Londýn

30. 5. 2014 13:40
Hlavní město Spojeného království Velké Británie a Severního Irska je jedním z největších obchodních center světa, stejně jako domovem statisíců cizinců, kterým nabídlo domov.
Londýn
Londýn | Foto: Reuters

Hlavní město Spojeného království Velké Británie a Severního Irska je jedním z největších obchodních center světa, stejně jako domovem statisíců cizinců, kterým nabídlo domov. Londýn je tím pravým místem pro milovníky historie, punkových kapel i levných nákupů.

Londýn se nachází na jihovýchodě země a rozkládá se na obou březích řeky Temže. Perlou na řece Temži je nazýván proto, že je nejen největším, ale také nejvýznamnějším městem celého království, potažmo i Evropské unie. Londýn je po New Yorku a Tokiu nejvýznamnějším finančním centrem. Podle současných informací za sebou nechává i slavnou Wall Street. Město se dělí na 32 městských obvodů a City of London, jež spravuje historická Corporation of London v čele s Lord Mayor of London.

Symbolem města se stal dvoupatrový autobus „doubledecker“, jenž nyní jezdí pouze jako turistická atrakce po dvou linkách města. Za zmínku stojí i nejstarší metro na světě, jehož první jízda byla uskutečněna v roce 1863. Sportovní fanoušci si přijdou na své při sledování fotbalových zápasů velké čtyřky – Arsenalu, Chelsea, Manchester United a Liverpool. V minulosti zde byly pořádány troje letní olympijské hry, z toho ty poslední v roce 2012. Londýn se tak stal prvním městem, kde byly letní olympijské hry pořádány hned třikrát.

Historie

Londýn byl podle historických pramenů založen jako osada Londinimum Římany v roce 43. Ti ji však v pátém století opustili, a tak připadla původním anglosaským obyvatelům.

Základní údaje

Název: Londýn

Stát: Spojené království Velké Británie a Severního Irska

Počet obyvatel: 8 908 081 (2018)

Rozloha: 1 577 km²

Nadmořská výška: 24 m n. m.

Hustota obyvatel: 5666,7 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické a protestanské křesťanství, islám a hinduismus

Telefonní předvolba: +020

Město bylo několikrát dobyto Vikingy, až s nimi v devátém století král Alfréd Veliký uzavřel mír. Město však stále vzkvétalo, a to zejména za vlády Viléma Dobyvatele, kdy se z Londýna stalo centrum středověkého obchodu. Ve stejné době, v roce 1066, bylo dokončeno Westminsterské opatství.

Tragickým obdobím byla pro Londýn polovina 14. století, kdy město zasáhla morová rána a zemřela asi třetina obyvatelstva. Fatální byl pro město také velký požár v 17. století, po němž obnova Londýna trvala deset let. Od poloviny 19. do poloviny 20. století byl Londýn největším městem světa.

Během druhé světové války dostal Londýn velký zásah bombardování a zemřelo zde na 30 000 lidí. Poválečná výstavba pak nesmazatelně změnila tvář města, které se pak až do dnešní doby stalo útočištěm bohaté směsi emigrantů z celého světa.

Turistické zajímavosti

Mezi nejvýznamnější památky v Londýně patří zejména Westminsterský palác, Westminsterské opatství a Big Ben. Zatímco ve Westminsterském paláci sídlí Parlament, Sněmovna lordů a Dolní parlament, opatství je místem korunovací a posledního odpočinku anglických panovníků.

Foto: Aktuálně.cz

Označení Big Ben se vžilo pro celou hodinovou věž, i když původně je jím pojmenován pouze největší zvon, jenž odbíjí každou celou hodinu. Svůj název nese po siru Benjaminu Hallovi, který proslul svou statnou postavou a zvučným hlasem. Z pohlednic musí každý návštěvník znát most Tower Bridge a katedrálu Sv. Pavla, stejně jako Shakespearovo divadlo The Globe nebo největší královskou pracovnu na světě Buckinghamský palác.

Pro milovníky tak trochu jiné turistiky stojí za to navštívit část Camden Town, kde se nacházejí trhy, bary a hudební kluby všech možných alternativních směrů. Kdo chce poznat pravou multikulturní tvář Londýna, ať zajde na pár hodin do Hyde parku, kde si létajícím talířem háží muži v kravatách vracející se z finančního centra spolu s přistěhovalci z východní Evropy a Blízkého východu.

Počasí

Pokud chcete přijet obdivovat památky, období od července do října pro vás bude tím nejlepším. Všeobecně se říká, že Londýn je nejkrásnější na přelomu září a října. Jinak v Londýně převažuje mírné podnebí, které je vlivem oceánu poměrně deštivé. Zimy jsou zde mírné a léta mohou být i velmi horká, což určitě nepotvrzuje obraz města jako toho nejdeštivějšího místa na světě. Mrazivých dní je v Londýně ročně méně než 30 a sníh se na zemi drží v průměru pět dní. Davy lidí táhne Londýn především v lednu, kdy jsou na programu obrovské výprodeje v obchodech s oblečením a elektronikou.

 

Právě se děje

Další zprávy