ZOO Plzeň

21. 8. 2014 21:31
Plzeňská zoologická zahrada patří mezi nejnavštěvovanější turistické cíle v České republice. Již sedmý rok v řadě roční návštěvnost překročila 400 000 lidí.
Mláďata nyaly nížinné v plzeňské zoologické zahradě.
Mláďata nyaly nížinné v plzeňské zoologické zahradě. | Foto: Jaroslav Vogeltanz, Zoo Plzeň

Zahrada se snaží svým návštěvníkům zprostředkovat autentickým způsobem chovné prostředí zvířat, ve kterém by žila volně v přírodě.

Historie

Základní informace - ZOO Plzeň

 • byla založena v roce 1926
 • k 31. 12. 2010 byl počet zvířat celkem 6796, počet druhů 1307
 • zoo pořádá každý rok na jaře oživení dní pravěkých technologií, na kterých návštěvníci mohou nahlédnout do pravěku
 • v DinoParku naleznou nadšenci dinosaurů třicet zejména druhohorních exemplářů (pohyblivé a ozvučené)
 • zahrada má rozlohu 21 ha
 • uskutečňuje denně v sezoně komentované krmení žiraf, tučňáků, hrošíků a šimpanzů

Zahrada, která čítá vysoký počet druhů zvířat, je čtvrtou nejnavštěvovanější zahradou v České republice. Byla založena v roce 1926 u břehu řeky Radbuzy v části města Plzeň v Doudlevce. V roce 1963 se přesunula do areálu v Lochotíně a v roce 1981 se sloučila s botanickou zahradou. Od roku 1996 získává nový nádech v podobě zoogeografického bioparku, na který je intenzivně přetvářen. Od této doby je areál modernizován, vznikla naučná stezka „Vývoj přírody ve čtvrtohorách“

Pavilony a zvířata

Ze zvířat se návštěvníci mohou těšit na šimpanze, lvy berberské, tygry ussurijské, lemury, tučňáky Humboldtovi, nosorožce indické, žirafy, hrošíky liberijské, kolekci plazů, chov ocelota velkého a sovice sněžné, odchov plameňáka chilského, hyeny žíhané nebo umělý odchov kondora krocanovitého, lemura rudočelého, varana komodského a leguána.

Vstupné a otevírací doba - ZOO Plzeň

 • jednorázové vstupné pro dospělé: 140 Kč v létě /90 Kč v zimě; zlevněné: 100 Kč/60 Kč
 • rodina (2 dospělí + 2 děti od 3 do 15 let): 450 Kč/270 Kč
 • děti do 3 let zdarma; ZTP: 50 % ceny
 • zoo nabízí celoroční vstupenky a permanentky
 • otevírací doba zahrady je pro období listopad – březen: 9 – 17 hodin, duben – říjen: 8 – 19 hodin

Výběhy pro zvířata se dočkaly modernizace a to tak, že jsou přetvářeny na přírodní výběhy s travinami, stromy, keři a další flórou, která je pro danou vegetaci typická. Takto zrekonstruovaný je starý pavilon opic, který se přeměnil na přírodní výběh a giboni, guerézy angolské, makakové lví nebo lemuři vari a kata a šimpanzi mohou volně běhat ve svém teritoriu.

Statek Lüftnerka prezentuje domácí zvířata a přibližně 400 exponátů, které jsou datově replikami z 19. století. V roce 2009 byla zpřístupněna expozice Česká řeka, která prezentuje tok řeky Úhlavy, kde je situováno deset akvárií ve čtyřech rybích pásmech.

Další kuriozitou pro návštěvníky je sukulentní skleník, který čítá přibližně 1000 polopouštních rostlin ze Starého světa s kolekcí plazů. Tropický pavilon (nebo-li pavilon Z) patří k nejstarším pavilonům v zoo a jsou v něm situováni exotičtí ptáci, savci a plazi.

Jedou z posledních otevřených expozic (2012) je Svět v podzemí, která prezentuje autenticky zvířata, která žijí v podzemních prostorech. Tato expozice vznikla rekonstrukcí německých objektů z 2. světové války.

Jak se do zoo dostanete? 

Kontakty - ZOO Plzeň

Městskou hromadnou dopravou se do zoo dostanete pohodlně a bez potíží. Tramvaje č. 1 a 4 vás zavezou na zastávku Lékařská fakulta, tramvaj č. 1 na stanici Pod Záhorskem. Pokud zvolíte krátkou procházku, můžete využít tramvaj č. 2 na zastávku OC PLAZA – Kalikovský mlýn a odtud alejí Kilometrovka nebo autobusem č. 41, 25 a 56. Auto můžete zaparkovat poblíž areálu zoo.

Adopce a sponzoring

Přispěvatel dostane v zoo označení buď jako kmotr, adoptivní rodič nebo sponzor. Adopce je možná u jednoho druhu a pokryje náklady na krmení na jeden rok. Minimální částka činí 1000 Kč a za každých 1000 Kč dostane adoptivní rodič jeden jednorázový vstup pro jednu osobu zdarma.

Vzdělávání a členství v organizacích

Zahrada je členem UCSZ, EAZA, EEP, ESB, BGCI, BAG a IOF. Zoo nabízí výukové programy pro školy, které jsou vedeny lektory v délce 60 – 90 minut. K dispozici jsou také komentované prohlídky. Vyjma zajímavých expozic mohou návštěvníci navštívit restaurace Kiboko a Sibiřský srub, jsou jim k dispozici občerstvovací nápojové automaty a Suvenýry u lemura.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy