Princ Harry

24. 3. 2012 17:56
Princ Henry z Walesu. Syn prince Charlese a lady Diany. Před narozením synovce býval po svém otci a starším bratru Williamovi třetím následníkem britského trůnu.
Princ Harry.
Princ Harry. | Foto: Reuters

Ve skutečnosti princ Henry z Walesu. Syn prince Charlese a Lady Diany. Po svém otci a starším bratru Williamovi býval třetím následníkem britského trůnu, ale v červenci 2013 se jeho bratrovi narodil syn, který má na následnictví větší právo.

Oproti svému bratrovi, který vede víceméně spořádaný život, alespoň akceptovatelný vzhledem k jeho postavení v britské společnosti, je princ Harry spíše problematickým mladým šlechticem na konstitučně-královském dvoře.

Velmi nelibě britská veřejnost nesla skandál s rasistickými urážkami, které měl princ užívat během vojenského cvičení na Kypru. Pro bulvár je často vděčný cíl, neboť má zálibu v divokých večírcích, stejně jako sestra Kate Middleton, manželky prince Williama, Pippa. V červnu 2011 se začalo veřejně mluvit o jejich vztahu.

Největším skandálem byl však Harryho příchod na maškarní večírek v uniformě nacistického pohlavára. Stalo se tak v roce 2005, kdy mu bylo 20 let. Tato hloupá a nemístná recese mu vynesla kritiku na všech frontách. Dokonce se ozvala jedna z největších mezinárodních židovských organizací na ochranu lidských práv Středisko Simona Wiesenthala v Kalifornii. Princ, jako později ještě několikrát, se za svůj přešlap veřejně omluvil.

V roce 2008 strávil princ Harry 10 týdnů na vojenské misi v Afghánistánu. Byl předčsně odvolán, kvůli úniku informací o jeho identitě. Přesto bylo v červnu 2006 zveřejněno, že se počítá s jeho opětovným nasazením, až dokončí výcvik pilota bojového vrtulníku. V případě prozrazení jeho krytí, by se lehce mohl stát cenou akvizicí jednotek Talibánu. Pokud tedy na misi odjede, půjde zcela jistě o tajnou akci a jeho identita bude pozměněna.

Harry se narodil v roce 1984 a po studiích na Eton College, podobně jako jeho bratr, začal navštěvovat královskou vojenskou akademii v Sandhurstu.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy