Hradec Králové

6. 6. 2014 21:08
Hradec Králové je sídlem Královéhradeckého kraje. Je známý především jako univerzitní a festivalové město.
Foto: Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons

Východočeské město Hradec Králové leží na soutoku Labe s Orlicí. Krajská metropole se nachází pouhých sto kilometrů od Prahy.

Historie:

První dochovaná písemná zmínka o Hradci pochází ze 13. století. Ve středověku byl Hradec Králové věnným městem českých královen, zalíbení v něm nalezly především Eliška Rejčka a Eliška Pomořanská. Již od 14. století se město stalo přirozeným vojenským a politickým centrem regionu s vysokou úrovní vzdělanosti a kultury. V roce 1664 bylo v Hradci Králové zřízeno biskupství a farní kostel sv. Ducha se stal katedrálním chrámem.

Hradec, stejně jako ostatní česká města, zažil v průběhu 19. století průmyslový rozmach. Město bylo spojeno s železnicí a vznikly průmyslové podniky, jako je cukrovar, plynárna nebo strojírna. Roku 1864 byla založena světoznámá továrna na piana firmy Antonín Petrof.

Základní údaje

Rozloha: 105,61 km²

Počet obyvatel: 93 035 

Kraj: Královéhradecký

Okres: Hradec Králové

Primátor: Zdeněk Fink

PSČ: 500 00

Do poloviny 19. století sloužilo město jako vojenská pevnost, jež byla zrušena po debaklu při bitvě u Hradce Králové v roce 1866, kdy došlo k porážce rakouských vojsk v prusko-rakouské válce. Na přelomu 19. a 20. století zaznamenal Hradec rozkvět kulturního života - bylo založeno Klicperovo divadlo, muzeum, živý kulturní ruch byl i na hradeckém gymnáziu, jehož žákem byl v 60. letech Alois Jirásek a na počátku 20. století i Karel Čapek.

Po vzniku Československa nastává i pro město nová epocha jeho vývoje a začíná slavné období, kdy se Hradec zásluhou starosty Ulricha a architekta prof. Josefa Gočára rázem dostal na přední místo mezi československými městy. Původně pevnostní město se změnilo v "salón republiky". Rozvoj Hradce Králové byl násilně přerušen 2. světovou válkou. Po osvobození republiky v roce 1945 se město znovu stalo významným hospodářským a kulturním střediskem.

Dnes je Hradec Králové důležitým dopravním uzlem, sídlem mnoha úřadů, státních institucí, bank a významných průmyslových podniků. S Hradcem je také spjata i existence tří vysokých škol, které do města lákají mladé talenty.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Hradec Králové se může pyšnit řadou historických památek i moderní architekturou. V roce 1962 se jeho centrum stalo městskou památkovou rezervací. Mezi dominanty města patří renesanční Bílá věž z 16. století, gotická katedrála sv. Ducha nebo Stará radnice. Secesní a funkcionalistická výstavba výstavba z konce 19. a počátku 20. století dodnes budí obdiv řady architektů.

Výhodná poloha Hradce Králové umožňuje turistům podnikat výlety do Krkonoš nebo do Orlických hor. V bezprostředním okolí lze navštívit také mnoho hradů a zámků.

Foto: Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons

Hradec je známý především jako kulturní město. Funguje zde známé Klicperovo divadlo, které patří k nejlepším regionálním činoherním divadlům v republice. Dále se zde koná řada festivalů, například Rock For People nebo Hip Hop Kemp. Ve městě se také nachází Muzeum východních Čech nebo Galerie moderního umění.

Instituce v Hradci Králové:

Univerzita Hradec Králové byla založena v roce 1992 a tvoří ji 5 fakult.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Univerzita Karlova má v Hradci Králové Lékařskou a Farmaceutickou fakultu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty LF.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty FaF.

Univerzita obrany má v Hradci Králové Fakultu vojenského zdravotnictví.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Krajský soud v Hradci Králové spadá do působnosti Vrchního soudu v Praze.

Odkaz na kontakty.

Magistrát města Hradec Králové tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Hradci Králové se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Královéhradecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Správním obvodem krajské pobočky Úřadu práce České republiky v Hradci Králové je území Královéhradeckého kraje.

Odkaz na kontakty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Vláda prodloužila kontroly na hranicích se Slovenskem o další dva týdny

Kontroly na českých hranicích se Slovenskem budou pokračovat dalších 14 dní, rozhodla ve středu podle informací České televize vláda na návrh ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Bez prodloužení by skončily 12. prosince. Česko obnovilo kontroly kvůli migrantům přicházejícím do Evropské unie takzvanou západobalkánskou cestou v závěru září. Rakušan před středečním zasedáním kabinetu navrhoval jejich prodloužení o 30 dní, k aktuálnímu prodloužení se zatím nevyjádřil.

Režim, na česko-slovenské hranici platí, může fungovat podle schengenských pravidel nejdéle půl roku, tedy do konce března. Opatření podle Rakušana zafungovalo, daří se i diplomatická jednání, která mají migraci omezit, například tlak na Srbsko, aby harmonizovalo vízovou politiku se zeměmi Evropské unie.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

PPF prodala v Rusku s miliardovou ztrátou obchodní a administrativní centrum

Investiční skupina PPF prodala letos na podzim v Rusku společnost Fantom, což představuje obchodní centrum v Astrachani a také administrativní komplex Comcity v Moskvě. Z obou transakcí PPF předpokládá ztrátu dohromady zhruba 104 milionů eur (asi 2,5 miliardy Kč). Firma to uvedla ve zprávě o výsledcích za letošní první pololetí. PPF tak pokračuje v prodeji svého majetku, jehož hodnotu pošramotila ruská invaze na Ukrajinu, napsal dnes server Hospodářské noviny (HN), který na obchody upozornil.

Stoprocentní podíl ve společnost Fantom prodala PPF v září za 62 milionů eur, z transakce očekává ztrátu 14 milionů eur. V říjnu se PPF dohodla na prodeji komplexu Comcity a akvizici menšinového podílu v hypotečním fondu Imperial Fund registrovaném v USA. Celková hodnota transakce je 175 milionů eur, způsobí ztrátu přibližně 90 milionů eur. Dokončení výměny aktiv u druhého z obchodů je podmíněno řadou kroků, které se ještě neuskutečnily. "Finalizujeme kompletní odchod z ruského trhu," řekl HN mluvčí PPF Leoš Rousek.

PPF a její společnost Home Credit už dříve ohlásily odchod z ruského bankovního trhu. Počátkem září oznámily, že dokončily prodej svého zbývajícího podílu 49,5 procenta v ruské Home Credit & Finance Bank (HCFB) včetně některých dceřiných společností. Plnou vlastnickou kontrolu nad HCFB převzala skupina individuálních investorů. Podle pololetních výsledků za většinový podíl 50,5 procenta v ruských aktivitách PPF obdržela 382 milionů eur a zbývající podíl byl oceněn na 149 milionů eur. Celková čistá ztráta z prodeje ruských aktivit činila 900 milionů eur.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Počet uživatelů BankID za téměř dva roky fungování překročil dva miliony

Bankovní identita je po téměř dvou letech od svého startu s dvěma miliony uživatelů nejpoužívanějším způsobem digitálního ověření totožnosti občanů v Česku. BankID jako takzvanou digitální občanku nejméně jednou využilo přes 1,6 milionu lidí pro identifikaci u státních portálů a 550.000 osob u 135 zapojených firem. Novinářům to řekl výkonný ředitel Bankovní identity Marek Růžička.

"Lidé oceňují výhody zabezpečené bankovní identity v podobě úspory času a peněz, což se odráží v počtu aktivních uživatelů. Během prvního týdne po spuštění žádosti o jednorázový pětitisícový příspěvek na dítě přes portál Jenda vyzkoušelo vůbec poprvé bankovní identitu 160.000 lidí," uvedl Růžička. "Jen za letošek počty uživatelů BankID stouply více než dvojnásobně," doplnil předseda představenstva Bankovní identity Jan Blažek.

Téměř tři miliony klientů zdravotních pojišťoven by se pomocí BankID mohly přihlašovat do klientských portálů, zbývající pojišťovny brzy přibydou. Bankovní identitu využívají i energetické, investiční nebo leasingové společnosti.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Plyn pro evropský trh za měsíc zdražil o 40 procent, hlavně kvůli počasí

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se v posledních dnech zvyšuje a zhruba od první poloviny listopadu, kdy klesla pod 98 eur za megawatthodinu (MWh), se dnes dopoledne vyšplhala nad 140 eur za MWh. Za méně než měsíc to je nárůst o více než 40 procent. Podle analytiků ale není cenový růst překvapivý, je výsledkem především chladnějšího počasí a s tím spojené vyšší spotřeby.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v lednu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku se před polednem pohybovala mírně nad 142 eury (asi 3450 Kč), a proti předchozímu dni vykazovala nárůst o více než tři procenta. Ceny v TTF jsou pro evropský trh určující.

Meteorologové předpovídají, že Evropu v nadcházejících dvou týdnech čeká chladnější počasí kvůli přílivu mrazivého arktického vzduchu. Zasáhne zejména Britské ostrovy a severské země. Kvůli omezení dodávek ruského plynu po začátku války na Ukrajině Evropská unie urychlila plnění plynových zásobníků. K datu 5. prosince byly zásobníky plné na 90,9 procenta, o den dříve to bylo 91,3 procenta, uvedl server Trading Economics.

Zdroj: ČTK
Další zprávy