Sociální sítě

Aktualizováno 3. 7. 2011 18:25
Sociální síť je virtuální propojení skupiny lidí, umožňující mezi nimi sdílet různé typy informací.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Sociální sítě jsou virtuálními propojeními skupin lidí, umožňující mezi nimi sdílet různé typy informací. Jsou často a široce využívány, od přípravy televizních pořadů, přes organizování politických revolucí, informování o kandidatuře až po obyčejné chatování a sdílení různých dat s přáteli.

Celosvětově existují desítky sociálních sítí a dochází už i k situacím, kdy jsou během soudních sporů využity jako důkaz fotografie například z Facebooku.

Co vlastně sociální sítě jsou, jaké jsou jejich typy a které jsou nejznámější?

Sociální síť je - stručně řečeno - propojená skupina lidí, kteří se navzájem ovlivňují. Základem sociální sítě je sdílení informací na internetu mezi přáteli, respektive uživateli. Může to být prakticky cokoliv - od aktuálního pocitu, hudby nebo souboru až třeba po životopis. Můžete prostřednictvím ní navázat přátelství, vyměňovat si vzkazy, flirtovat.

Často se nesprávně zaměňují výrazy sociální síť a komunita, přičemž první výraz značí zcela volnou, náhodnou interakcí, vzniklou na základě času a prostoru, komunita naopak znamanená sdílení informací s podobně zaměřenými lidmi s podobnými zájmy (příkladem je například Facebook).

První varianty internetových sítí spatřily světlo světa v polovině 90. let minulého století s nástupem webů Geocities (1994), Theglobe.com (1995) či Tripod.com (1995). Druhá a vyspělejší generace webových serverů přišla na konci 90. let, kdy se objevily SixDegrees.com (1997) následované Makeoutclub v roce 2000 a službou Friendster v roce 2002.

V roce 2003 vznikl jeden z (dříve) nejužívanějších portálů MySpace, stejně jako profesně zaměřený LinkedIn. V roce 2004 "přišel král" - vznikl zanedlouho velmi úspěšný Facebook. Do dnešního dne podle různých odhadů existuje asi 200 komunitně zaměřených webů, jež alespoň jednou denně využívá 46 procent celosvětové populace.

Existují dvě základní rozdělení sociálních sítí - osobní a profesní. První jsou určeny pro sdílení osobních informací a obsahů, zatímco cílem druhých je získání konkrétních informací. Osobní komunitní server umožňuje sdílet prakticky všechny informace a není zaměřen na specifický obsah (případ Facebooku), nebo je zaměřen na specifickou oblast, například fotky, video či hudba (typicky MySpace). Stejně tak profesní weby nejsou jednotné, některé hledají pracovní informace (LinkedIn), jiné spravují kontakty (Xing či Naymz (nově Visible.me)).

Nejznámější sociální sítě

Jednoznačně nejznámější, nejvlivnější a nejvíce prosperující sociální sítí dneška (ve všeobecném slova smyslu) je Facebook, založený studentem Harvardu Markem Zuckerbergem v únoru 2004. Podle statistik měl v lednu 2011 přes 600 milionů uživatelů. Po přihlášení má uživatel na profilu možnost sdílet informace, fotky a videa, diskutovat o nich, základat spřízněné skupiny, chatovat či hledat další přátele. Předpokládaný zisk za rok 2010 činil dvě miliardy dolarů.

Druhou nejpoužívanější sociální sítí je "mikroblog" Twitter, specializující se na sdílení krátkých zpráv (tzv. tweetů) - možnost sdílení fotek a videí tu byla původně potlačena. Vzhledem ke snaze o udržení kroku s konkurencí, však nakonec dostanou místo i delší zprávy, obrázky a videa.

Twitter je v poslední době na vzestupu v počtu uživatelů, jejichž počet k dubnu 2011 vzrostl o 47 procent a činil asi 123 milionů uživatelů.

Po nástupu Facebooku je naopak na ústupu server MySpace, vlastněný mediálním magnátem Rupertem Murdochem. který měl k červnu kolem 30 milionů uživatelů (oproti lednu 2010 jde o pokles o 40 milionů uživatelů). MySpace vznikl v roce 2003 a až do roku 2008 byl nejpoužívanějším komunitním serverem na světě. Přihlášeným uživatelům nabízí možnost sdílení emotikonů (indikátorů nálad), "blurbů" (krátkých obsahů) o sobě a tom, koho chci potkat, a další aplikace charakterizující uživatele. Web je často využíván umělci, kteří na něj mohou vkládat fotky, videa či hudbu. Za rok 2009 měl MySpace zisk 385 milionů dolarů.

MySpace nakonec těžce neustál konkurenci ostatních sociálních sítí, stal se "dinosaurem" a zajímal čím dál méně lidí. Od poloviny roku 2010 tak - spolu se snížením zisků z reklamy - snižoval počty svých zaměstnanců. Začalo se spekulovat o jeho prodeji - očekávaná částka se pohybovala okolo 100 milionů dolarů. MySpace byl však nakonec prodán za 35 milionů dolarů reklamní společnosti.

Vlastní komunitní službu má i jednička na poli internetových vyhledavačů Google. Ten provozuje komunitní web Orkut, nazvaný podle svého zakladatele, Orkuta Büyükköktena. Web je populární zejména v Brazílii a Indii. Orkut používá podle odhadů kolem 100 milionů uživatelů.

Dalšími známými sociálními sítěmi jsou Friendster (115 milionů uživatelů), hi5 (46 milionů uživatelů), Badoo (200 milionů uživatelů, populární především v Latinské Americe, Španělsku, Itálii a Francii), z profesních především LinkedIn, zaměřený na sdílení profesních informací (48 milionů uživatelů) či Xing.

Společnost Google vyslala na začátku července 2011 do bitevní vřavy sociálních sítí, opanované zejména Facebookem, svého nového hráče. Jmenuje se Google+ project a po neúspěchu Google Buzz a pouze dílčího úspěchu sítě Orkut (zejména v Jižní Americe) by se konečně mohlo jednat o plnohodnotného konkurenta Facebooku a dalších sítí.

V České republice jsou populární především servery Lidé.cz, Spolužáci.cz či Jagg.cz nebo Linkuj.cz specializující se na sdílení článků.

Kromě pozitivních účinků - jako je třeba neustálá "blízkost" známým, aktuálnost a sdílení informací - s sebou sociální sítě přinášejí i některé negativní jevy. Mezi ty nejzávažnější patří odloučení od reálného života (včetně již diagnostikovaných závislostí například na Facebooku). Odborníci také často upozorňují na snížení prahu citlivosti ke sdílení soukromých informací, které mohou být návodem pro zloděje a zločince.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Odplata za vyhoštění diplomatů: Rusko vypovědělo dva Němce

Rusko ve čtvrtek vypovědělo dva pracovníky německého velvyslanectví v zemi. Krok přišel krátce poté, co Berlín kvůli srpnové vraždě Gruzínce vyhostil dvojici ruských diplomatů. Oznámilo to ruské ministerstvo zahraničí, které oběma německým diplomatům dalo týden na odjezd.

Německo vypovězení ruských diplomatů zdůvodnilo nedostatečnou spoluprací ruské strany na vyšetřování vraždy, u které německá prokuratura prověřuje podezření, že činem mohly stát ruské nebo čečenské služby či státní instituce. Kreml podíl na vraždě odmítá.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

V policii vznikne národní kriminální úřad a pracoviště centrální analytiky

K 1. dubnu příštího roku vzniknou v policii dva útvary - pracoviště centrální analytiky a národní kriminální úřad, oznámil policejní prezident Jan Švejdar. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) se vznik nových zastřešujících útvarů nedotkne Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).

před 1 hodinou

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy