Kindle

20. 4. 2011 11:07
Kindle od společnosti Amazon je nejrozšířenější čtečkou elektronických knih.

Kindle od společnosti Amazon je nejrozšířenější čtečkou elektronických knih.

Displej má úhlopříčku o velikosti 6 palců (asi 15 cm) nebo 9,7 u velké verze DX (asi 24,5 cm), je černobílý a využívá takzvaného elektronického inkoustu (E Ink Pearl). Přístroj váží přibližně 244 gramů, větší verze pak kolem 535 gramů.

Kapacita disku Kindle 3 (4 GB, z toho 3 GB jsou dostupné uživateli) umožňuje uložení až 3,5 tisíce knih (kromě toho jsou knihy každého uživatele uloženy online). E-knihy se dají koupit přes internetové knihkupectví Amazon - to však zatím nenabízí žádné knihy v českém jazyce.

Český obsah je tedy možné získat pouze z různých alternativních zdrojů nabízejících knihy s tzv. "prošlými" autorskými právy (ta vyprší 70 let po autorově smrti). Čtenářům je nabízí například pražská městská knihovna, která svůj seznam zdarma dostupných knih stále rozšiřuje.

Problémem, na který narážejí někteří čeští distributoři, je v elektronické ochraně proti kopírování DRM. Ten využívá právě Amazon a čtečka Kindle žádnou jinou formu zabezpečení nepoužívá. Pro konkurenci Amazonu je tedy nemožné vydávat pro Kindle elektronické knihy se zabezpečením.

E-knihy lze do Kindle nahrát z počítače připojeného přes USB nebo Wi-Fi. Dražší varianta přístroje se umí k internetu připojit také prostřednictvím mobilního připojení 3G.

Každá čtečka má přidělenou specifickou e-mailovou adresu, na kterou lze poslat jakýkoliv soubor typu DOC, DOCX, PDF, HTML, TXT, RTF, JPEG, GIF, PNG, BMP, PRC a MOBI. Kindle podporuje sdílení vybraných pasáží knih v sociálních sítích jako Facebook či Twitter. Je možné poslouchat audioknihy, nechat si číst anglický text přímo čtečkou, využívat výkladový či překladový slovník a spoustu dalších možností, některé zatím pouze ve zkušebním módu.

Na jedno nabití baterie vydrží Kindle, narozdíl například od tabletu, téměř měsíc (pokud je vypnutá Wi-Fi). Se zapnutou Wi-Fi pak, opět v závislosti na verzi, sedm dní až tři týdny.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy