Facebook

2. 11. 2010 15:47
Společnost provozující největší sociální síť, s již více jak půl miliardou členů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Sociální síť Facebook tvoří v současnosti jednu z největších internetových komunit, počet přihlášených uživatelů už překročil půl miliardy a stále roste. Facebook umožňuje uživatelům komunikovat se svými přáteli, sdílet fotografie, multimediální soubory a využívat přes půl miliónu různých webových aplikací. V návštěvnosti už Facebook překonal i vyhledávač společnosti Google.

Polovina uživatelů se navíc přihlašuje každý den a dohromady na něm všichni stráví přes 700 miliard minut za měsíc - průměrně tu každý stráví 19 minut denně. Ačkoliv původně americký, 70 % jeho uživatelů se připojuje z území mimo Spojené státy. K dispozici je jim 70 jazykových mutací.

Společnost zaměstnává více než 1700 lidí a její sídlo je v kalifornském Palo Alto, po boku dalších IT společností jako Hewlett-Packard, Google či Apple. Prezidentem firmy je Mark Zuckerberg, který Facebook také v roce 2004 založil.

V roce 2003 vytvořil Zuckerberg ještě jako harvardský student psychologie a zdatný programátor několik internetových stránek, mj. “Coursematch“, umožňující lidem zjistit, kdo studuje stejný obor, a “Facemash“, kde uživatelé porovnávali atraktivitu lidí. Obě stránky zanikly, částečně i kvůli problémům, které svému tvůrci přinesly na škole. Brzy poté však přišel “The Facebook“.

Stalo se tak v únoru 2004 ve spolupráci s Dustinem Moskovitzem, Chrisem Hughesem a Eduardem Saverinem během jejich studií na Harvardu. Zájem byl téměř okamžitý a brzy expandovali na další americké vysoké školy, přemístili se do Kalifornie a už v prosinci téhož roku dosáhli počtu téměř jednoho milionu uživatelů. Na podzim roku 2004 byl Mark Zuckerberg obviněn svými spolužáky, kteří založili síť ConnectU, z okopírování myšlenek a kódu. Zuckerberg pro ně před vytvořením Facebooku pracoval jako programátor.

Až do září roku 2006 se Facebook držel školských a firemních sítí, než se otevřel celému světu - to mu na konci tohoto roku vyneslo 12 miliónů uživatelů. Od té doby mohutně roste, kromě Číny a dalších zemí, kde je přístup k němu omezen či přímo zakázán, prakticky po celém světě.

V roce 2007 navázal Facebook spolupráci se společností Microsoft, která za 1,6 % společnosti zaplatila 240 milionů dolarů.

V roce 2010 byl o zakladatelích Facebooku, a především o Zuckerbergovi samotném, natočen film. Společnost Facebook i on sám se však od tohoto filmu distancovali.

 

Právě se děje

Další zprávy