Amazon

7. 6. 2011 10:07
Amazon.com je internetový obchod, který založil americký programátor Jeff Bezos.
Amazon
Amazon | Foto: Aktuálně.cz

Amazon.com je internetový obchod, který založil americký programátor Jeff Bezos v roce 1994 v Seattlu. Původně obchodoval s knihami, dnes nabízí i vybavení pro domácnost, hudbu, filmy, elektroniku, šperky nebo software. Dnes patří Amazon.com k nejstarším a největším obchodům svého druhu na světě.

Jeff Bezos se rozhodl využít vzrůstající obliby internetu a možnosti, že se v Americe mohly provádět obchodní transakce po internetu.

Firma, kterou pojmenoval po řece Amazonce, zpočátku sídlila v garáži jeho domku na předměstí Seattlu. Garáž představovala její kancelář, sklad i distribuční centrum. Prvními zaměstnanci byli též programátoři Shal Kaphan a Paul Barton-Davis, kteří vytvořili internetový obchod a databázi titulů. Stránka Amazon.com byla poprvé spuštěna 16. července 1995 a obsahovala 200 tisíc knižních titulů.

Nabídka se rychle rozšiřovala a firma se už nevešla do garáže. Jen v prvním roce fungování rozeslala zásilky do všech amerických států a dalších 40 zemí světa. Svoji strategii založil Bezos na silné orientaci na zákazníka. Uživatel si může vložit zboží, které si přeje, do tzv. wish listu, který pak zobrazí i jiným členům rodiny a přátelům. Také může napsat svoji recenzi na knihu či film.

V roce 2007 přišel Bezos na trh se zařízením umožňujícím čtení digitalizovaných dokumentů - Amazon Kindle. Zároveň ale nepotřebuje nahrávat dokumenty pomocí kabelu. Digitální knihy pak prodává přes síť Werizon a tím jejich cena klesá o 20 - 30%.

Dnes je Amazon.com propojen s mnoha partnery a významnými společnostmi, které jeho odkaz dál rozšiřují. V roce 2010 měl internetový obchod čtyři zahraniční pobočky a deset milionů uživatelů. Tržní hodnota společnosti překonala částku 25 miliard dolarů a Jeff Bezos se zařadil do desítky nejbohatších lidí na světě.

 

Právě se děje

Další zprávy