Princ Harry

Aktualizováno 12. 9. 2022 0:00
Henry řečený Harry, vévoda ze Sussexu, je mladším synem britského krále Karla III. a bratrem následníka trůnu Williama, vévody z Cornwallu.
Princ Harry.
Princ Harry. | Foto: Reuters

Ve skutečnosti princ Henry z Walesu. Syn prince Charlese a Lady Diany. Po svém otci a starším bratru Williamovi býval třetím následníkem britského trůnu, ale v červenci 2013 se jeho bratrovi narodil syn, který má na následnictví větší právo.

Oproti svému bratrovi, který vede víceméně spořádaný život, alespoň akceptovatelný vzhledem k jeho postavení v britské společnosti, je princ Harry spíše problematickým mladým šlechticem na konstitučně-královském dvoře.

Velmi nelibě britská veřejnost nesla skandál s rasistickými urážkami, které měl princ užívat během vojenského cvičení na Kypru. Pro bulvár je často vděčný cíl, neboť má zálibu v divokých večírcích, stejně jako sestra Kate Middleton, manželky prince Williama, Pippa. V červnu 2011 se začalo veřejně mluvit o jejich vztahu.

Největším skandálem byl však Harryho příchod na maškarní večírek v uniformě nacistického pohlavára. Stalo se tak v roce 2005, kdy mu bylo 20 let. Tato hloupá a nemístná recese mu vynesla kritiku na všech frontách. Dokonce se ozvala jedna z největších mezinárodních židovských organizací na ochranu lidských práv Středisko Simona Wiesenthala v Kalifornii. Princ, jako později ještě několikrát, se za svůj přešlap veřejně omluvil.

V roce 2008 strávil princ Harry 10 týdnů na vojenské misi v Afghánistánu. Byl předčasně odvolán, kvůli úniku informací o jeho identitě. Přesto bylo v červnu 2006 zveřejněno, že se počítá s jeho opětovným nasazením, až dokončí výcvik pilota bojového vrtulníku. V případě prozrazení jeho krytí, by se lehce mohl stát cenou akvizicí jednotek Tálibánu. Pokud tedy na misi odjede, půjde zcela jistě o tajnou akci a jeho identita bude pozměněna.

Harry se narodil v roce 1984 a po studiích na Eton College, podobně jako jeho bratr, začal navštěvovat královskou vojenskou akademii v Sandhurstu.

 

Právě se děje

Další zprávy