Hradec Králové

6. 6. 2014 21:08
Hradec Králové je sídlem Královéhradeckého kraje. Je známý především jako univerzitní a festivalové město.
Foto: Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons | Foto:

Východočeské město Hradec Králové leží na soutoku Labe s Orlicí. Krajská metropole se nachází pouhých sto kilometrů od Prahy.

Historie:

První dochovaná písemná zmínka o Hradci pochází ze 13. století. Ve středověku byl Hradec Králové věnným městem českých královen, zalíbení v něm nalezly především Eliška Rejčka a Eliška Pomořanská. Již od 14. století se město stalo přirozeným vojenským a politickým centrem regionu s vysokou úrovní vzdělanosti a kultury. V roce 1664 bylo v Hradci Králové zřízeno biskupství a farní kostel sv. Ducha se stal katedrálním chrámem.

Hradec, stejně jako ostatní česká města, zažil v průběhu 19. století průmyslový rozmach. Město bylo spojeno s železnicí a vznikly průmyslové podniky, jako je cukrovar, plynárna nebo strojírna. Roku 1864 byla založena světoznámá továrna na piana firmy Antonín Petrof.

Základní údaje

Rozloha: 105,61 km²

Počet obyvatel: 93 035 

Kraj: Královéhradecký

Okres: Hradec Králové

Primátor: Zdeněk Fink

PSČ: 500 00

Do poloviny 19. století sloužilo město jako vojenská pevnost, jež byla zrušena po debaklu při bitvě u Hradce Králové v roce 1866, kdy došlo k porážce rakouských vojsk v prusko-rakouské válce. Na přelomu 19. a 20. století zaznamenal Hradec rozkvět kulturního života - bylo založeno Klicperovo divadlo, muzeum, živý kulturní ruch byl i na hradeckém gymnáziu, jehož žákem byl v 60. letech Alois Jirásek a na počátku 20. století i Karel Čapek.

Po vzniku Československa nastává i pro město nová epocha jeho vývoje a začíná slavné období, kdy se Hradec zásluhou starosty Ulricha a architekta prof. Josefa Gočára rázem dostal na přední místo mezi československými městy. Původně pevnostní město se změnilo v "salón republiky". Rozvoj Hradce Králové byl násilně přerušen 2. světovou válkou. Po osvobození republiky v roce 1945 se město znovu stalo významným hospodářským a kulturním střediskem.

Dnes je Hradec Králové důležitým dopravním uzlem, sídlem mnoha úřadů, státních institucí, bank a významných průmyslových podniků. S Hradcem je také spjata i existence tří vysokých škol, které do města lákají mladé talenty.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Hradec Králové se může pyšnit řadou historických památek i moderní architekturou. V roce 1962 se jeho centrum stalo městskou památkovou rezervací. Mezi dominanty města patří renesanční Bílá věž z 16. století, gotická katedrála sv. Ducha nebo Stará radnice. Secesní a funkcionalistická výstavba výstavba z konce 19. a počátku 20. století dodnes budí obdiv řady architektů.

Výhodná poloha Hradce Králové umožňuje turistům podnikat výlety do Krkonoš nebo do Orlických hor. V bezprostředním okolí lze navštívit také mnoho hradů a zámků.

Foto: Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons | Foto:

Hradec je známý především jako kulturní město. Funguje zde známé Klicperovo divadlo, které patří k nejlepším regionálním činoherním divadlům v republice. Dále se zde koná řada festivalů, například Rock For People nebo Hip Hop Kemp. Ve městě se také nachází Muzeum východních Čech nebo Galerie moderního umění.

Instituce v Hradci Králové:

Univerzita Hradec Králové byla založena v roce 1992 a tvoří ji 5 fakult.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Univerzita Karlova má v Hradci Králové Lékařskou a Farmaceutickou fakultu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty LF.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty FaF.

Univerzita obrany má v Hradci Králové Fakultu vojenského zdravotnictví.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Krajský soud v Hradci Králové spadá do působnosti Vrchního soudu v Praze.

Odkaz na kontakty.

Magistrát města Hradec Králové tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Hradci Králové se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Královéhradecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Správním obvodem krajské pobočky Úřadu práce České republiky v Hradci Králové je území Královéhradeckého kraje.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi Smíchovským nádražím a Florencí na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Lidé mají v daném úseku místo metra využít tramvaje, uvedl na webu dopravní podnik. Na místě jsou hasiči pražského dopravního podniku, kteří budou vyprošťovat sraženou osobu, policisté i záchranáři.

Metro jezdí na lince B bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Světová zdravotnická organizace kvůli novému koronaviru stav globální nouze nevyhlásila

Světová zdravotnická organizace (WHO) usoudila, že je ještě příliš brzy, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Oznámily to světové tiskové agentury. Koronavirem se nakazily stovky lidí a infekce si vyžádala přinejmenším 18 obětí. Rozhodnutí WHO následovalo poté, co se čínské úřady v snaze zarazit šíření nákazy rozhodly uzavřít tři města a zrušily hlavní oslavy lunárního Nového roku v hlavním městě.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil tato opatření za adekvátní. "Doufáme, že budou účinná a že potrvají krátce," řekl.

Zdravotnická agentura OSN oznámila své rozhodnutí poté, co nezávislí odborníci dva dny vyhodnocovali informace o šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil vládou nově dosazené soudce

Polský nejvyšší soud dnes dospěl k závěru, že soudci nominovaní novou Zemskou soudcovskou radou nemají rozhodovat soudní pře. I z dnešního neveřejného rozhodování, které podle médií trvalo sedm hodin, předsedkyně nejvyššího soudu vyloučila všechny soudce, které do této soudní instance nominovala soudcovská rada. Vysvětlila to zásadou, že soudce nesmí rozhodovat v případu, který se ho osobně týká.

Jde o další krok ve sporu s konzervativní vládou a vládnoucí stranou o nezávislost polské justice. Novou soudcovskou radu vytvořila parlamentní většina vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), a ne sami soudci, jak tomu bylo dříve.

Jednání nejvyšší soudu se pokusila na návrh šéfky dolní komory parlamentu Elžbiety Witekové (PiS) zablokovat předsedkyně ústavního soudu Julia Przylembská. Ale nejvyšší soud se odmítl podřídit tomuto příkazu. Na ústavní soud se mezitím podle televize TVN 24 obrátili i noví členové nejvyššího soudu, kteří byli z dnešního rozhodování vyloučeni.

Prezident Andrzej Duda, pocházející z PiS, před novináři prohlásil, že jmenování soudců je výlučnou pravomocí hlavy státu, nepodléhá žádné kontrole a že nejvyšší soud se touto věcí neměl zabývat.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Praha ani v druhém výběrovém řízení ředitele magistrátu nevybrala

Komise nedoporučila žádného z přihlášených kandidátů. Magistrát o tom ve čtvrtek informoval v tiskové zprávě. Město vypíše nové výběrové řízení. Řízením úřadu, který zaměstnává zhruba 2300 úředníků, je nyní pověřena zástupkyně ředitele Zdena Javornická, a to od předloňského července, kdy minulá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odvolala tehdejší ředitelku Martinu Děvěrovou.

Podle informací serveru Seznam Zprávy do druhého kola konkurzu postoupili šéf magistrátního odboru legislativy Tomáš Havel, Marta Kopecká, Karel Bláha a Radka Říhová. Do výběrového řízení se přihlásila právě také bývalá primátorka Krnáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy