Martin Kocourek

Aktualizováno 10. 11. 2011 16:54
Martin Kocourek (ODS), působil od roku 2010 jako ministr průmyslu a obchodu; po kauze, týkající se 16 milionů korun, které se objevily na účtě jeho matky, podal v listopadu 2011 demisi.
Martin Kocourek.
Martin Kocourek. | Foto: Ludvík Hradilek

Martin Kocourek byl 13. července 2010 jmenován ministrem průmyslu a obchodu. Post ve vládě Petra Nečase byl do té doby jeho nejvyšší ústavní funkcí.

Devátého listopadu pak premiér Nečas přijal Kocourkovu demisi. Ta byla vyvrcholením kauzy, ve které se angažovala Kocourkova matka, na jejímž kontě se v březnu 2008 objevilo šestnáct milionů korun.

Kocourek byl v té době šéfem dozorčí rady ČEZ, od níž finanční společnost Key Investments, která se na transakci podílela, dostávala milionové zakázky.

Původ peněz byl Kocourkem vysvětlen následovně - necelé dva miliony patřily jeho matce, půl milionu činila pozlstalost po jeho otci, 3,4 milionu pocházelo z pojistek a mimosoudní dohody, týkající se jeho úrazu s trvalými následky a asi deset milionů mělo pocházet z podnikatelské činnosti a úspor.

Kocourek je jedním z mála ministrů Nečasovy vlády, který nebyl zvolen poslancem ve sněmovních volbách 2010.

V ODS platí za jednoho z hlavních ekonomických expertů, spekulovalo se o něm také jako o možném kandidátovi na post ministra financí.

Do politiky vstoupil již v roce 1992, kdy byl zvolen poslancem Federálního shromáždění a působil jako poradce tehdejšího premiéra Václava Klause. V Poslanecké sněmovně zasedal v letech 1998 až 2006.

Martin Kocourek zastával post předsedy dozorčí rady ČEZ.

Vystudoval ekonomiku a řízení na ČVUT.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy