E-books

16. 6. 2011 15:18
E-books, elektronické knihy, jsou na svém vzestupu sráženy především nejistotou vydavatelů a strachem z pirátského šíření.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

E-books, elektronické knihy, jsou na svém vzestupu sráženy především nejistotou vydavatelů a strachem z pirátského šíření, který často vede k používání speciální ochrany DRM mnohdy omezující využitelnost dané knihy. Tím trpí zejména uživatelé, kteří za své knihy platí a přesto jsou omezováni restriktivními opatřeními.

E-books tvořily, podle serveru paidContent.org, v první polovině roku 2011 přibližně 11 % celého knižního trhu. Počet lidí, kteří si e-knihu pořídili, se mezi říjnem 2010 a lednem 2011 více než zdvojnásobil (z pěti na třináct procent). Ženy tvoří více než polovinu (66 %) lidí, kteří si týdně pořídí alespoň jednu knihu - nejtypičtější představitelkou této skupiny zákazníků je čtyřiačtyřicetiletá žena se zálibou v romantických knihách a utrácející za knihy více než kdy v minulosti.

Knižní digitalizace

Počátek digitalizace knih sahá do začátku sedmdesátých let 20. století, kdy Michael S. Hart odstartoval svou snahu převést do elektronické podoby významná literární díla - samozřejmě ta, která byla volně přístupná. Celý projekt stále běží a nese jméno vynálezce knihtisku - Project Gutenberg.

V prosinci 2004 prezentoval Google svůj Google's Library Project, později známý jako Google Books. Jeho cílem je oskenovat a převést do digitální podoby všechny existující knihy - jejich počet Google odhadl na 130 milionů - tohoto čísla by mělo být údajně dosaženo do konce druhé dekády 21. století. K roku 2010 bylo oskenovaných údajně 15 milionů knih.

Po počátečních žalobách vydavatelů se podařilo společnosti Google vyjednat s nimi podmínky vyhovující oběma stranám. Kromě toho Google spolupracuje i s různými významnými knihovnami.

Čtečky e-knih

Když se řekne čtečka elektronických knih, většině lidí si vybaví Kindle od společnosti Amazon. Kromě ní však samozřejmě existují i další, lišící se v různých aspektech - mimo jiné však zejména podporovaným systémem zabezpečení.

Svoji vlastní čtečku začalo po vzoru Amazonu prodávat například i americké knihkupectví Barnes & Noble (jmenuje se NOOK a e-Ink displej kombinuje s 3.5 palcovým LCD displejem). Další čtečky nabízí například firmy Sony, PocketBook či Jinke - tyto čtečky většinou podporují zabezpečení Adobe DRM.

DRM - ochrana nebo smrt e-knih?

Problémem, na který narážejí někteří čeští distributoři a především čeští čtenáři Kindle, je elektronická ochrana proti kopírování DRM. Tu využívá právě Amazon a čtečka Kindle žádnou jinou formu zabezpečení nepoužívá. Pro konkurenci Amazonu je tedy nemožné vydávat pro Kindle elektronické knihy se zabezpečením.

Vzhledem k absenci českých knih na Amazonu tu vyvstává pro české čtenáře problém.

Mnoha knižními obchody používanou ochranou proti kopírování je Adobe DRM (ve formátech ePub či PDF s DRM ochranou).

Často se lze setkat s takzvanou proprietární DRM, kdy jsou e-booky s touto ochranou zpravidla vázány na jednoho konkrétního vydavatele (příklad Amazonu a knih pro Kindle) a eventuelně i jednu konkrétní čtečku. To je vzhledem k množství formátů, ochran a čteček jednou z největších bariér masivnějšího rozvoje elektronických knih. Kromě toho knihu chráněnou DRM je nemožné někomu půjčit, často může být problém i udělat si vlastní záložní kopii či knihu znovu získat, pokud o ni člověk nějakým způsobem přijde.

Elektronické knihy v ČR

Nejistota a neznalost vydavatelů, malý knižní trh, mnoho formátů, DRM ochrana... Je mnoho důvodů, proč je trh s elektronickými knihami v Čechách a na Moravě v plenkách a jen s velmi nejistým výhledem do budoucna. Na trhu se pohybuje několik větších hráčů, kterými jsou eReading, Ebux společnosti Euromedia a Rajknih.cz společnosti Mobilbonus. První jmenovaný využívá (pokud to vydavatel požaduje) ochranu Adobe DRM a není tak limitovaný použitou čtečkou, zbylé dva využívají čtečku Wooky. Ebux.cz však využívá jiný typ Wooky a čtečky jsou pak nezaměnitelné.

Podle slov Martina Liperta z eReading.cz vyžaduje použití DRM zhruba polovina z hrstky nakladatelů vydávajících elektronické knihy. Řada vydavatelů pak nemá ani s autory dojednaná práva na vydání elektronické verze.

Právě eReading nabízí nejvíc formátů, včetně Kindle (pokud vydavatel netrvá na DRM) a snaží se prosazovat otevřený nechráněný formát.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump čelí kritice řady republikánů kvůli setkání s antisemitou

Lídr republikánů ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy prolomil mlčení ohledně nedávného setkání bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa s krajně pravicovým komentátorem Nickem Fuentesem, s nímž exprezident před týdnem povečeřel ve svém sídle na Floridě. Podle McCarthyho není pro Fuentesovy názory v Republikánské straně místo. Setkání kritizovala také řada dalších vysoce postavených republikánů, uvedla dnes agentura Reuters.

Americké ministerstvo spravedlnosti Fuentese označilo za někoho, kdo hlásá nadřazenost bělochů. Podle Ligy proti hanobení (ADL) Fuentes "v žertu" popíral holokaust a přirovnával Židy upálené v koncentračních táborech "k sušenkám v troubě".

Fuentes se večeře s Trumpem zúčastnil společně s rapperem Kanyem Westem, který si nyní říká Ye a který si vysloužil ostrou kritiku za antisemitské výroky.

McCarthy, který je nyní lídrem republikánské sněmovní menšiny, má šanci stát se předsedou Sněmovny reprezentantů, až nad ní v lednu převezmou kontrolu republikáni. Novináři jej požádali, aby se k setkání Trumpa s Fuentesem vyjádřil poté, co hovořil s prezidentem Joem Bidenem. "Myslím, že by nikdo neměl trávit čas s Fuentesem," uvedl McCarthy a dodal, že Fuentesovy názory nepatří do Republikánské strany.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

V aukci Sotheby's bylo nejdráž prodáno dílo Mikuláše Medka

Na dražbě středoevropského umění pořádané aukční síní Sotheby's v německém Kolíně nad Rýnem byl nejdráž prodán obraz českého malíře Mikuláše Medka nazvaný Zlatý Křik I z roku 1968. Nový majitel za něj dal včetně přirážky 352 800 eur, v přepočtu téměř 8,6 milionu korun. V nabídce se objevila díla několika dalších mezinárodně proslavených tuzemských výtvarníků. Kromě Medka to byli Alfons Mucha, Václav Špála, František Kupka, Jiří Hauschka či Jaroslav Valečka.

Týdenní dražba se zaměřila na středoevropské umění zejména z Německa, Polska, Rakouska, Maďarska a Česka. Zájemci mohli online přihazovat na 70 děl. S nejvyšším odhadem do aukce nazvané 20th Century Art: A Different Perspective (Umění 20. století: Jiný pohled) vstupovalo plátno polského malíře Wojciecha Fangora jménem SU 29B, které se dle odhadu mohlo prodat za 300 až 500 tisíc eur. Kupce však nenašlo.

Mezi nejdráže vydraženými pracemi byl i Medkův bezejmenný obraz z roku 1960. Neznámý zájemce si ho pořídil za 119 700 eur, to znamená 2,9 milionu korun. Autorský rekord je ale téměř dvacetkrát vyšší, malba nazvaná Akce I (Vajíčko) byla před třemi lety prodána za 57 milionů korun včetně přirážky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy