E-books

16. 6. 2011 15:18
E-books, elektronické knihy, jsou na svém vzestupu sráženy především nejistotou vydavatelů a strachem z pirátského šíření.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

E-books, elektronické knihy, jsou na svém vzestupu sráženy především nejistotou vydavatelů a strachem z pirátského šíření, který často vede k používání speciální ochrany DRM mnohdy omezující využitelnost dané knihy. Tím trpí zejména uživatelé, kteří za své knihy platí a přesto jsou omezováni restriktivními opatřeními.

E-books tvořily, podle serveru paidContent.org, v první polovině roku 2011 přibližně 11 % celého knižního trhu. Počet lidí, kteří si e-knihu pořídili, se mezi říjnem 2010 a lednem 2011 více než zdvojnásobil (z pěti na třináct procent). Ženy tvoří více než polovinu (66 %) lidí, kteří si týdně pořídí alespoň jednu knihu - nejtypičtější představitelkou této skupiny zákazníků je čtyřiačtyřicetiletá žena se zálibou v romantických knihách a utrácející za knihy více než kdy v minulosti.

Knižní digitalizace

Počátek digitalizace knih sahá do začátku sedmdesátých let 20. století, kdy Michael S. Hart odstartoval svou snahu převést do elektronické podoby významná literární díla - samozřejmě ta, která byla volně přístupná. Celý projekt stále běží a nese jméno vynálezce knihtisku - Project Gutenberg.

V prosinci 2004 prezentoval Google svůj Google's Library Project, později známý jako Google Books. Jeho cílem je oskenovat a převést do digitální podoby všechny existující knihy - jejich počet Google odhadl na 130 milionů - tohoto čísla by mělo být údajně dosaženo do konce druhé dekády 21. století. K roku 2010 bylo oskenovaných údajně 15 milionů knih.

Po počátečních žalobách vydavatelů se podařilo společnosti Google vyjednat s nimi podmínky vyhovující oběma stranám. Kromě toho Google spolupracuje i s různými významnými knihovnami.

Čtečky e-knih

Když se řekne čtečka elektronických knih, většině lidí si vybaví Kindle od společnosti Amazon. Kromě ní však samozřejmě existují i další, lišící se v různých aspektech - mimo jiné však zejména podporovaným systémem zabezpečení.

Svoji vlastní čtečku začalo po vzoru Amazonu prodávat například i americké knihkupectví Barnes & Noble (jmenuje se NOOK a e-Ink displej kombinuje s 3.5 palcovým LCD displejem). Další čtečky nabízí například firmy Sony, PocketBook či Jinke - tyto čtečky většinou podporují zabezpečení Adobe DRM.

DRM - ochrana nebo smrt e-knih?

Problémem, na který narážejí někteří čeští distributoři a především čeští čtenáři Kindle, je elektronická ochrana proti kopírování DRM. Tu využívá právě Amazon a čtečka Kindle žádnou jinou formu zabezpečení nepoužívá. Pro konkurenci Amazonu je tedy nemožné vydávat pro Kindle elektronické knihy se zabezpečením.

Vzhledem k absenci českých knih na Amazonu tu vyvstává pro české čtenáře problém.

Mnoha knižními obchody používanou ochranou proti kopírování je Adobe DRM (ve formátech ePub či PDF s DRM ochranou).

Často se lze setkat s takzvanou proprietární DRM, kdy jsou e-booky s touto ochranou zpravidla vázány na jednoho konkrétního vydavatele (příklad Amazonu a knih pro Kindle) a eventuelně i jednu konkrétní čtečku. To je vzhledem k množství formátů, ochran a čteček jednou z největších bariér masivnějšího rozvoje elektronických knih. Kromě toho knihu chráněnou DRM je nemožné někomu půjčit, často může být problém i udělat si vlastní záložní kopii či knihu znovu získat, pokud o ni člověk nějakým způsobem přijde.

Elektronické knihy v ČR

Nejistota a neznalost vydavatelů, malý knižní trh, mnoho formátů, DRM ochrana... Je mnoho důvodů, proč je trh s elektronickými knihami v Čechách a na Moravě v plenkách a jen s velmi nejistým výhledem do budoucna. Na trhu se pohybuje několik větších hráčů, kterými jsou eReading, Ebux společnosti Euromedia a Rajknih.cz společnosti Mobilbonus. První jmenovaný využívá (pokud to vydavatel požaduje) ochranu Adobe DRM a není tak limitovaný použitou čtečkou, zbylé dva využívají čtečku Wooky. Ebux.cz však využívá jiný typ Wooky a čtečky jsou pak nezaměnitelné.

Podle slov Martina Liperta z eReading.cz vyžaduje použití DRM zhruba polovina z hrstky nakladatelů vydávajících elektronické knihy. Řada vydavatelů pak nemá ani s autory dojednaná práva na vydání elektronické verze.

Právě eReading nabízí nejvíc formátů, včetně Kindle (pokud vydavatel netrvá na DRM) a snaží se prosazovat otevřený nechráněný formát.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Biden ohlásil nové sankce vůči Rusku. USA vyhostí deset diplomatů

Bílý dům ve čtvrtek oznámil, že Spojené státy vyhostí deset ruských diplomatů a uvalí na Rusko nové sankce. Podle Washingtonu je krok odpovědí na ruské vměšování do loňských amerických prezidentských voleb a na kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám. Spojené státy poprvé tyto útoky výslovně spojily s ruskou zpravodajskou službou, napsala agentura AP. Americký prezident Joe Biden uvedl, že ruské snahy podrýt svobodné americké volby spolu s kybernetickými útoky ohrožují bezpečnost USA.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Francouzský parlament schválil bezpečnostní zákon, který se týká natáčení policistů

Francouzští zákonodárci ve čtvrtek definitivně schválili návrh zákona o veřejné bezpečnosti, kvůli kterému se ve Francii v posledních měsících opakovaně protestovalo. Konečný souhlas udělila dolní komora parlamentu po úpravě ustanovení týkajícího se zveřejňování záběrů s policisty.

V Národním shromáždění, které ovládá strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, opatření prošlo poměrem 75 hlasů ku 33. Podle agentury AFP se nehlasovalo v tak vypjaté atmosféře jako při prvním čtení zákona. Senát už jej odsouhlasil dříve.

Autoři návrhu ve snaze zmírnit odpor veřejnosti pozměnili nejvíce kritizovaný paragraf, který původně kriminalizoval zveřejňování snímků policie s úmyslem strážcům zákona ublížit. Upravená verze počítá s pokutou a až pětiletým odnětím svobody pro ty, kdo by pomáhali identifikovat aktivního člena bezpečnostních složek "se zjevným záměrem" způsobit újmu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Škola chce pokračovat ve sporu s dívkou, které nedovolila při vyučování nosit hidžáb

Pražská střední zdravotnická škola chce pokračovat v soudním sporu se studentkou, která chtěla při výuce nosit muslimský šátek hidžáb. Proti pravomocnému zastavení řízení podala škola dovolání k Nejvyššímu soudu. Uvedla to ve čtvrtek Česká televize, které to potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 10 Andrea Tauberová. Škola muslimské dívce nedovolila nosit hidžáb při vyučování v roce 2013, dívka se bránila žalobou, kterou ale loni v dubnu stáhla.

O pravomocném zastavení řízení rozhodl v lednu Městský soud v Praze. Mladá žena stažení své žaloby zdůvodnila obavami z nenávistných útoků. Škola ale s ukončením sporu nesouhlasí a chce, aby o něm znovu rozhodoval obvodní soud. "Dovolání podala žalovaná střední zdravotnická škola," uvedla Tauberová. Podání dovolání ČT potvrdil také advokát školy Radek Suchý, který zdůraznil, že Nejvyšší soud bude rozhodovat pouze o pokračování řízení, nikoliv o samotném sporu.

Somálská dívka uváděla, že opustila pražskou Střední zdravotnickou školu v Ruské ulici, když ji ředitelka v září 2013 vyzvala, aby si při teoretické výuce sundala hidžáb, kterým si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. V roce 2016 dívka školu zažalovala, domáhala se omluvy a 60 000 korun. U obvodního soudu ani Městského soudu v Praze se žalobou neuspěla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy