Mark Zuckerberg

Aktualizováno 6. 10. 2011 11:24
Mark Zuckerberg, americký programátor, podnikatel a zejména zakladatel sociální sítě Facebook, pracuje zároveň jako jeho ředitel.
Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg | Foto: Reuters

Americký programátor a podnikatel, jeden ze zakladatelů sociální sítě Facebook. Dnes pracuje jako výkonný ředitel Facebooku. Je nejmladším dolarovým miliardářem pod 25 let. Svůj pětiprocentní podíl na webu Facebook.com prodal Microsoftu za 240 milionů. Loni v září odhadl časopis Forbes jeho jmění na 6,9 miliardy dolarů. Zavázal se i do programu Giving Pledge, kde slíbil, že věnuje minimálně polovinu svého majetku na dobročinné účely.

Facebook založil 4. února 2004 v pokoji univerzitní koleje spolu s informatikem Andrewem McCollumnem, spolubydlícícm Justinem Moskovitzem, Chrisem Hughesem a Eduardem Saverinem. Zuckerberg vytvořil hned několik sociálních sítí, ale až právě s Facebookem přišel největší úspěch. Původně měl sloužit jen mezi studenty Harvardu, v současnosti na něm má svůj profil přes 650 milionů uživatelů a je pátou nejnavštěvovanější aplikací na světě.

Časopis Time zvolil Marka Zuckerberga Osobností roku 2010. Podle časopisu nejvíce ovlivnil kulturu a zpravodajství. Porazil tak slavná jména jako tehdejšího šéfa společnosti Apple Steva Jobse, šéfredaktora serveru WikiLeaks Juliana Assange nebo afgánského prezidenta Hamída Karzáího. V minulých letech byli osobnostmi roku zvoleni například americký prezident Barack Obama nebo šéf americké centrální banky Ben Bernanke.

O založení sociální sítě Facebook a samotném Marku Zuckerbergovi byl v roce 2010 natočen film The Social Network. Režie se ujal David Fincher, scénář napsal Aaron Sorkin a hlavní roli ztvárnil Jesse Eisenberg. Film posbíral mnoho ocenění po celém světě, včetně čtyř zlatých glóbů a tří Oskarů.

Mark Elliot Zuckerberg se narodil 14. 5. 1984 v městečku Dobbs Ferry ve státě New York. Od dětství se věnoval programování a vyvíjení nových technologií. Na střední škole vymyslel se svým kamarádem Adamem D'Angelem inteligentní MP3 přehrávač, který zaujal pár větších firem, ale oni ho odmítli prodat. Po střední škole nastoupil na Harvard, kde studoval programování.

 

Právě se děje

Další zprávy