George Alexander Louis, následník britského trůnu

Aktualizováno 2. 12. 2022 17:13
Princ George, prvorozený syn prince Williama a vévodkyně Kate, je po smrti královny Alžběty II. a usednutí Karla III. na britský trůn v následnickém pořadí druhý.
Alžběta II. a následníci trůnu. Portrét z roku 2020.
Alžběta II. a následníci trůnu. Portrét z roku 2020. | Foto: Reuters

Panovníkem Spojeného království Velké Británie a Severního Irska je od smrti královny Alžběty II., která vládla od února 1952 do své smrti v září 2022, její nejstarší syn Charles, král Karel III.

Podle dědičného práva prvorozeného je hlavním následníkem králův syn princ William. Až do července 2013 byl dalším v pořadí jeho bratr princ Harry, ale 22. července se narodil Williamův syn George Alexander Louis. Křest se konal 23. října 2013.

Pravidla následnictví ve Velké Británii

Ve Velké Británii platí pravidlo primogenitury, které se vztahuje i na ostatní země Commonwealthu. Až do roku 2013 platila klasická primogenitura zavedená 1701, při níž vzniká nárok nejstaršímu synovi. Korunu může zdědit i žena, ale nejstarší dcera je vždy v pořadí až za nejmladším synem. Alžběta II. se například stala královnou právě proto, že se nenašel mužský dědic trůnu.

Několik let se už řeší zavedení rovné (absolutní) primogenitury, která se neohlíží na pohlaví potomka, ale na pořadí, a tak může na trůn usednout i dcera, i kdyby se po ní královskému páru narodili mužští potomci. Zásadní změna zákona se objevila už v roce 2004, ale neprošla. Zákon pak prosazoval vicepremiér Nick Clegg a v dubnu 2013 jej horní komora tamního parlamentu schválila.

Třetí v pořadí čekatelů na britský trůn je tedy princezna Charlotte (narozena v květnu 2015), mladší sestra prince George, až po ní následuje třetí z dětí Williama a Kate, prince Louis (narozen v dubnu 2018).

K podobné změně naposledy dospělo Dánsko v roce 2009.

Součástí úpravy dědičnosti britského trůnu bylo i odstranění některých omezení. Patří mezi ně zákaz manželského svazku královského člena s katolíkem, nicméně vladař i přes vypuštění této části musí být věřícím anglikánské církve. Další věcí je omezení potřeby královského souhlasu k uzavření manželství na šest v pořadí jdoucích potenciálních následníků trůnu.

Král Karel III.

Charles, tedy nynější král Karel III., se narodil v listopadu 1948 starší dceři britského krále Jiřího VI. Alžbětě a řeckému a dánskému princi Philipovi.

Roku 1981 se poprvé oženil s Dianou Spencerovou. Z tohoto manželství má dva potomky - Williama a Harryho. Po patnácti letech se však rozvedli a Diana o rok později tragicky zahynula při automobilové nehodě.

Od roku 2005 je jeho ženou Camilla Parker-Bowlesová, která se po Karlově nástupu na trůn stala královnou-chotí.

Princ William

William se narodil v červnu 1982, nosí titul vévoda z Cambridge a nyní otcův titul princ z Walesu. Je první v pořadí na následnictví britského trůnu.

V roce 2011 se oženil s neurozenou Kate Middletonovou, která tak získala titul vévodkyně z Cambridge. Nyní po královnině smrti a nástupu Charlese na trůn nosí titul princezna z Walesu.

Princ George Alexander Louis z Cambridge

Syn prince Williama se narodil 22. července 2013, dostal jméno George Alexander Louis.

Je druhý v pořadí na následnictví britského trůnu.

 

Právě se děje

Další zprávy