Princ Harry

24. 3. 2012 17:56
Princ Henry z Walesu. Syn prince Charlese a lady Diany. Před narozením synovce býval po svém otci a starším bratru Williamovi třetím následníkem britského trůnu.
Princ Harry.
Princ Harry. | Foto: Reuters

Ve skutečnosti princ Henry z Walesu. Syn prince Charlese a Lady Diany. Po svém otci a starším bratru Williamovi býval třetím následníkem britského trůnu, ale v červenci 2013 se jeho bratrovi narodil syn, který má na následnictví větší právo.

Oproti svému bratrovi, který vede víceméně spořádaný život, alespoň akceptovatelný vzhledem k jeho postavení v britské společnosti, je princ Harry spíše problematickým mladým šlechticem na konstitučně-královském dvoře.

Velmi nelibě britská veřejnost nesla skandál s rasistickými urážkami, které měl princ užívat během vojenského cvičení na Kypru. Pro bulvár je často vděčný cíl, neboť má zálibu v divokých večírcích, stejně jako sestra Kate Middleton, manželky prince Williama, Pippa. V červnu 2011 se začalo veřejně mluvit o jejich vztahu.

Největším skandálem byl však Harryho příchod na maškarní večírek v uniformě nacistického pohlavára. Stalo se tak v roce 2005, kdy mu bylo 20 let. Tato hloupá a nemístná recese mu vynesla kritiku na všech frontách. Dokonce se ozvala jedna z největších mezinárodních židovských organizací na ochranu lidských práv Středisko Simona Wiesenthala v Kalifornii. Princ, jako později ještě několikrát, se za svůj přešlap veřejně omluvil.

V roce 2008 strávil princ Harry 10 týdnů na vojenské misi v Afghánistánu. Byl předčsně odvolán, kvůli úniku informací o jeho identitě. Přesto bylo v červnu 2006 zveřejněno, že se počítá s jeho opětovným nasazením, až dokončí výcvik pilota bojového vrtulníku. V případě prozrazení jeho krytí, by se lehce mohl stát cenou akvizicí jednotek Talibánu. Pokud tedy na misi odjede, půjde zcela jistě o tajnou akci a jeho identita bude pozměněna.

Harry se narodil v roce 1984 a po studiích na Eton College, podobně jako jeho bratr, začal navštěvovat královskou vojenskou akademii v Sandhurstu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 36 minutami

Biden ohlásil nové sankce vůči Rusku. USA vyhostí deset diplomatů

Bílý dům ve čtvrtek oznámil, že Spojené státy vyhostí deset ruských diplomatů a uvalí na Rusko nové sankce. Podle Washingtonu je krok odpovědí na ruské vměšování do loňských amerických prezidentských voleb a na kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám. Spojené státy poprvé tyto útoky výslovně spojily s ruskou zpravodajskou službou, napsala agentura AP. Americký prezident Joe Biden uvedl, že ruské snahy podrýt svobodné americké volby spolu s kybernetickými útoky ohrožují bezpečnost USA.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Francouzský parlament schválil bezpečnostní zákon, který se týká natáčení policistů

Francouzští zákonodárci ve čtvrtek definitivně schválili návrh zákona o veřejné bezpečnosti, kvůli kterému se ve Francii v posledních měsících opakovaně protestovalo. Konečný souhlas udělila dolní komora parlamentu po úpravě ustanovení týkajícího se zveřejňování záběrů s policisty.

V Národním shromáždění, které ovládá strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, opatření prošlo poměrem 75 hlasů ku 33. Podle agentury AFP se nehlasovalo v tak vypjaté atmosféře jako při prvním čtení zákona. Senát už jej odsouhlasil dříve.

Autoři návrhu ve snaze zmírnit odpor veřejnosti pozměnili nejvíce kritizovaný paragraf, který původně kriminalizoval zveřejňování snímků policie s úmyslem strážcům zákona ublížit. Upravená verze počítá s pokutou a až pětiletým odnětím svobody pro ty, kdo by pomáhali identifikovat aktivního člena bezpečnostních složek "se zjevným záměrem" způsobit újmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy