Mark Zuckerberg

Aktualizováno 6. 10. 2011 11:24
Mark Zuckerberg, americký programátor, podnikatel a zejména zakladatel sociální sítě Facebook, pracuje zároveň jako jeho ředitel.
Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg | Foto: Reuters

Americký programátor a podnikatel, jeden ze zakladatelů sociální sítě Facebook. Dnes pracuje jako výkonný ředitel Facebooku. Je nejmladším dolarovým miliardářem pod 25 let. Svůj pětiprocentní podíl na webu Facebook.com prodal Microsoftu za 240 milionů. Loni v září odhadl časopis Forbes jeho jmění na 6,9 miliardy dolarů. Zavázal se i do programu Giving Pledge, kde slíbil, že věnuje minimálně polovinu svého majetku na dobročinné účely.

Facebook založil 4. února 2004 v pokoji univerzitní koleje spolu s informatikem Andrewem McCollumnem, spolubydlícícm Justinem Moskovitzem, Chrisem Hughesem a Eduardem Saverinem. Zuckerberg vytvořil hned několik sociálních sítí, ale až právě s Facebookem přišel největší úspěch. Původně měl sloužit jen mezi studenty Harvardu, v současnosti na něm má svůj profil přes 650 milionů uživatelů a je pátou nejnavštěvovanější aplikací na světě.

Časopis Time zvolil Marka Zuckerberga Osobností roku 2010. Podle časopisu nejvíce ovlivnil kulturu a zpravodajství. Porazil tak slavná jména jako tehdejšího šéfa společnosti Apple Steva Jobse, šéfredaktora serveru WikiLeaks Juliana Assange nebo afgánského prezidenta Hamída Karzáího. V minulých letech byli osobnostmi roku zvoleni například americký prezident Barack Obama nebo šéf americké centrální banky Ben Bernanke.

O založení sociální sítě Facebook a samotném Marku Zuckerbergovi byl v roce 2010 natočen film The Social Network. Režie se ujal David Fincher, scénář napsal Aaron Sorkin a hlavní roli ztvárnil Jesse Eisenberg. Film posbíral mnoho ocenění po celém světě, včetně čtyř zlatých glóbů a tří Oskarů.

Mark Elliot Zuckerberg se narodil 14. 5. 1984 v městečku Dobbs Ferry ve státě New York. Od dětství se věnoval programování a vyvíjení nových technologií. Na střední škole vymyslel se svým kamarádem Adamem D'Angelem inteligentní MP3 přehrávač, který zaujal pár větších firem, ale oni ho odmítli prodat. Po střední škole nastoupil na Harvard, kde studoval programování.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy