Martin Kocourek

Aktualizováno 10. 11. 2011 16:54
Martin Kocourek (ODS), působil od roku 2010 jako ministr průmyslu a obchodu; po kauze, týkající se 16 milionů korun, které se objevily na účtě jeho matky, podal v listopadu 2011 demisi.
Martin Kocourek.
Martin Kocourek. | Foto: Ludvík Hradilek

Martin Kocourek byl 13. července 2010 jmenován ministrem průmyslu a obchodu. Post ve vládě Petra Nečase byl do té doby jeho nejvyšší ústavní funkcí.

Devátého listopadu pak premiér Nečas přijal Kocourkovu demisi. Ta byla vyvrcholením kauzy, ve které se angažovala Kocourkova matka, na jejímž kontě se v březnu 2008 objevilo šestnáct milionů korun.

Kocourek byl v té době šéfem dozorčí rady ČEZ, od níž finanční společnost Key Investments, která se na transakci podílela, dostávala milionové zakázky.

Původ peněz byl Kocourkem vysvětlen následovně - necelé dva miliony patřily jeho matce, půl milionu činila pozlstalost po jeho otci, 3,4 milionu pocházelo z pojistek a mimosoudní dohody, týkající se jeho úrazu s trvalými následky a asi deset milionů mělo pocházet z podnikatelské činnosti a úspor.

Kocourek je jedním z mála ministrů Nečasovy vlády, který nebyl zvolen poslancem ve sněmovních volbách 2010.

V ODS platí za jednoho z hlavních ekonomických expertů, spekulovalo se o něm také jako o možném kandidátovi na post ministra financí.

Do politiky vstoupil již v roce 1992, kdy byl zvolen poslancem Federálního shromáždění a působil jako poradce tehdejšího premiéra Václava Klause. V Poslanecké sněmovně zasedal v letech 1998 až 2006.

Martin Kocourek zastával post předsedy dozorčí rady ČEZ.

Vystudoval ekonomiku a řízení na ČVUT.

 

Právě se děje

před 5 minutami

USA odmítají lhůtu, kterou si stanovila KLDR, řekl americký vyslanec. Kim Čong-un po Novém roce vyhrožuje neupřesněnými kroky.

Spojené státy nepřistoupí na návrh severokorejců, aby do konce roku zmírnily své požadavky. Prohlásil to v pondělí zvláštní americký vyslanec pro KLDR Stephen Biegun. Ten na návštěvě Jižní Koreje jedná o pozastavených rozhovorech o ukončení jaderných zbrojních programů KLDR.

Diplomat rovněž vyzval Pchjongjang, aby se okamžitě vrátil k jednacímu stolu, uvedla agentura AP. Návštěva se koná v době blížícího se konce lhůty, kterou dal Spojeným státům severokorejský diktátor Kim Čong-un. Jinak KLDR hrozí blíže neupřesněnými kroky.

"V této věci musím říct jasně: Spojené státy nemají lhůtu," řekl Biegun novinářům. "Jsme si plně vědomi silného potenciálu Severní Koreje dělat v příštích dnech velké provokace. Takové akce budou přinejmenším naprosto k ničemu, pokud jde o dosažení trvalého míru na Korejském poloostrově," poznamenal Biegun.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Vedení libereckých technických služeb podle auditu manipulovalo výnosy, část dozorčí rady rezignovala.

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. 

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy