Kindle

20. 4. 2011 11:07
Kindle od společnosti Amazon je nejrozšířenější čtečkou elektronických knih.

Kindle od společnosti Amazon je nejrozšířenější čtečkou elektronických knih.

Displej má úhlopříčku o velikosti 6 palců (asi 15 cm) nebo 9,7 u velké verze DX (asi 24,5 cm), je černobílý a využívá takzvaného elektronického inkoustu (E Ink Pearl). Přístroj váží přibližně 244 gramů, větší verze pak kolem 535 gramů.

Kapacita disku Kindle 3 (4 GB, z toho 3 GB jsou dostupné uživateli) umožňuje uložení až 3,5 tisíce knih (kromě toho jsou knihy každého uživatele uloženy online). E-knihy se dají koupit přes internetové knihkupectví Amazon - to však zatím nenabízí žádné knihy v českém jazyce.

Český obsah je tedy možné získat pouze z různých alternativních zdrojů nabízejících knihy s tzv. "prošlými" autorskými právy (ta vyprší 70 let po autorově smrti). Čtenářům je nabízí například pražská městská knihovna, která svůj seznam zdarma dostupných knih stále rozšiřuje.

Problémem, na který narážejí někteří čeští distributoři, je v elektronické ochraně proti kopírování DRM. Ten využívá právě Amazon a čtečka Kindle žádnou jinou formu zabezpečení nepoužívá. Pro konkurenci Amazonu je tedy nemožné vydávat pro Kindle elektronické knihy se zabezpečením.

E-knihy lze do Kindle nahrát z počítače připojeného přes USB nebo Wi-Fi. Dražší varianta přístroje se umí k internetu připojit také prostřednictvím mobilního připojení 3G.

Každá čtečka má přidělenou specifickou e-mailovou adresu, na kterou lze poslat jakýkoliv soubor typu DOC, DOCX, PDF, HTML, TXT, RTF, JPEG, GIF, PNG, BMP, PRC a MOBI. Kindle podporuje sdílení vybraných pasáží knih v sociálních sítích jako Facebook či Twitter. Je možné poslouchat audioknihy, nechat si číst anglický text přímo čtečkou, využívat výkladový či překladový slovník a spoustu dalších možností, některé zatím pouze ve zkušebním módu.

Na jedno nabití baterie vydrží Kindle, narozdíl například od tabletu, téměř měsíc (pokud je vypnutá Wi-Fi). Se zapnutou Wi-Fi pak, opět v závislosti na verzi, sedm dní až tři týdny.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy