Twitter je sociální sítí, fungující na principu takzvaného mikroblogu.
Vedle Facebooku patří k nejpopulárnějším sítím na světě. Uživatelé mohou číst a psát příspěvky, označované jako "tweety", o délce maximálně 140 znaků. Tweety se pak zobrazují na stránce autorova profilu a také u jeho odběratelů, zde označovaných jako "followers".
Příjemné na Twitteru je i to, že je zdarma.
Tvůrcem konceptu je Američan Jack Dorsey, který Twitter spustil, spolu se svými třemi kolegy, v červenci roku 2006. Počet znaků je limitován, aby bylo možné "tweety" posílat a číst i ve formě SMS zprávy, což zatím není v Česku možné.
Twitter už má po celém světe řádově stovky milionů uživatelů, v Čechách se jedná o tisíce registrovaných. Funguje v 10 jazycích, vyjma češtiny, což může být jedním z důvodů jeho nižší popularity u tuzemských uživatelů.
O společnosti
Investoři si Twitteru cení na 7,7 miliardy dolarů, alespoň podle aukce akciových podílů společnosti v roce 2011.
Příjem za rok 2010 činil více než 40 milionů dolarů. Odhady však hovoří o několikanásobném zvýšení v následujících letech.
Firma sídlí v americkém San Francisku a zaměstnává přes 400 lidí.
Funkce a změny
Na Twitteru hrají důležitou roli takzvané "hashtagy". Jedná se o důležité slovo, které uživatelé ve svých příspěvcích označí symbolem křížku "#". Neorganizované proudy informací se díky tomu sdružují do vláken konverzací a vytvářejí komunity okolo konkrétních témat, zájmů a podobně.
Mezi chystanými změnami, které mají zvýšit konkurenceschopnost Twitteru, je zejména vlastní aplikace pro nahrávání a sdílení fotografií. Přibýt mají i videa.
Pomůcka pro novináře
V posledních letech začaly "tweety" sloužit i jako zdroje pro žurnalisty - lidé ve svých příspěvcích informují o aktuálním dění kolem nich, často přímo z míst důležitých událostí. Dobře se to ukázalo během "arabského jara" - například libyjští povstalci využívají Twitter k šíření nových informací o svém postupu.