Server YouTube umožňuje komukoliv nahrát, zveřejnit a sdílet libovolná videa na internetu. Internetový obsah lze kromě samotného serveru sdílet i na webových stránkách, blozích a především na různých sociálních sítích.
YouTube je druhou nejnavštěvovanější webovou stránkou po internetovém vyhledávači Google.
V současné době je jeho generální ředitelkou Susan Wojcicki, kterou v roce 2018 umístil magazín Forbes na 10. pozici v žebříčku nejmocnějších žen na světě (v roce 2022 zaujímala 23. místo).
Služba YouTube je pro uživatele zadarmo, veškeré finance pocházejí z reklamy.
Sto milionů zhlédnutých videí v polovině roku 2006 vedlo Google ke koupi YouTube za 1,65 miliardy dolarů. YouTube dnes funguje jako dceřiná společnost tohoto informačního gigantu, uživatelské účty mezi doménami jsou propojené.
YouTube je lokalizovaný už v téměř 80 jazycích světa, dostupný je v 91 zemích. České rozhraní funguje od října 2008.
Statistiky z roku 2015 hovořily o dvou miliardách přístupů denně a každou minutou uživatelé nahráli 300 hodin nových videí. Čísla k začátku roku 2020 jsou pochopitelně ještě vyšší: každou minutu je na server nahráno přes 500 hodin nových videí.
V září 2020 YouTube oznámil, že spustí beta verzi nové platformy patnáctisekundových videí, podobně jako TikTok, nazvané YouTube Shorts. Globální beta verze platformy byla spuštěna v červenci 2021. YouTube se příklonem směrem k shorts profiluje stále jasněji jako síť určená "hlavně" na zábavu.
Vznik YouTube
Začátek YouTube se datuje k roku 2005. Účelem internetového portálu bylo původně volné sdílení domácího videa. Postupně se ale jeho záběr rozšiřoval o hudební klipy, filmy či videohry a z čistě zábavné služby se stala i služba veřejná.
Doba, za kterou tato služba expandovala a stala se společností, za niž byl Google ochoten dát přes 1,5 miliardy dolarů, byla ještě kratší než v případě Facebooku - o něco více než rok a půl.
Za YouTube stojí tři zakladatelé - Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim. Hlavní podíly ve společnosti mají první dva. Poslední zmiňovaný, přestože byl součástí týmu, který byl u zrodu YouTube, a tím, kdo s originální myšlenkou přišel, se dostal do pozadí. Rozhodl se totiž pokračovat ve studiích na Stanfordské univerzitě a ve společnosti dále působil jako poradce.