Princ Harry

24. 3. 2012 17:56
Princ Henry z Walesu. Syn prince Charlese a lady Diany. Před narozením synovce býval po svém otci a starším bratru Williamovi třetím následníkem britského trůnu.
Princ Harry.
Princ Harry. | Foto: Reuters

Ve skutečnosti princ Henry z Walesu. Syn prince Charlese a Lady Diany. Po svém otci a starším bratru Williamovi býval třetím následníkem britského trůnu, ale v červenci 2013 se jeho bratrovi narodil syn, který má na následnictví větší právo.

Oproti svému bratrovi, který vede víceméně spořádaný život, alespoň akceptovatelný vzhledem k jeho postavení v britské společnosti, je princ Harry spíše problematickým mladým šlechticem na konstitučně-královském dvoře.

Velmi nelibě britská veřejnost nesla skandál s rasistickými urážkami, které měl princ užívat během vojenského cvičení na Kypru. Pro bulvár je často vděčný cíl, neboť má zálibu v divokých večírcích, stejně jako sestra Kate Middleton, manželky prince Williama, Pippa. V červnu 2011 se začalo veřejně mluvit o jejich vztahu.

Největším skandálem byl však Harryho příchod na maškarní večírek v uniformě nacistického pohlavára. Stalo se tak v roce 2005, kdy mu bylo 20 let. Tato hloupá a nemístná recese mu vynesla kritiku na všech frontách. Dokonce se ozvala jedna z největších mezinárodních židovských organizací na ochranu lidských práv Středisko Simona Wiesenthala v Kalifornii. Princ, jako později ještě několikrát, se za svůj přešlap veřejně omluvil.

V roce 2008 strávil princ Harry 10 týdnů na vojenské misi v Afghánistánu. Byl předčsně odvolán, kvůli úniku informací o jeho identitě. Přesto bylo v červnu 2006 zveřejněno, že se počítá s jeho opětovným nasazením, až dokončí výcvik pilota bojového vrtulníku. V případě prozrazení jeho krytí, by se lehce mohl stát cenou akvizicí jednotek Talibánu. Pokud tedy na misi odjede, půjde zcela jistě o tajnou akci a jeho identita bude pozměněna.

Harry se narodil v roce 1984 a po studiích na Eton College, podobně jako jeho bratr, začal navštěvovat královskou vojenskou akademii v Sandhurstu.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi Smíchovským nádražím a Florencí na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Lidé mají v daném úseku místo metra využít tramvaje, uvedl na webu dopravní podnik. Na místě jsou hasiči pražského dopravního podniku, kteří budou vyprošťovat sraženou osobu, policisté i záchranáři.

Metro jezdí na lince B bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Světová zdravotnická organizace kvůli novému koronaviru stav globální nouze nevyhlásila

Světová zdravotnická organizace (WHO) usoudila, že je ještě příliš brzy, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Oznámily to světové tiskové agentury. Koronavirem se nakazily stovky lidí a infekce si vyžádala přinejmenším 18 obětí. Rozhodnutí WHO následovalo poté, co se čínské úřady v snaze zarazit šíření nákazy rozhodly uzavřít tři města a zrušily hlavní oslavy lunárního Nového roku v hlavním městě.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil tato opatření za adekvátní. "Doufáme, že budou účinná a že potrvají krátce," řekl.

Zdravotnická agentura OSN oznámila své rozhodnutí poté, co nezávislí odborníci dva dny vyhodnocovali informace o šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil vládou nově dosazené soudce

Polský nejvyšší soud dnes dospěl k závěru, že soudci nominovaní novou Zemskou soudcovskou radou nemají rozhodovat soudní pře. I z dnešního neveřejného rozhodování, které podle médií trvalo sedm hodin, předsedkyně nejvyššího soudu vyloučila všechny soudce, které do této soudní instance nominovala soudcovská rada. Vysvětlila to zásadou, že soudce nesmí rozhodovat v případu, který se ho osobně týká.

Jde o další krok ve sporu s konzervativní vládou a vládnoucí stranou o nezávislost polské justice. Novou soudcovskou radu vytvořila parlamentní většina vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), a ne sami soudci, jak tomu bylo dříve.

Jednání nejvyšší soudu se pokusila na návrh šéfky dolní komory parlamentu Elžbiety Witekové (PiS) zablokovat předsedkyně ústavního soudu Julia Przylembská. Ale nejvyšší soud se odmítl podřídit tomuto příkazu. Na ústavní soud se mezitím podle televize TVN 24 obrátili i noví členové nejvyššího soudu, kteří byli z dnešního rozhodování vyloučeni.

Prezident Andrzej Duda, pocházející z PiS, před novináři prohlásil, že jmenování soudců je výlučnou pravomocí hlavy státu, nepodléhá žádné kontrole a že nejvyšší soud se touto věcí neměl zabývat.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Praha ani v druhém výběrovém řízení ředitele magistrátu nevybrala

Komise nedoporučila žádného z přihlášených kandidátů. Magistrát o tom ve čtvrtek informoval v tiskové zprávě. Město vypíše nové výběrové řízení. Řízením úřadu, který zaměstnává zhruba 2300 úředníků, je nyní pověřena zástupkyně ředitele Zdena Javornická, a to od předloňského července, kdy minulá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odvolala tehdejší ředitelku Martinu Děvěrovou.

Podle informací serveru Seznam Zprávy do druhého kola konkurzu postoupili šéf magistrátního odboru legislativy Tomáš Havel, Marta Kopecká, Karel Bláha a Radka Říhová. Do výběrového řízení se přihlásila právě také bývalá primátorka Krnáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy