Serotonin

20. 7. 2011 16:03
Serotonin je neurotransmiter - látka, přenášející v mozku signál. Vzniká z aminokyseliny zvané tryptofan a bývá někdy označován jako "hormon štěstí".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ben Mills, Wikimedia Commons

Serotonin je neurotransmiter - látka, přenášející v mozku signál. Vzniká z aminokyseliny zvané tryptofan a bývá někdy označován jako "hormon štěstí". Kromě nálady ovlivňuje například i spánek či chuť k jídlu.

Receptory pro serotonin (bílkoviny, které vážou serotonin a spouští další reakce) působí v drahách ovlivňujících například emoce a nálady, denní rytmus nebo vzrušení.

Narušení jejich funkce může vést až k depresím, úzkosti nebo schizofrenii. Některá antidepresiva jsou proto cílena právě na serotoninové receptory a přenašeče.

Látky, které spouští serotoninové receptory, také vyvolávají pocit nasycení a snižují chuť k jídlu, proto se někdy používají k léčbě některých stravovacích problémů.

Na hladinu serotoninu v těle má vliv zejména stravování. Vzniká z aminokyseliny zvané tryptofan, kterou si tělo neumí samo vyrobit a musí ho tedy přijímat v potravě. Pokud se tak neděje, hladina serotoninu klesá a dochází ke zhoršení nálad či nárůstu agresivity.

Pro zvýšení hladiny serotoninu a zlepšení nálady, se dobré konzumovat potraviny s vyšším obsahem tryptofanu - například drůbeží maso, čokoláda, banány, datle, ananas nebo ořechy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Trump čelí kritice řady republikánů kvůli setkání s antisemitou

Lídr republikánů ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy prolomil mlčení ohledně nedávného setkání bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa s krajně pravicovým komentátorem Nickem Fuentesem, s nímž exprezident před týdnem povečeřel ve svém sídle na Floridě. Podle McCarthyho není pro Fuentesovy názory v Republikánské straně místo. Setkání kritizovala také řada dalších vysoce postavených republikánů, uvedla dnes agentura Reuters.

Americké ministerstvo spravedlnosti Fuentese označilo za někoho, kdo hlásá nadřazenost bělochů. Podle Ligy proti hanobení (ADL) Fuentes "v žertu" popíral holokaust a přirovnával Židy upálené v koncentračních táborech "k sušenkám v troubě".

Fuentes se večeře s Trumpem zúčastnil společně s rapperem Kanyem Westem, který si nyní říká Ye a který si vysloužil ostrou kritiku za antisemitské výroky.

McCarthy, který je nyní lídrem republikánské sněmovní menšiny, má šanci stát se předsedou Sněmovny reprezentantů, až nad ní v lednu převezmou kontrolu republikáni. Novináři jej požádali, aby se k setkání Trumpa s Fuentesem vyjádřil poté, co hovořil s prezidentem Joem Bidenem. "Myslím, že by nikdo neměl trávit čas s Fuentesem," uvedl McCarthy a dodal, že Fuentesovy názory nepatří do Republikánské strany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy