Král Karel III.

Britský král Karel III. podnikl první veřejnou cestu do Skotska

Britský král Karel III. s manželkou Camillou v pondělí podnikli první veřejnou návštěvu od konce období smutku, které královská rodina držela po smrti Alžběty II. Královský pár navštívil asi padesátitisícové skotské město Dunfermline a také Edinburgh, napsala agentura AP.

Karel III. si oblečený v kiltu třásl rukama se stovkami svých obdivovatelů. Na záběrech televize Sky News je slyšet, jak jeden muž z davu za kovovou zábranou králi nabídl sestřih zdarma ve svém holičství. V Dunfermline se Karel III. setkal i s místními zastupiteli a skotskou premiérkou Nicolou Sturgeonovou, která se svojí Skotskou národní stranou (SNP) usiluje o nezávislost Skotska na Spojeném království.

Dunfermline je rodištěm krále Anglie, Skotska a Irska ze 17. století Karla I. Stuarta., jenž byl posledním britským králem, který se ve Skotsku narodil. Karel III. dnes Dunfermline oficiálně udělil zvláštní postavení, které v Británii do dneška drželo jen 73 dalších měst. K příležitosti oslav 70 let na trůnu Alžběty II. začátkem června jej získalo společně s Dunfermline ještě sedm dalších měst.

Zdroj: ČTK

Británie chce slevit ze svých plánů. Král na doporučení premiérky nepojede na klimatickou konferenci

Britský král Karel III. na přání premiérky Liz Trussové zrušil cestu do egyptského Šarm aš-Šajchu, kde se od 6. do 18. listopadu koná klimatická konference COP27. Karel III., proslulý svým zájmem o klimatické otázky, na mezinárodním sjezdu chtěl pronést projev. Své plány ale změnil po soukromé audienci Trussové v Buckinghamském paláci, napsal list The Times.

Setkání v Šarm aš-Šajchu se pravděpodobně nezúčastní ani Trussová. Zpráva přichází v době, kdy se mluví o tom, že současná vláda plánuje slevit, nebo zcela opustit svůj plán na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050.

Rozhodnutí premiérky protestovat proti královým plánům pravděpodobně zvýší napětí mezi ní a panovníkem. Buckinghamský palác nicméně uvedl, že setkání Trussové a Karla III. minulý měsíc bylo "srdečné", píše britský deník.

"Není tajemstvím, že král dostal (na COP27) pozvání…rozhodnutí nejet bylo v souladu s tím, že král jedná na doporučení vlády," uvedl vysoce postavený zdroj z královské rodiny citovaný The Times. Dodal, že "to, že král nepojede, neznamená, že událost jinak nepodpoří".

Pokračovat