Královna Alžběta II.

Aktualizováno 12. 9. 2022 22:05
Britská královna Alžběta II. se narodila 21. dubna 1926 jako dcera (pozdějšího) krále Jiřího VI. a Alžběty Bowes-Lyon. Korunována byla 2. června 1953 a do britské historie se zapsala jako nejdéle vládnoucí panovník. Královskou službu vykonávala sedmdesát let. Zemřela 8. září 2022.
Královna Alžběta II.
Královna Alžběta II. | Foto: Reuters

Britská královna Alžběta II. se narodila 21. dubna 1926 jako dcera (pozdějšího) krále Jiřího VI. a Alžběty Bowes-Lyon. Korunována byla 2. června 1953. Jejím mužem byl od roku 1947 až do své smrti v dubnu 2021 princ Philip, vévoda z Edinburghu.

Královna Alžběta, kromě toho, že byla - rekordně dlouho, celých 70 let - panovnicí v šestnácti zemích Commonwealthu, byla zároveň nejvyšší představitelkou anglikánské církve. Po dobu své dlouhé vlády ustála nejen rozpad Britského impéria, ale i četné skandály v královské rodině.

Britská královská rodina je momentálně asi nejpopulárnější vládnoucí dynastií ve světě. Každá zahraniční cesta Alžběty II. byla pro danou zemi velkou událostí. Královna překvapila svět při zahájení olympijských her v Londýně, když se objevila v krátké filmové scéně s hercem Danielem Craigem, představitelem Jamese Bonda.

Následníkem trůnu byl - již od svých tří let - Alžbětin syn princ Charles, který se po královnině skonu 8. září 2022 stal ve svých třiasedmdesáti letech králem (Karlem III.). Následníkem trůnu je pak princ William, jemuž otec udělil titul princ z Walesu. William s Kate Middletonovou přivedl na svět již tři členy další generace královské rodiny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy