Mark Zuckerberg

Aktualizováno 6. 10. 2011 11:24
Mark Zuckerberg, americký programátor, podnikatel a zejména zakladatel sociální sítě Facebook, pracuje zároveň jako jeho ředitel.
Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg | Foto: Reuters

Americký programátor a podnikatel, jeden ze zakladatelů sociální sítě Facebook. Dnes pracuje jako výkonný ředitel Facebooku. Je nejmladším dolarovým miliardářem pod 25 let. Svůj pětiprocentní podíl na webu Facebook.com prodal Microsoftu za 240 milionů. Loni v září odhadl časopis Forbes jeho jmění na 6,9 miliardy dolarů. Zavázal se i do programu Giving Pledge, kde slíbil, že věnuje minimálně polovinu svého majetku na dobročinné účely.

Facebook založil 4. února 2004 v pokoji univerzitní koleje spolu s informatikem Andrewem McCollumnem, spolubydlícícm Justinem Moskovitzem, Chrisem Hughesem a Eduardem Saverinem. Zuckerberg vytvořil hned několik sociálních sítí, ale až právě s Facebookem přišel největší úspěch. Původně měl sloužit jen mezi studenty Harvardu, v současnosti na něm má svůj profil přes 650 milionů uživatelů a je pátou nejnavštěvovanější aplikací na světě.

Časopis Time zvolil Marka Zuckerberga Osobností roku 2010. Podle časopisu nejvíce ovlivnil kulturu a zpravodajství. Porazil tak slavná jména jako tehdejšího šéfa společnosti Apple Steva Jobse, šéfredaktora serveru WikiLeaks Juliana Assange nebo afgánského prezidenta Hamída Karzáího. V minulých letech byli osobnostmi roku zvoleni například americký prezident Barack Obama nebo šéf americké centrální banky Ben Bernanke.

O založení sociální sítě Facebook a samotném Marku Zuckerbergovi byl v roce 2010 natočen film The Social Network. Režie se ujal David Fincher, scénář napsal Aaron Sorkin a hlavní roli ztvárnil Jesse Eisenberg. Film posbíral mnoho ocenění po celém světě, včetně čtyř zlatých glóbů a tří Oskarů.

Mark Elliot Zuckerberg se narodil 14. 5. 1984 v městečku Dobbs Ferry ve státě New York. Od dětství se věnoval programování a vyvíjení nových technologií. Na střední škole vymyslel se svým kamarádem Adamem D'Angelem inteligentní MP3 přehrávač, který zaujal pár větších firem, ale oni ho odmítli prodat. Po střední škole nastoupil na Harvard, kde studoval programování.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

před 42 minutami

Policie obvinila dva lidi kvůli úmrtí muže po pádu pod metro

V souvislosti se čtvrtečním úmrtím muže po pádu pod soupravu metra byli zadrženi a obviněni dva lidé. Uvedl to dnes server iDNES.cz. Kvůli věku obviněných nechtěli policisté podle serveru uvést k případu bližší informace.

Muž spadl do kolejiště metra ve čtvrtek kolem 19:30 ve stanici Anděl na lince B. "Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Svědci incidentu podle některých médií uváděli, že muže z nástupiště někdo shodil. Policisté to ale zatím nepotvrdili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy