Princ William

Aktualizováno 13. 9. 2022 13:42
William, princ z Walesu, je synem krále Karla III. a zesnulé princezny Diany. Je následníkem britského trůnu.
Princ a princezna z Walesu s rodinou.
Princ a princezna z Walesu s rodinou. | Foto: Archiv vévody a vévodkyně z Cambridge

Princ William z Walesu, 40 let svého života formálně oslovován, je po smrti své babičky, královny Alžběty II., dědicem britské koruny. Nově nese titul vévoda z Cornwallu, jeho manželka Katherine pak vévodkyně z Cornwallu. Královnu na trůnu vystřídal Williamův otec princ Charles, Karel III. Dalším následníkem trůnu se 22. července 2013 stal Williamův syn, princ George. Narození dítěte odsunulo z následnické linie Williamova bratra prince Harryho.

Služba u armády

Kromě povinností, jež vyplývají z jeho postavení u dvora a funkce státního kancléře, sloužil princ William u britského letectva, jako pilot záchranného vrtulníku.

Jeho bratr Harry byl z afghánské mise stažen 10 týdnů po nasazení, protože informace o jeho přítomnosti unikly na veřejnost, a stal se tak snadným a hlavně velmi lákavým terčem pro Tálibán a al-Káidu. Po jeho případném únosu by byla Británie zřejmě tvrdě vydírána.

Začátkem února 2012 odletěl v rámci vojenské služby William na Falklandy. Došlo k tomu v době opětovně vyhrocených sporů o tyto ostrovy v těsné blízkosti argentinských břehů.

Královská rodina

29. dubna 2011 se po osmiletém vztahu oženil s Kate Middletonovou, o rok starší dívkou bez šlechtického původu, se kterou se seznámil během svých studií na Univerzitě St. Andrews. V prosinci 2012 oznámili očekávání potomka, který se narodil v červenci 2013. V květnu 2015 do rodiny přibyla princezna Charlotte a v dubnu 2018 prince Louis.

Williamova matka, princezna Diana, zemřela při autonehodě 31. srpna 1997 v Paříži.

William, princ z Walesu, se narodil 21. 6. 1982. Vystudoval geografii na Univerzitě St. Andrews a absolvoval Královskou vojenskou akademii v Sandhurstu. Od roku 2006 je prezidentem anglické fotbalové asociace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy