Plzeň

21. 4. 2014 20:13
Sídlo Plzeňského kraje je známé především jako průmyslové a pivovarnické město. V září 2010 byla Plzeň vyhlášena Evropským městem kultury roku 2015.
 Ilustrační foto.
 Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Plzeň leží na západě České republiky na soutoku řek Mže, Radbuza, Úhlava a Úslava. Na soutoku Mže s Radbuzou vzniká v centru města Berounka. Plzeň je čtvrtým největším městem v republice a druhým největším v Čechách.

Historie

První zmínky o Plzni pocházejí z roku 976, kdy u tohoto přemyslovského hradiště kníže Boleslav II. porazil vojsko německého krále Oty II. V podhradí postupně vyrostlo městské sídlo s řadou kostelů a živým obchodním ruchem. Král Václav II. učinil z Plzně ve 13. století důležitou obchodní křižovatku na cestě z Prahy do Bavorska.

Plzeň se také zapsala do dějin českého tiskařství, jelikož právě v tomto městě byla v roce 1468 vytištěna první česká kniha Kronika Trojanská. Do roku 1533 existovala v Plzni jediná česká tiskárna.

Na přelomu let 1599 a 1600 se Plzeň stala na devět měsíců hlavním městem Říše a sídlem vlády, když sem císař Rudolf II. utekl před morovou epidemií. Během třicetileté války (1618 až 1648) město kulturně i hospodářsky upadalo.

Foto: prazdroj.cz

Dějiny plzeňského pivovarnictví sahají do roku 1839, kdy byl založen Měšťanský pivovar později přejmenovaný na Prazdroj. V roce 1869 byl založen První plzeňský akciový pivovar v Plzni, který uvařil první várku piva dnes známého pod značkou Gambrinus. Ve druhé polovině 19. století vznikly také Škodovy závody.

Po Mnichovské dohodě, kdy došlo k připojení československého pohraničí k Německu, se Plzeň ocitla na samotné hranici. Škodovy závody byly za války významnou zbrojovkou zásobující německé armády, a proto byla Plzeň bombardována Spojenci. Plzeň a západní Čechy byly na konci války osvobozeny americkými jednotkami vedenými generálem Pattonem 6. května 1945.

Faktické údaje

Rozloha: 137,65 km²

Počet obyvatel: 167 472

Kraj: Plzeňský

Okres: Plzeň-město

Primátor: Martin Baxa (ODS)

PSČ: 301 00

Plzeň se zapsala do historie bojů proti komunistickému režimu. 1. června 1953 zde došlo k prvnímu protirežimnímu masovému vystoupení proti tehdy probíhající měnové reformě. Protesty skončily střelbou do demonstrujících. Jednalo se o první lidový protest v celém sovětském bloku.

Po pádu komunistického režimu byl nastartován rozvoj města. V 90. letech byla k Plzni postavena i dálnice D5, která spojila Prahu s Německem.

V září 2010 byla Plzeň vyhlášená Evropským městem kultury roku 2015. O tento titul bojovala s Ostravou. V rámci projektu je například budováno nové divadlo, sportovně-relaxační centrum a vznikla také celá multikulturní čtvrť věnovaná designu a neprofesionálním umělcům.

Turistické zajímavosti a kulturní akce

Historické jádro města se může pyšnít řadou významných památek, které dnes tvoří městskou památkovou rezervaci. Mezi ty nejvýznamnější patří chrám sv. Bartoloměje, františkánský klášter, Velká synagoga, která je největší synagogou v celé České republice, renesanční radnice a řada dalších.

Mezi turistická lákadla patří také Zoologická a botanická zahrada města Plzně a kulturní akce, jako jsou například Smetanovské dny, Divadelní léto, Pilsner Fest, Animánie a mnoho jiných.

Instituce v Plzni

Západočeská univerzita v Plzni vznikla v roce 1991 a na jejích devíti fakultách studuje devatenáct tisíc studentů.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Krajský soud v Plzni spadá do působnosti Vrchního soudu v Praze.

Odkazy na kontakty.

Magistrát města Plzně tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Plzni se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Plzeňský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Správním obvodem krajské pobočky Úřadu práce České republiky v Plzni je území Plzeňského kraje.

Odkaz na kontakty.

Zábava v Plzni

Obyvatelé i návštěvníci Plzně si mohou zajít do nákupních a zábavních center, jako je například OC Plzeň, Olympia Plzeň, Plzeň Plaza a řada dalších. V Plzni také fungují multikina CineStar a Cinema City.

Město navíc žije sportem. Velmi populární je fotbalový klub Viktoria Plzeň, který v současné době hraje nejvyšší českou fotbalovou soutěž – Gambrinus ligu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy