Petr Nečas

Aktualizováno 10. 8. 2010 23:41
Petr Nečas, vystudovaný fyzik, je bývalým předsedou ODS. Zastával post premiéra ČR od voleb v roce 2010 do června 2013.
Petr Nečas.
Petr Nečas. | Foto: Vojtěch Marek

Petr Nečas byl v letech 2010 až 2013 premiérem České republiky. Demisi podal 17. června 2013, a to v souvislosti s tzv. aférou Nagyová. Nečas skončil také jako předseda ODS a ve volbách, které se konaly v říjnu 2013, již nekandidoval. V únoru 2014 byl obviněn z uplácení tří někdejších poslanců ODS. Nejvyšší soud jeho stíhání umožnil, zatímco údajné příjemce úplatků ne.

Politická kariéra

Členem ODS se stal v roce 1991, místopředsedou strany byl v letech 1999 - 2004 a 2006 - 2010, mezi lety 2004 až 2006 zastával post prvního místopředsedy.

V Poslanecké sněmovně působil od roku 1992, v letech 1996 až 2002 byl předsedou sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost.

V letech 1995-1996 zastával funkci prvního náměstka ministra obrany. V květnu 1995 ho ODS navrhla na uvolněné místo ministra vnitra. Nečas nejprve návrh přijal, po několika dnech však vzal své slovo pryč a nabídku odmítl s odkazem na rodinné důvody.

Nečas zastával v letech 2006 až 2009 ve vládě Mirka Topolánka funkci ministra práce a sociálních věcí a vicepremiéra.

Ještě před tím, než usedl do premiérského křesla, se Nečas stal předsedou Občanské demokratické strany (teprve třetím v historii ODS). Na 21. kongresu strany v červnu 2010 jej do předsednické funkce podpořilo 87 procent delegátů. Nečas vedl ODS jako lídr do sněmovních voleb v roce 2010 poté, co z funkce předsedy a volebního lídra odstoupil Mirek Topolánek.

Poslancem za Občanskou demokratickou stranu byl zvolen ve volbách v roce 2010 ve Zlínském kraji. Petr Nečas patřil mezi hlavní autory volebního programu ODS.

Předseda vlády

Do čela vlády ho jmenoval tehdejší prezident republiky Václav Klaus v červnu 2010. Jeho úkolem bylo sestavit vládu, která by mohla vystřídat úřednický kabinet Jana Fischera.

To se mu podařilo během dvou týdnů po vobách: celá patnáctičlenná vláda byla prezidentem jmenována 13.7., a mohla se tak naplno ujmout svých pravomocí. Důvěru Poslanecké sněmovny kabinet získal 10. srpna 2010.

Strany vládní koalice se na personálním obsazení kabinetu i jeho programových prioritách dohadovaly měsíc a půl. ODS ve vládě nakonec obsadila šest křesel, TOP 09 pět a Věci veřejné čtyři. V průběhu volebního období však došlo k několika rozporům mezi koaličními partnery, které nakonec vedly k odchodu Věcí veřejných z vlády. Část jejich členů vytvořila stranu LIDEM, díky které mohla tato koalice nadále fungovat.

Akce ÚOOZ:

Nečasovo tříleté působení v čele vlády ukončila tzv. aféra Nagyová.

V červnu 2013 zahájili detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu největší akci ve své historii, při níž zadrželi bývalé poslance, elity vojenského zpravodajství i šéfku premiérova kabinetu Janu Nagyovou. Osm lidí bylo obviněno, sedm z nich skončilo ve vazbě.

Vyšetřování ÚOOZ svedlo dohromady tři kauzy, které spojuje právě premiérova blízká spolupracovnice Jana Nagyová. Ta měla být v kontaktu s pražskými lobbisty Ivem Rittigem a Romanem Janouškem, dále detektivové došli k závěru, že prostřednictvím Nagyové Nečas nabídl lukrativní posty v polostátních firmách třem poslancům ODS výměnou za to, že složí mandáty a neshodí vládu při schvalování daňového balíčku. Poslední kauza se týkala Nečasova soukromého života i armády. Podle policie si Nagyová objednala u šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka i jeho nástupce Milana Kovandy sledování premiérovy manželky Radky Nečasové.

Nečas zpočátku odstoupení z funkce v souvislosti s aférou odmítal, nakonec však demisi podal. Zároveň odešel i z čela ODS a oznámil, že se rozhodl zcela skončit s politikou. V předčasných volbách v říjnu 2013 už nekandidoval.

Celá kauza stále ještě není u konce. V únoru 2014 došlo k jejímu dalšímu posunu poté, co byl Petr Nečas obviněn z podplácení právě v souvislosti s "kauzou trafik" pro trojici exposlanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra. Ke stíhání bývalého premiéra otevřel cestu Nejvyšší soud. Ten na podzim 2013 potvrdil, že obvinění exposlanců ODS není možné, zatímco Nečase ano. V současné době jsou v této větvi případu dále obviněni bývalá šéfka vládního kabinetu Nagyová, nynější Nečasova manželka, a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Nagyová s Bočkem podle žalobců společně navedli Nečase k přislíbení úplatku.

Bio

Petr Nečas se narodil 19. listopadu 1964 v Uherském Hradišti. Vystudoval fyziku na Přírodovědecké fakultě UJEP v Brně. Před politickou kariérou pracoval v Tesle Rožnov.

Je podruhé ženatý, má čtyři děti.

Po rozvodu s manželkou Radkou v srpnu 2013 se v září oženil s Janou Nagyovou.

 

Právě se děje

Další zprávy