YouTube

5. 1. 2011 14:33
Služba umožňuje komukoliv nahrát, zveřejnit a sdílet libovolná videa na internetu.
YouTube
YouTube | Foto: Youtube.com

Server YouTube umožňuje komukoliv nahrát, zveřejnit a sdílet libovolná videa na internetu. Internetový obsah lze kromě samotného serveru sdílet i na webových stránkách, blozích a především různých sociálních sítích.

Denně lidé shlédnou kolem 2 miliard videí, a stovky tisíc jich nahrají - průměrně je každou minutu na YouTube nahráno více jak 24 hodin videí.

Služba YouTube je pro uživatele zadarmo, veškeré finance pocházejí z reklamy.

Sto milionů shlédnutých videí v polovině roku 2006 vedlo Google ke koupi YouTube za 1,65 miliardy dolarů. Dnes funguje jako "nezávislá" součást tohoto informačního gigantu.

YouTube je lokalizovaný v 25 zemích a v 38 jazycích. Jeho uživateli jsou obvykle lidé v rozmezí 18 a 54 let, poměr pohlaví je mezi uživateli vyrovnaný.

Kromě originálního obsahu nahrávají někteří uživatelé i autorsky chráněné materiály, často k nelibosti dotyčných umělců a společností. S mnohými z nich však YouTube v současnosti již spolupracuje. Mezi dotyčnými jsou například společnosti Disney, Turner, Univision, EMI a další - je jich údajně již více než 10 000.

Začátek YouTube se datuje k roku 2005. A doba, za kterou tato služba expandovala a stala se společností, za niž byl Google ochoten dát přes 1,5 miliardy dolarů, byla ještě kratší než v případě Facebooku - o něco více než rok a půl.

Za YouTube stojí tři zakladatelé - Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim. Hlavní podíly ve společnosti mají první dva. Poslední zmiňovaný, přesto že byl součástí týmu, který byl u zrodu YouTube a tím kdo s originální myšlenkou přišel, se dostal do pozadí. Rozhodl se totiž pokračovat ve studiích na Stanfordské univerzitě a ve společnosti dále působil jako poradce.

 

Právě se děje

Další zprávy