George Alexander Louis, následník britského trůnu

23. 7. 2013 15:21
Princi Williamovi a vévodkyni Kate se narodil syn. Možností, kdo usedne na trůn po Alžbětě II., je více. Podle primogenitury je první na řadě princ Charles.
George Alexander Louis, následník britského trůnu
George Alexander Louis, následník britského trůnu | Foto: Reuters

Královnou Spojeného království Velké Británie a Severního Irska je Alžběta II., která vládne od února 1952.

Podle dědičného práva prvorozeného je hlavním následníkem princ Charles, její syn. Druhým v pořadí je vnuk princ William. Až do července 2013 byl dalším v pořadí jeho bratr princ Harry, ale 22. července se narodil Williamův syn George Alexander Louis. Křest se konal 23. října 2013.

Pravidla následnictví ve Velké Británii

Ve Velké Británii platí pravidlo primogenitury, které se vztahuje i na ostatní země Cmmonwealthu. Až do roku 2013 platila klasická primogenitura zavedená 1701, při níž vzniká nárok nejstaršímu synovi. Korunu může zdědit i žena, ale nejstarší dcera je vždy v pořadí až za nejmladším synem. Alžběta II. se například stala královnou právě proto, že se nenašel mužský dědic trůnu.

Několik let se už řeší zavedení rovné (absolutní) primogenitury, která se neohlíží na pohlaví potomka, ale na pořadí, a tak může na trůn usednout i dcera, i kdyby se po ní královskému páru narodili mužští potomci. Zásadní změna zákona se objevila už v roce 2004, ale neprošla. Zákon pak prosazoval vicepremiér Nick Clegg a v dubnu 2013 jej horní komora tamního parlamentu schválila. Potvrdit ji ještě musí zbývající země britského společenství, ale souhlas byl již dohodnut.

K podobné změně naposledy dospělo Dánsko v roce 2009.

Součástí úpravy dědičnosti britského trůnu bylo i odstranění některých omezení. Patří mezi ně zákaz manželského svazku královského člena s katolíkem, nicméně vladař i přes vypuštění této části musí být věřícím anglikánské církve. Další věcí je omezení potřeby královského souhlasu k uzavření manželství na šest v pořadí jdoucích potenciálních následníků trůnu.

Královna Alžběta II.

Alžběta II. se narodila v dubnu 1926. Vlády se ujala v únoru 1952, přičemž k samotné korunovaci došlo až 2. června 1953. Je druhou nejdéle působící osobou na anglickém trůnu po královně Viktorii.

Spadá i se svými potomky do Windsorské dynastie, která je na trůnu od roku 1917. Otcem Alžběty byl Jiří VI., který vládl v době druhé světové války.

Jejím manželem je Philipe, vévoda z Edinburghu. Mají čtyři potomky - Charlese, Annu, Andrewa a Edwarda.

Princ Charles

Charles se narodil v listopadu 1948, nosí titul princ z Walesu. Je první následník trůnu.

Roku 1981 se poprvé oženil s Dianou Spencerovou. Z tohoto manželství má dva potomky - Williama a Harryho. Po patnácti letech se však rozvedli a Diana o rok později tragicky zahynula při automobilové nehodě.

Od roku 2005 je jeho ženou Camilla Perker-Bowlesová, která však neužívá titul princezna z Walesu, jenž je spjat s Dianou. Z druhého manželství nemá žádné děti.

Princ William

William se narodil v červnu 1982, nosí titul vévoda z Cambridge. Je druhý v pořadí na následnictví britského trůnu.

V roce 2011 se oženil s neurozenou Kate Middleton, která tak získala titul vévodkyně z Cambridge. Manželský pár dosud přivedl na svět jednoho potomka - syna.

Princ George Alexander Louis z Cambridge

Syn prince Williama se narodil 22. července 2013, dostal jméno George Alexander Louis.

Je třetí v pořadí na následnictví britského trůnu.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Nový Zéland odmítl propustit z vězení Čecha, který pašoval drogy

Novozélandské úřady odmítly žádost českého občana Karla Šroubka o podmínečné propuštění z vězení, kde si odpykává šestiletý trest za pašování drog. Informoval o tom ve středu novozélandský list The New Zealand Herald. Podle výboru, který o podmínečném propuštění rozhoduje, představuje Šroubek nadále příliš velké riziko pro společnost a na svobodu by se teď dostat neměl.

"Má na kontě řadu ilegálních aktivit jak v České republice, tak na Novém Zélandu. Některé jsou spojeny s násilím, jiné s drogami a další s podvody," konstatoval výbor. Poukázal i na Šroubkovo "spojení se zločinci v Česku a s motorkářským gangem Hells Angels na Novém Zélandu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy