Martin Kocourek

Aktualizováno 10. 11. 2011 16:54
Martin Kocourek (ODS), působil od roku 2010 jako ministr průmyslu a obchodu; po kauze, týkající se 16 milionů korun, které se objevily na účtě jeho matky, podal v listopadu 2011 demisi.
Martin Kocourek.
Martin Kocourek. | Foto: Ludvík Hradilek

Martin Kocourek byl 13. července 2010 jmenován ministrem průmyslu a obchodu. Post ve vládě Petra Nečase byl do té doby jeho nejvyšší ústavní funkcí.

Devátého listopadu pak premiér Nečas přijal Kocourkovu demisi. Ta byla vyvrcholením kauzy, ve které se angažovala Kocourkova matka, na jejímž kontě se v březnu 2008 objevilo šestnáct milionů korun.

Kocourek byl v té době šéfem dozorčí rady ČEZ, od níž finanční společnost Key Investments, která se na transakci podílela, dostávala milionové zakázky.

Původ peněz byl Kocourkem vysvětlen následovně - necelé dva miliony patřily jeho matce, půl milionu činila pozlstalost po jeho otci, 3,4 milionu pocházelo z pojistek a mimosoudní dohody, týkající se jeho úrazu s trvalými následky a asi deset milionů mělo pocházet z podnikatelské činnosti a úspor.

Kocourek je jedním z mála ministrů Nečasovy vlády, který nebyl zvolen poslancem ve sněmovních volbách 2010.

V ODS platí za jednoho z hlavních ekonomických expertů, spekulovalo se o něm také jako o možném kandidátovi na post ministra financí.

Do politiky vstoupil již v roce 1992, kdy byl zvolen poslancem Federálního shromáždění a působil jako poradce tehdejšího premiéra Václava Klause. V Poslanecké sněmovně zasedal v letech 1998 až 2006.

Martin Kocourek zastával post předsedy dozorčí rady ČEZ.

Vystudoval ekonomiku a řízení na ČVUT.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Biskup Herbst měl pozitivní test na koronavirus, v karanténě je i Dominik Duka

Biskup Karel Herbst měl pozitivní test na koronavirus. Uvedla to dnes večer Česká televize. V domácí karanténě je proto arcibiskup Dominik Duka i další biskupové. Herbst je v nemocnici podle webu České biskupské konference od pátku. Hospitalizován byl v Nemocnici pod Petřínem na jednotce intenzivní péče. Diagnostikován mu měl být plicní nález a problémy se srdcem, uvedl web. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy