YouTube

5. 1. 2011 14:33
Služba umožňuje komukoliv nahrát, zveřejnit a sdílet libovolná videa na internetu.
YouTube
YouTube | Foto: Youtube.com

Server YouTube umožňuje komukoliv nahrát, zveřejnit a sdílet libovolná videa na internetu. Internetový obsah lze kromě samotného serveru sdílet i na webových stránkách, blozích a především různých sociálních sítích.

Denně lidé shlédnou kolem 2 miliard videí, a stovky tisíc jich nahrají - průměrně je každou minutu na YouTube nahráno více jak 24 hodin videí.

Služba YouTube je pro uživatele zadarmo, veškeré finance pocházejí z reklamy.

Sto milionů shlédnutých videí v polovině roku 2006 vedlo Google ke koupi YouTube za 1,65 miliardy dolarů. Dnes funguje jako "nezávislá" součást tohoto informačního gigantu.

YouTube je lokalizovaný v 25 zemích a v 38 jazycích. Jeho uživateli jsou obvykle lidé v rozmezí 18 a 54 let, poměr pohlaví je mezi uživateli vyrovnaný.

Kromě originálního obsahu nahrávají někteří uživatelé i autorsky chráněné materiály, často k nelibosti dotyčných umělců a společností. S mnohými z nich však YouTube v současnosti již spolupracuje. Mezi dotyčnými jsou například společnosti Disney, Turner, Univision, EMI a další - je jich údajně již více než 10 000.

Začátek YouTube se datuje k roku 2005. A doba, za kterou tato služba expandovala a stala se společností, za niž byl Google ochoten dát přes 1,5 miliardy dolarů, byla ještě kratší než v případě Facebooku - o něco více než rok a půl.

Za YouTube stojí tři zakladatelé - Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim. Hlavní podíly ve společnosti mají první dva. Poslední zmiňovaný, přesto že byl součástí týmu, který byl u zrodu YouTube a tím kdo s originální myšlenkou přišel, se dostal do pozadí. Rozhodl se totiž pokračovat ve studiích na Stanfordské univerzitě a ve společnosti dále působil jako poradce.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy