DRM

15. 12. 2011 10:58
Digital Rights Management, ochrana autorských práv na digitálních souborech.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Jedná se o technologii elektronické ochrany dat. Zkratka znamená Digital Rights Management, v překladu Správa digitálních práv. Využívá se na ochranu autorských práv a uplatňuje se u uměleckých produktů v elektronické podobě. Do této kategorie tak spadají hudební nahrávky, filmy, knihy, jiná umělecká díla a také počítačové hry.

Masově se rozšířila hlavně díky rozšíření osobních počítačů a v počátcích distribuce hudebních a filmových souborů na discích CD a DVD. Následně pak fungovala a stále funguje v rámci digitální síťové distribuce. V podstatě má uživateli, který s daty pracuje, omezené možnosti nakládání. Cílem je, aby si kupující mohl písničku nebo film přehrát a zhlédnout, ale už ne pořizovat rozmnoženiny kopírováním.

Pod další omezení spadá například konvertování do odlišných formátů, než v jakém bylo dílo prodáno. Stejně tak mohou vzniknout omezení související s hardwarem. Je tak třeba definováno, na jakém zařízení může soubor použít či jaké programové vybavení je podporováno pro kompatibilní zobrazení.

Vlastníci práv, kteří DRM uplatňují, se dostávají do svízelné situace. Mnohokrát se stávají cílem kritiky. DRM je totiž namířeno proti masovému zneužití díla. Ovšem jsou to právě piráti a profesionální hackeři, kteří za nelegálním šířením souborů stojí a kterým nečiní velké problémy digitální ochranu obejít.

Na druhé straně se cítí poškozeni průměrní zákazníci. Těm nemusí vysloveně vadit snaha zabránit šíření, ale jsou těžce postiženi dalšími restrikcemi, které s DRM souvisí. I to může být jeden z důvodů, proč tak výrazně zakořenilo internetové stahování bez placení, ale legální pořízení díla na internetu musí o přežití bojovat. Některé internetové obchody tak nabízejí např. hudbu už bez této ochrany DRM, jedná se o iTunes.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy