ZOO Plzeň

21. 8. 2014 21:31
Plzeňská zoologická zahrada patří mezi nejnavštěvovanější turistické cíle v České republice. Již sedmý rok v řadě roční návštěvnost překročila 400 000 lidí.
Mláďata nyaly nížinné v plzeňské zoologické zahradě.
Mláďata nyaly nížinné v plzeňské zoologické zahradě. | Foto: Jaroslav Vogeltanz, Zoo Plzeň

Zahrada se snaží svým návštěvníkům zprostředkovat autentickým způsobem chovné prostředí zvířat, ve kterém by žila volně v přírodě.

Historie

Základní informace - ZOO Plzeň

 • byla založena v roce 1926
 • k 31. 12. 2010 byl počet zvířat celkem 6796, počet druhů 1307
 • zoo pořádá každý rok na jaře oživení dní pravěkých technologií, na kterých návštěvníci mohou nahlédnout do pravěku
 • v DinoParku naleznou nadšenci dinosaurů třicet zejména druhohorních exemplářů (pohyblivé a ozvučené)
 • zahrada má rozlohu 21 ha
 • uskutečňuje denně v sezoně komentované krmení žiraf, tučňáků, hrošíků a šimpanzů

Zahrada, která čítá vysoký počet druhů zvířat, je čtvrtou nejnavštěvovanější zahradou v České republice. Byla založena v roce 1926 u břehu řeky Radbuzy v části města Plzeň v Doudlevce. V roce 1963 se přesunula do areálu v Lochotíně a v roce 1981 se sloučila s botanickou zahradou. Od roku 1996 získává nový nádech v podobě zoogeografického bioparku, na který je intenzivně přetvářen. Od této doby je areál modernizován, vznikla naučná stezka „Vývoj přírody ve čtvrtohorách“

Pavilony a zvířata

Ze zvířat se návštěvníci mohou těšit na šimpanze, lvy berberské, tygry ussurijské, lemury, tučňáky Humboldtovi, nosorožce indické, žirafy, hrošíky liberijské, kolekci plazů, chov ocelota velkého a sovice sněžné, odchov plameňáka chilského, hyeny žíhané nebo umělý odchov kondora krocanovitého, lemura rudočelého, varana komodského a leguána.

Vstupné a otevírací doba - ZOO Plzeň

 • jednorázové vstupné pro dospělé: 140 Kč v létě /90 Kč v zimě; zlevněné: 100 Kč/60 Kč
 • rodina (2 dospělí + 2 děti od 3 do 15 let): 450 Kč/270 Kč
 • děti do 3 let zdarma; ZTP: 50 % ceny
 • zoo nabízí celoroční vstupenky a permanentky
 • otevírací doba zahrady je pro období listopad – březen: 9 – 17 hodin, duben – říjen: 8 – 19 hodin

Výběhy pro zvířata se dočkaly modernizace a to tak, že jsou přetvářeny na přírodní výběhy s travinami, stromy, keři a další flórou, která je pro danou vegetaci typická. Takto zrekonstruovaný je starý pavilon opic, který se přeměnil na přírodní výběh a giboni, guerézy angolské, makakové lví nebo lemuři vari a kata a šimpanzi mohou volně běhat ve svém teritoriu.

Statek Lüftnerka prezentuje domácí zvířata a přibližně 400 exponátů, které jsou datově replikami z 19. století. V roce 2009 byla zpřístupněna expozice Česká řeka, která prezentuje tok řeky Úhlavy, kde je situováno deset akvárií ve čtyřech rybích pásmech.

Další kuriozitou pro návštěvníky je sukulentní skleník, který čítá přibližně 1000 polopouštních rostlin ze Starého světa s kolekcí plazů. Tropický pavilon (nebo-li pavilon Z) patří k nejstarším pavilonům v zoo a jsou v něm situováni exotičtí ptáci, savci a plazi.

Jedou z posledních otevřených expozic (2012) je Svět v podzemí, která prezentuje autenticky zvířata, která žijí v podzemních prostorech. Tato expozice vznikla rekonstrukcí německých objektů z 2. světové války.

Jak se do zoo dostanete? 

Kontakty - ZOO Plzeň

Městskou hromadnou dopravou se do zoo dostanete pohodlně a bez potíží. Tramvaje č. 1 a 4 vás zavezou na zastávku Lékařská fakulta, tramvaj č. 1 na stanici Pod Záhorskem. Pokud zvolíte krátkou procházku, můžete využít tramvaj č. 2 na zastávku OC PLAZA – Kalikovský mlýn a odtud alejí Kilometrovka nebo autobusem č. 41, 25 a 56. Auto můžete zaparkovat poblíž areálu zoo.

Adopce a sponzoring

Přispěvatel dostane v zoo označení buď jako kmotr, adoptivní rodič nebo sponzor. Adopce je možná u jednoho druhu a pokryje náklady na krmení na jeden rok. Minimální částka činí 1000 Kč a za každých 1000 Kč dostane adoptivní rodič jeden jednorázový vstup pro jednu osobu zdarma.

Vzdělávání a členství v organizacích

Zahrada je členem UCSZ, EAZA, EEP, ESB, BGCI, BAG a IOF. Zoo nabízí výukové programy pro školy, které jsou vedeny lektory v délce 60 – 90 minut. K dispozici jsou také komentované prohlídky. Vyjma zajímavých expozic mohou návštěvníci navštívit restaurace Kiboko a Sibiřský srub, jsou jim k dispozici občerstvovací nápojové automaty a Suvenýry u lemura.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy