Hradec Králové

6. 6. 2014 21:08
Hradec Králové je sídlem Královéhradeckého kraje. Je známý především jako univerzitní a festivalové město.
Foto: Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons | Foto:

Východočeské město Hradec Králové leží na soutoku Labe s Orlicí. Krajská metropole se nachází pouhých sto kilometrů od Prahy.

Historie:

První dochovaná písemná zmínka o Hradci pochází ze 13. století. Ve středověku byl Hradec Králové věnným městem českých královen, zalíbení v něm nalezly především Eliška Rejčka a Eliška Pomořanská. Již od 14. století se město stalo přirozeným vojenským a politickým centrem regionu s vysokou úrovní vzdělanosti a kultury. V roce 1664 bylo v Hradci Králové zřízeno biskupství a farní kostel sv. Ducha se stal katedrálním chrámem.

Hradec, stejně jako ostatní česká města, zažil v průběhu 19. století průmyslový rozmach. Město bylo spojeno s železnicí a vznikly průmyslové podniky, jako je cukrovar, plynárna nebo strojírna. Roku 1864 byla založena světoznámá továrna na piana firmy Antonín Petrof.

Základní údaje

Rozloha: 105,61 km²

Počet obyvatel: 93 035 

Kraj: Královéhradecký

Okres: Hradec Králové

Primátor: Zdeněk Fink

PSČ: 500 00

Do poloviny 19. století sloužilo město jako vojenská pevnost, jež byla zrušena po debaklu při bitvě u Hradce Králové v roce 1866, kdy došlo k porážce rakouských vojsk v prusko-rakouské válce. Na přelomu 19. a 20. století zaznamenal Hradec rozkvět kulturního života - bylo založeno Klicperovo divadlo, muzeum, živý kulturní ruch byl i na hradeckém gymnáziu, jehož žákem byl v 60. letech Alois Jirásek a na počátku 20. století i Karel Čapek.

Po vzniku Československa nastává i pro město nová epocha jeho vývoje a začíná slavné období, kdy se Hradec zásluhou starosty Ulricha a architekta prof. Josefa Gočára rázem dostal na přední místo mezi československými městy. Původně pevnostní město se změnilo v "salón republiky". Rozvoj Hradce Králové byl násilně přerušen 2. světovou válkou. Po osvobození republiky v roce 1945 se město znovu stalo významným hospodářským a kulturním střediskem.

Dnes je Hradec Králové důležitým dopravním uzlem, sídlem mnoha úřadů, státních institucí, bank a významných průmyslových podniků. S Hradcem je také spjata i existence tří vysokých škol, které do města lákají mladé talenty.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Hradec Králové se může pyšnit řadou historických památek i moderní architekturou. V roce 1962 se jeho centrum stalo městskou památkovou rezervací. Mezi dominanty města patří renesanční Bílá věž z 16. století, gotická katedrála sv. Ducha nebo Stará radnice. Secesní a funkcionalistická výstavba výstavba z konce 19. a počátku 20. století dodnes budí obdiv řady architektů.

Výhodná poloha Hradce Králové umožňuje turistům podnikat výlety do Krkonoš nebo do Orlických hor. V bezprostředním okolí lze navštívit také mnoho hradů a zámků.

Foto: Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons | Foto:

Hradec je známý především jako kulturní město. Funguje zde známé Klicperovo divadlo, které patří k nejlepším regionálním činoherním divadlům v republice. Dále se zde koná řada festivalů, například Rock For People nebo Hip Hop Kemp. Ve městě se také nachází Muzeum východních Čech nebo Galerie moderního umění.

Instituce v Hradci Králové:

Univerzita Hradec Králové byla založena v roce 1992 a tvoří ji 5 fakult.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Univerzita Karlova má v Hradci Králové Lékařskou a Farmaceutickou fakultu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty LF.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty FaF.

Univerzita obrany má v Hradci Králové Fakultu vojenského zdravotnictví.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Krajský soud v Hradci Králové spadá do působnosti Vrchního soudu v Praze.

Odkaz na kontakty.

Magistrát města Hradec Králové tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Hradci Králové se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Královéhradecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Správním obvodem krajské pobočky Úřadu práce České republiky v Hradci Králové je území Královéhradeckého kraje.

Odkaz na kontakty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Hotely v Česku ubytovaly v říjnu meziročně asi o 800 tisíc hostů více, převládali domácí turisté

V tuzemských hotelech se podle státní agentury CzechTourism v říjnu ubytovalo zhruba 1,1 milionu hostů. Oproti loňsku je to asi o 800 tisíc více. Návštěvnost hotelů dál nejvíce podporovali domácí turisté, kterých do nich v desátém měsíci letošního roku zavítalo přibližně 660 tisíc. Ze zahraničí dorazilo kolem 400 tisíc hostů, nejčastěji se jednalo o Němce. Obsazenost hotelů ke konci roku ovlivní zrušené vánoční trhy. Cestovatelé z ciziny se tak místo toho, aby přijeli do Česka, vydají do zemí, kde se adventní trhy konají. Agentura CzechTourism to ve čtvrtek sdělila na základě nových dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Z říjnových údajů ČSÚ je podle ředitele CzechTourism Jana Hergeta patrné, že s rostoucí proočkovaností začali lidé znovu cestovat. "Markantní je to například u turistů z Izraele, kde se očkovalo velice rychle," uvedl. Tuzemské hotely v říjnu přivítaly 12 233 hostů z Izraele, v porovnání se stejným měsícem předkrizového roku 2019 jich bylo pouze o 1320 méně. Podobné je to u návštěvníků ze Saudské Arábie, propad hostů v hotelích za desátý měsíc ve srovnání s rokem 2019 činí zhruba osm procent.

"Bohužel aktuálně se situace vyvíjí opačným směrem. Turisté ze vzdálených zemí ve velkém ruší rezervované lety a cesty do Česka, a to především kvůli chybějícím adventním trhům. Vánoční atmosféra ve městech spojená s adventními trhy je pro řadu zahraničních turistů opravdu silným magnetem," řekl dále Herget.

Zdroj: ČTK
Další zprávy