Serotonin

Aktualizováno 3. 2. 2023 10:12
Serotonin je neurotransmiter - látka, přenášející v mozku signál. Vzniká z aminokyseliny zvané tryptofan a bývá někdy označován jako "hormon štěstí".
Serotonin bývá označován jako "hormon štěstí". Ilustrační foto.
Serotonin bývá označován jako "hormon štěstí". Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Serotonin je neurotransmiter - látka přenášející v mozku signál. Vzniká z aminokyseliny zvané tryptofan. Jedná se tedy o hormon (endokrinní sekrece v trávicím traktu) a neurotransmiter (sekrece v centrální nervové soustavě). Bývá označován jako "hormon štěstí". Kromě nálady ovlivňuje například i spánek či chuť k jídlu.

Receptory pro serotonin (bílkoviny, které vážou serotonin a spouští další reakce) působí v drahách ovlivňujících například emoce a nálady, denní rytmus nebo vzrušení. Některé serotoninové receptory se mohou stát příčinou vzniku migrény, jiné ji naopak potlačují. Změny v jeho metabolismu mohou být odpovědné i za určité psychické poruchy.

Narušení jejich funkce může vést až k depresím, úzkosti nebo schizofrenii. Některá antidepresiva jsou proto cílena právě na serotoninové receptory a přenašeče.

Látky, které spouští serotoninové receptory, také vyvolávají pocit nasycení a snižují chuť k jídlu, proto se někdy používají k léčbě některých stravovacích problémů.

Na hladinu serotoninu v těle má vliv zejména stravování. Vzniká z aminokyseliny zvané tryptofan, kterou si tělo neumí samo vyrobit a musí ho tedy přijímat v potravě. Pokud se tak neděje, hladina serotoninu klesá a dochází ke zhoršení nálad či nárůstu agresivity.

Pro zvýšení hladiny serotoninu a zlepšení nálady, se dobré konzumovat potraviny s vyšším obsahem tryptofanu - například drůbeží maso, čokoláda, banány, datle, ananas nebo ořechy.

Rozdíl mezi bolestí hlavy a migrénou je v síle, umístění a příznacích. Pokud při bolesti hlavy zvracíte, je to pravděpodobně migréna. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy