Mark Zuckerberg

Aktualizováno 6. 10. 2011 11:24
Mark Zuckerberg, americký programátor, podnikatel a zejména zakladatel sociální sítě Facebook, pracuje zároveň jako jeho ředitel.
Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg | Foto: Reuters

Americký programátor a podnikatel, jeden ze zakladatelů sociální sítě Facebook. Dnes pracuje jako výkonný ředitel Facebooku. Je nejmladším dolarovým miliardářem pod 25 let. Svůj pětiprocentní podíl na webu Facebook.com prodal Microsoftu za 240 milionů. Loni v září odhadl časopis Forbes jeho jmění na 6,9 miliardy dolarů. Zavázal se i do programu Giving Pledge, kde slíbil, že věnuje minimálně polovinu svého majetku na dobročinné účely.

Facebook založil 4. února 2004 v pokoji univerzitní koleje spolu s informatikem Andrewem McCollumnem, spolubydlícícm Justinem Moskovitzem, Chrisem Hughesem a Eduardem Saverinem. Zuckerberg vytvořil hned několik sociálních sítí, ale až právě s Facebookem přišel největší úspěch. Původně měl sloužit jen mezi studenty Harvardu, v současnosti na něm má svůj profil přes 650 milionů uživatelů a je pátou nejnavštěvovanější aplikací na světě.

Časopis Time zvolil Marka Zuckerberga Osobností roku 2010. Podle časopisu nejvíce ovlivnil kulturu a zpravodajství. Porazil tak slavná jména jako tehdejšího šéfa společnosti Apple Steva Jobse, šéfredaktora serveru WikiLeaks Juliana Assange nebo afgánského prezidenta Hamída Karzáího. V minulých letech byli osobnostmi roku zvoleni například americký prezident Barack Obama nebo šéf americké centrální banky Ben Bernanke.

O založení sociální sítě Facebook a samotném Marku Zuckerbergovi byl v roce 2010 natočen film The Social Network. Režie se ujal David Fincher, scénář napsal Aaron Sorkin a hlavní roli ztvárnil Jesse Eisenberg. Film posbíral mnoho ocenění po celém světě, včetně čtyř zlatých glóbů a tří Oskarů.

Mark Elliot Zuckerberg se narodil 14. 5. 1984 v městečku Dobbs Ferry ve státě New York. Od dětství se věnoval programování a vyvíjení nových technologií. Na střední škole vymyslel se svým kamarádem Adamem D'Angelem inteligentní MP3 přehrávač, který zaujal pár větších firem, ale oni ho odmítli prodat. Po střední škole nastoupil na Harvard, kde studoval programování.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy