Sociální sítě

Aktualizováno 13. 2. 2021 18:22
Sociální síť je virtuální propojení lidí umožňující jim komunikovat pomocí chatu, sdílet různé informace, videa, fotky apod.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Sociální sítě jsou virtuálními propojeními skupin lidí, umožňující mezi nimi sdílet různé typy informací. Jsou často a široce využívány, od organizování politických revolucí, až po obyčejné chatování a sdílení různých dat s přáteli. Celosvětově existují desítky sociálních sítí.

Co vlastně sociální sítě jsou, jaké jsou jejich typy a které jsou nejznámější?

Sociální síť je - stručně řečeno - propojená skupina lidí, kteří se navzájem ovlivňují. Základem sociální sítě je sdílení informací na internetu mezi přáteli, respektive uživateli. Může to být prakticky cokoliv - od aktuálního pocitu, hudby nebo souboru až třeba po životopis. Můžete prostřednictvím ní navázat přátelství, vyměňovat si vzkazy, flirtovat.

Často se nesprávně zaměňují výrazy sociální síť a komunita, přičemž první výraz značí zcela volnou, náhodnou interakci vzniklou na základě času a prostoru, komunita naopak znamená sdílení informací s podobně zaměřenými lidmi s podobnými zájmy (příkladem je například Facebook).

První varianty internetových sítí spatřily světlo světa v polovině 90. let minulého století s nástupem webů Geocities (1994), Theglobe.com (1995) či Tripod.com (1995). Druhá a vyspělejší generace webových serverů přišla na konci 90. let, kdy se objevily SixDegrees.com (1997) následované Makeoutclub v roce 2000 a službou Friendster v roce 2002.

V roce 2003 vznikl jeden z (dříve) nejužívanějších portálů MySpace, stejně jako profesně zaměřený LinkedIn. V roce 2004 "přišel král" - vznikl zanedlouho velmi úspěšný Facebook. Do dnešního dne podle různých odhadů existuje asi 200 komunitně zaměřených webů, jež alespoň jednou denně využívá 46 procent celosvětové populace.

Existují dvě základní rozdělení sociálních sítí - osobní a profesní. První jsou určeny pro sdílení osobních informací a obsahů, zatímco cílem druhých je získání konkrétních informací. Osobní komunitní server umožňuje sdílet prakticky všechny informace a není zaměřen na specifický obsah (případ Facebooku), nebo je zaměřen na specifickou oblast, například fotky, video či hudba. Stejně tak profesní weby nejsou jednotné, některé hledají pracovní informace (LinkedIn), jiné spravují kontakty (Xing či Visible.me).

Nejznámější sociální sítě

Jednoznačně nejznámější, nejvlivnější a nejvíce prosperující sociální sítí dneška (ve všeobecném slova smyslu) je Facebook, založený studentem Harvardu Markem Zuckerbergem v únoru 2004. Podle statistik měl v lednu 2011 přes 600 milionů uživatelů, v roce 2019 už však více než miliardu registrovaných uživatelů. Po přihlášení má uživatel na profilu možnost sdílet informace, fotky a videa, diskutovat o nich, zakládat spřízněné skupiny, chatovat či hledat další přátele.

Druhou nejpoužívanější sociální sítí je "mikroblog" Twitter, tzv. "SMS internetu", specializující se na sdílení krátkých zpráv (tzv. tweetů) - možnost sdílení fotek a videí tu byla původně potlačena. Vzhledem ke snaze o udržení kroku s konkurencí však nakonec dostaly místo i delší zprávy, obrázky a videa.

Twitter je se těší oblibě, počet měsíčních aktivních uživatelů čítal - podle údajů z konce dubna 2019 - 330 milionů. Tweety prezidenta USA Donalda Trumpa se staly zdrojem zpráv, z nichž vycházejí média. Nejvíce followerů mají účty populárních tváří: Katy Perry, Lady Gaga, Justina Biebera a dalších.

Po nástupu Facebooku je naopak na ústupu server MySpace. Vznikl v roce 2003 a až do roku 2008 byl nejpoužívanějším komunitním serverem na světě. Web je využíván umělci, kteří na něj mohou vkládat fotky, videa či hudbu.

MySpace nakonec těžce neustál konkurenci ostatních sociálních sítí, stal se "dinosaurem" a zajímal čím dál méně lidí. Nakonec byl prodán za 35 milionů dolarů reklamní společnosti SpecificMedia.

Na výsluní zájmu naopak vystoupal Instagram, sociální síť založená především na "obrazu", nikoli slovu, tedy na sdílení fotografií a videí. Na fotografii zde lze aplikovat řadu filtrů, charakteristický je čtvercový formát fotek odkazující na "instantní fotoaparáty" Polaroid.

Vlastní komunitní službu měla i jednička na poli internetových vyhledavačů Google. Ten provozuje komunitní web Orkut, nazvaný podle svého zakladatele, Orkuta Büyükköktena. Web byl populární zejména v Brazílii a Indii, nicméně nebyl oblíben natolik, aby ustál tvrdou konkurenci dalších sítí. Internetový gigant se jeho existenci rozhodl ukončit k 30. září 2014. Duchovní otec Orkut to však nevzdal a navázal se zájmovou, na zájmech založenou, sítí jménem Hello.

Dalšími známými sociálními sítěmi jsou Badoo (populární především v Latinské Americe, Španělsku, Itálii a Francii), z profesních především LinkedIn, zaměřený na sdílení profesních informací (přes 100 milionů uživatelů; v roce 2016 převzala síť společnost Microsoft). V Číně roste Facebooku obrovská konkurence jménem TikTok (slouží ke sdílení krátkých, patnáctivteřinových videí).

Společnost Google vyslala na začátku července 2011 do bitevní vřavy sociálních sítí, opanované zejména Facebookem, svého nového hráče. Služba Google+ však očekávání nenaplnila.

V Česku jsou populární především servery Lidé.cz, Spolužáci.cz, Líbímseti.cz či Jagg.cz nebo Linkuj.cz specializující se na sdílení článků.

Kromě pozitivních účinků - jako je třeba neustálá "blízkost" známým, bytí v obraze a sdílení informací - s sebou sociální sítě přinášejí i negativní jevy. Mezi ty nejzávažnější patří odloučení od reálného života (včetně již diagnostikovaných závislostí například na Facebooku). Odborníci také často upozorňují na snížení prahu citlivosti ke sdílení soukromých informací, které mohou být návodem pro zloděje a jiné zločince.

Pokaždé nás překvapí, že přijde ještě něco horšího, sdílení vět lidem pomáhá se s rozchodem vyrovnat, říká spoluautorka Terapie sdílením Geislerová. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy