Hradec Králové

6. 6. 2014 21:08
Hradec Králové je sídlem Královéhradeckého kraje. Je známý především jako univerzitní a festivalové město.
Foto: Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons

Východočeské město Hradec Králové leží na soutoku Labe s Orlicí. Krajská metropole se nachází pouhých sto kilometrů od Prahy.

Historie:

První dochovaná písemná zmínka o Hradci pochází ze 13. století. Ve středověku byl Hradec Králové věnným městem českých královen, zalíbení v něm nalezly především Eliška Rejčka a Eliška Pomořanská. Již od 14. století se město stalo přirozeným vojenským a politickým centrem regionu s vysokou úrovní vzdělanosti a kultury. V roce 1664 bylo v Hradci Králové zřízeno biskupství a farní kostel sv. Ducha se stal katedrálním chrámem.

Hradec, stejně jako ostatní česká města, zažil v průběhu 19. století průmyslový rozmach. Město bylo spojeno s železnicí a vznikly průmyslové podniky, jako je cukrovar, plynárna nebo strojírna. Roku 1864 byla založena světoznámá továrna na piana firmy Antonín Petrof.

Základní údaje

Rozloha: 105,61 km²

Počet obyvatel: 93 035 

Kraj: Královéhradecký

Okres: Hradec Králové

Primátor: Zdeněk Fink

PSČ: 500 00

Do poloviny 19. století sloužilo město jako vojenská pevnost, jež byla zrušena po debaklu při bitvě u Hradce Králové v roce 1866, kdy došlo k porážce rakouských vojsk v prusko-rakouské válce. Na přelomu 19. a 20. století zaznamenal Hradec rozkvět kulturního života - bylo založeno Klicperovo divadlo, muzeum, živý kulturní ruch byl i na hradeckém gymnáziu, jehož žákem byl v 60. letech Alois Jirásek a na počátku 20. století i Karel Čapek.

Po vzniku Československa nastává i pro město nová epocha jeho vývoje a začíná slavné období, kdy se Hradec zásluhou starosty Ulricha a architekta prof. Josefa Gočára rázem dostal na přední místo mezi československými městy. Původně pevnostní město se změnilo v "salón republiky". Rozvoj Hradce Králové byl násilně přerušen 2. světovou válkou. Po osvobození republiky v roce 1945 se město znovu stalo významným hospodářským a kulturním střediskem.

Dnes je Hradec Králové důležitým dopravním uzlem, sídlem mnoha úřadů, státních institucí, bank a významných průmyslových podniků. S Hradcem je také spjata i existence tří vysokých škol, které do města lákají mladé talenty.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Hradec Králové se může pyšnit řadou historických památek i moderní architekturou. V roce 1962 se jeho centrum stalo městskou památkovou rezervací. Mezi dominanty města patří renesanční Bílá věž z 16. století, gotická katedrála sv. Ducha nebo Stará radnice. Secesní a funkcionalistická výstavba výstavba z konce 19. a počátku 20. století dodnes budí obdiv řady architektů.

Výhodná poloha Hradce Králové umožňuje turistům podnikat výlety do Krkonoš nebo do Orlických hor. V bezprostředním okolí lze navštívit také mnoho hradů a zámků.

Foto: Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons

Hradec je známý především jako kulturní město. Funguje zde známé Klicperovo divadlo, které patří k nejlepším regionálním činoherním divadlům v republice. Dále se zde koná řada festivalů, například Rock For People nebo Hip Hop Kemp. Ve městě se také nachází Muzeum východních Čech nebo Galerie moderního umění.

Instituce v Hradci Králové:

Univerzita Hradec Králové byla založena v roce 1992 a tvoří ji 5 fakult.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Univerzita Karlova má v Hradci Králové Lékařskou a Farmaceutickou fakultu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty LF.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty FaF.

Univerzita obrany má v Hradci Králové Fakultu vojenského zdravotnictví.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Krajský soud v Hradci Králové spadá do působnosti Vrchního soudu v Praze.

Odkaz na kontakty.

Magistrát města Hradec Králové tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Hradci Králové se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Královéhradecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Správním obvodem krajské pobočky Úřadu práce České republiky v Hradci Králové je území Královéhradeckého kraje.

Odkaz na kontakty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy