Princ Harry

Aktualizováno 12. 9. 2022 0:00
Henry řečený Harry, vévoda ze Sussexu, je mladším synem britského krále Karla III. a bratrem následníka trůnu Williama, vévody z Cornwallu.
Princ Harry.
Princ Harry. | Foto: Reuters

Ve skutečnosti princ Henry z Walesu. Syn prince Charlese a Lady Diany. Po svém otci a starším bratru Williamovi býval třetím následníkem britského trůnu, ale v červenci 2013 se jeho bratrovi narodil syn, který má na následnictví větší právo.

Oproti svému bratrovi, který vede víceméně spořádaný život, alespoň akceptovatelný vzhledem k jeho postavení v britské společnosti, je princ Harry spíše problematickým mladým šlechticem na konstitučně-královském dvoře.

Velmi nelibě britská veřejnost nesla skandál s rasistickými urážkami, které měl princ užívat během vojenského cvičení na Kypru. Pro bulvár je často vděčný cíl, neboť má zálibu v divokých večírcích, stejně jako sestra Kate Middleton, manželky prince Williama, Pippa. V červnu 2011 se začalo veřejně mluvit o jejich vztahu.

Největším skandálem byl však Harryho příchod na maškarní večírek v uniformě nacistického pohlavára. Stalo se tak v roce 2005, kdy mu bylo 20 let. Tato hloupá a nemístná recese mu vynesla kritiku na všech frontách. Dokonce se ozvala jedna z největších mezinárodních židovských organizací na ochranu lidských práv Středisko Simona Wiesenthala v Kalifornii. Princ, jako později ještě několikrát, se za svůj přešlap veřejně omluvil.

V roce 2008 strávil princ Harry 10 týdnů na vojenské misi v Afghánistánu. Byl předčasně odvolán, kvůli úniku informací o jeho identitě. Přesto bylo v červnu 2006 zveřejněno, že se počítá s jeho opětovným nasazením, až dokončí výcvik pilota bojového vrtulníku. V případě prozrazení jeho krytí, by se lehce mohl stát cenou akvizicí jednotek Tálibánu. Pokud tedy na misi odjede, půjde zcela jistě o tajnou akci a jeho identita bude pozměněna.

Harry se narodil v roce 1984 a po studiích na Eton College, podobně jako jeho bratr, začal navštěvovat královskou vojenskou akademii v Sandhurstu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Nad USA se už několik dní pohybuje čínský špionážní balón

Nad Spojenými státy americkými se několik dní pohybuje čínský špionážní balón, uvedl ve čtvrtek podle zahraničních agentur nejmenovaný vysoce postavený americký činitel z resortu obrany. USA pohyby balónu sledují, ministerstvo obrany také na žádost prezidenta Joea Bidena zkoumalo možnost, že by ho sestřelilo. Nakonec se ale rozhodlo k tomuto kroku nepřikročit kvůli obavám, že by úlomky zařízení mohly ohrozit lidi na zemi, napsala agentura AFP. Přímou hrozbu však nyní balón nepředstavuje.

"Nepochybujeme o tom, že balón pochází z Číny," sdělil novinářům podle AFP činitel pod podmínkou zachování anonymity. Podle agentury AP také uvedl, že balón se pohybuje ve vysoké nadmořské výšce nad významnými místy s cílem shromáždit informace. Zařízení americká armáda zaznamenala konkrétně nad státem Montana, v němž leží jaderná základna Malmstrom.

Balón je podle citovaného činitele poměrně rozměrný. "Zhodnotili jsme, že je dost velký na to, aby jeho úlomky způsobily škody," sdělil.

Mluvčí Pentagonu Patrick Ryder uvedl, že balón se pohybuje ve výrazně vyšší výšce, než v jaké funguje komerční doprava, a nepředstavuje hrozbu ani pro lidi na zemi. Uvedl také, že USA podnikly kroky, které stroji zabrání shromažďovat citlivé informace.

Washington v posledních letech už několikrát podobnou aktivitu zaznamenal, doplnil mluvčí. Tentokrát se ale balón nad územím USA pohybuje zřejmě déle než v předchozích případech, podotkla agentura Reuters.

Specialista na Čínu z Nadace pro obranu demokratických zemí (FDD) Craig Singleton Reuters sdělil, že podobné balóny často používaly v dobách studené války Sovětský svaz i USA jako nepříliš nákladnou metodu, jak nashromáždit zpravodajské informace.

"Načasování tohoto incidentu jen několik dní před plánovou návštěvou ministra (zahraničí Antonyho) Blinkena Pekingu je zvláštní," podotkl Singleton.

Washington se kvůli narušení svého prostoru obrátil na čínské úřady. "Uvědomili jsme je o závažnosti tohoto incidentu," citovala AFP výše zmíněného nejmenovaného činitele.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Real Madrid porazil v dohrávce Valencii a snížil ztrátu na Barcelonu

Fotbalisté Realu Madridu zvítězili v dohrávce 17. kola španělské ligy nad Valencií 2:0 a v tabulce snížili na druhém místě ztrátu na vedoucí Barcelonu na pět bodů. O výhře úřadujících šampionů Ligy mistrů rozhodli po přestávce dvěma góly v rozmezí dvou minut Marco Asensio a Vinícius.

Real se mohl dostat do vedení už v nastaveném času prvního poločasu, trefu Rüdigera ale sudí po zásahu videorozhodčího kvůli faulu neuznal. V 52. minutě už se po Asensiově střele zdálky skóre změnilo a dvě minuty nato zvýšil po individuální akci Vinícius, jenž se v této sezoně trefil už posedmé.

Valencie dohrávala zápas v deseti poté, co byl v 72. minutě vyloučen Gabriel Paulista. Vítězství se nedočkala v pátém utkání v řadě a v tabulce je na 14. místě.

Další zprávy