotkami vedenými generálem Pattonem 6. května 1945.

Faktické údaje

Rozloha: 137,65 km²

Počet obyvatel: 167 472

Kraj: Plzeňský

Okres: Plzeň-město

Primátor: Martin Baxa (ODS)

PSČ: 301 00

Plzeň se zapsala do historie bojů proti komunistickému režimu. 1. června 1953 zde došlo k prvnímu protirežimnímu masovému vystoupení proti tehdy probíhající měnové reformě. Protesty skončily střelbou do demonstrujících. Jednalo se o první lidový protest v celém sovětském bloku.

Po pádu komunistického režimu byl nastartován rozvoj města. V 90. letech byla k Plzni postavena i dálnice D5, která spojila Prahu s Německem.

V září 2010 byla Plzeň vyhlášená Evropským městem kultury roku 2015. O tento titul bojovala s Ostravou. V rámci projektu je například budováno nové divadlo, sportovně-relaxační centrum a vznikla také celá multikulturní čtvrť věnovaná designu a neprofesionálním umělcům.

Turistické zajímavosti a kulturní akce

Historické jádro města se může pyšnít řadou významných památek, které dnes tvoří městskou památkovou rezervaci. Mezi ty nejvýznamnější patří chrám sv. Bartoloměje, františkánský klášter, Velká synagoga, která je největší synagogou v celé České republice, renesanční radnice a řada dalších.

Mezi turistická lákadla patří také Zoologická a botanická zahrada města Plzně a kulturní akce, jako jsou například Smetanovské dny, Divadelní léto, Pilsner Fest, Animánie a mnoho jiných.

Instituce v Plzni

Západočeská univerzita v Plzni vznikla v roce 1991 a na jejích devíti fakultách studuje devatenáct tisíc studentů.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Krajský soud v Plzni spadá do působnosti Vrchního soudu v Praze.

Odkazy na kontakty.

Magistrát města Plzně tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Plzni se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Plzeňský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Správním obvodem krajské pobočky Úřadu práce České republiky v Plzni je území Plzeňského kraje.

Odkaz na kontakty.

Zábava v Plzni

Obyvatelé i návštěvníci Plzně si mohou zajít do nákupních a zábavních center, jako je například OC Plzeň, Olympia Plzeň, Plzeň Plaza a řada dalších. V Plzni také fungují multikina CineStar a Cinema City.

Město navíc žije sportem. Velmi populární je fotbalový klub Viktoria Plzeň, který v současné době hraje nejvyšší českou fotbalovou soutěž – Gambrinus ligu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

V Českém Švýcarsku byl v noci klid, drony objevily tři místa s vyšší teplotou

V národním parku České Švýcarsko byl v noci klid, drony objevily tři místa se zvýšenou teplotou v okolí Pravčické brány a Kozího hřbetu, uvedli v sobotu ráno hasiči.

V pátek hasiči požár po 20 dnech dohasili, nyní pokračuje fáze takzvané technologické pomoci, kterou koordinuje štáb Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje. V sobotu se začnou vracet domů obyvatelé evakuovaných částí Hřenska a osad Mezná a Mezní Louky. Pro turisty zůstává tato část národního parku zavřená.

Podle generálního ředitele hasičského záchranného sboru Vladimíra Vlčka budou dál požářiště monitorovat také drony s termokamerami. Vrtulníky, které se na boji s ohněm podílely, v pátek odletěly, ještě odpoledne ale nabíraly vodu z Labe a prolévaly půdu nad Hřenskem. Ohniska je podle Vlčka důležité hlídat a případně včas zasáhnout. Helikoptéry se tak mohou v případě potřeby do oblasti vrátit do 30 minut.

před 37 minutami

Sněmovna reprezentantů schválila Bidenův sociální a klimatický balík

Americká Sněmovna reprezentantů schválila balík sociálních a klimatických opatření. Balík počítá s výdaji ve výši zhruba 430 miliard dolarů, které chce vláda použít například na snižování uhlíkových emisí. Na ekologická opatření je vyčleněno 374 miliard dolarů (devět bilionů Kč) a vláda plánuje zavést či zvýšit podporu pro nákup elektromobilů či instalaci solárních panelů a větrných elektráren.

Plánují se také daňové úlevy pro jadernou energetiku či technologie zachycování oxidu uhličitého. Dalších 64 miliard dolarů chce administrativa utratit ve zdravotnictví. Nový zákon umožňuje vládnímu programu zdravotního pojištění Medicare vyjednávat s farmaceutickými společnostmi o cenách léků, což by podle navrhovatelů mohlo vést k výrazným úsporám.

Plán počítá s dodatečnými příjmy či úsporami ve výši až 740 miliard dolarů v příštích deseti letech. Balík zavádí novou daň se sazbou 15 procent pro firmy s ročním ziskem nad jednu miliard dolarů. Odhadovaný výnos za deset let je 258 miliard dolarů. Dalších 70 miliard dolarů by do státní kasy měla přinést během deseti let nová daň ze zpětného odkupu akcií. Úspory realizované v programu Medicare pak Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) odhaduje na 288 miliard dolarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy