Jana Nečasová (Nagyová)

13. 6. 2013 16:57
Jana Nagyová byla vrchní ředitelka Sekce kabinetu předsedy vlády České republiky Petra Nečase. Média ji označovala za jeho nejbližší spolupracovnici, z čehož nakonec vyplnul osobní poměr.
Jana Nečasová (Nagyová)
Jana Nečasová (Nagyová) | Foto: Aktuálně.cz

Jana Nagyová byla vrchní ředitelkou Sekce kabinetu předsedy vlády České republiky Petra Nečase a médii byla dlouho označovaná za jeho nejbližší spolupracovnici. V červnu 2013 byla v rámci rozsáhé akce Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zadržena a obviněna nejméně ze dvou trestných činů.

Nagyová se měla podílet na poskytování trafik poslancům, je zahrnuta také v případu sledování Nečasovy manželky vojenskou rozvědkou. V průběhu vyšetřování vyšel najevo blízký osobní vztah Naygové a Nečase. Přes měsíc byla Nagyová držena ve vazbě, aby nemohla ovlivňovat svědky. V pátek 19. července 2013 ji i další vyšetřované soud propustil z vazby.

Vyšetřování přineslo přiznání o milostném poměru Jany Nagyové a Petra Nečase. Měsíc po rozvodu s bývalou manželku se Petr Nečas oženil 21. září 2013 s Janou Nagyovou. Ta je nadále stíhána na svobodě. Koncem září se měla dostavit k výslechu, ale necítila se ve formě, a tak odmítla vypovídat.

Žaloba na Janu Nečasovou byla dokončena v květnu 2014.

Soud pro Prahu 1 v nevřejném jednání v případě zneužití vojenské rozvědky rozhodl o roční podmínce pro Janu Nečasovou se čtyřletým odkladem a o zákazu působení ve státní správě. O trestech pro další obviněné Milana Kovandy a Ondreje Páleníka má rozhodnout Ministerstvo obrany ČR.

Politická minulost Jany Nečasové (Nagyové)

Jana Nagyová, původní profesí účetní, se kolem politiky pohybuje od roku 1996, kdy se stala sekretářkou v karlovarské krajském sdružení ODS. Od listopadu 1996 působila osm let jako asistentka senátora Vladimíra Kulhánka, působila zároveň jako oblastní manažerka občanských demokratů v Karlových Varech. Před osmi lety přesídlila do Prahy, kde se stala provozní šéfkou v hlavní kanceláři ODS. Po volbách v roce 2006 si ji tehdejší místopředseda strany Petr Nečas vzal s sebou na ministerstvo práce, kde vedla jeho kancelář.

Do stejné funkce, ovšem na úřadu vlády, zamířila po půlročním intermezzu na ministerstvu obrany Nagyová poté, co se Nečas stal v létě 2010 premiérem. Údajný velký vliv Nagyové na předsedu vlády se stal opakovaně terčem kritiky nejen v médiích, podle informací tisku se například předloni angažovala kolem výběru nového šéfa České televize a byla i v komisi, jež se pokoušela vybrat nového šéfa Lesů ČR.

Její působení v ODS skončilo v listopadu 2013, kdy ji místní sdružení ODS v Praze-Zličíně ze strany vyloučilo. Nečasová podle spolustraníků nereagovala na výzvy, aby řešila své členství kvůli trestnímu stíhání. Nesdělila prý navíc svoje aktuální osobní údaje, což stanovy vyžadují.

Případ zveřejněného platu

V lednu 2013 vzbudilo pozornost zveřejnění výše odměn, které Nagyová dostává, což Nečas označil za politický útok. Kvůli zveřejnění byl stíhán mimo jiné bývalý ředitel rozvědky Karel Randák. Tomu měla předat výplatnici bývalá zaměstnankyně Úřadu vlády – také ta míří k soudu. V červenci 2013 se konalo slyšení, během nějž se však Nagyová pouze odvolávala na předchozí výpovědi. Důvodem krátkosti soudního líčení byl její zhoršený zdravotní a psychický stav z delšího pobytu ve vazbě. V dubnu 2014 Městský soud v Praze zprostil Randáka i úřednici obvinění.

Razie ÚOOZ

V červnu 2013 došlo k rozsáhlé akci ÚOOZ, při které bylo zadrženo osm lidí, mezi ně patří i Jana Nagyová. Ta byla obviněna nejméně ze dvou trestných činů - korupce a zneužití pravomoci veřejného činitele, posléze ji soud poslal do vazby. Z té byla propuštěna 19. července 2013. Během následujícího roku byla připravována žaloba ohledně zneužití zpravodajské rozvědky. Jednou stopou při rozkrývání případu bylo proniknutí do šifrovaného telefonu Jany Nečasové.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Bývalý hongkongský magnát stráví šest let za mřížemi, kritizoval Čínu

Soud v Hongkongu poslal do vězení na pět let a devět měsíců bývalého mediálního magnáta Jimmyho Laie, který patří k největším hongkongským kritikům Číny. Soud ho již dříve shledal vinným z podvodu. Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch se jedná o odplatu čínských úřadů za podporu prodemokratického hnutí v bývalé britské kolonii.

Soud Laie uznal vinným z podvodů, ve kterých figurovaly jeho společnosti, a to včetně vydavatelství známého liberálního deníku Apple Daily. Lai je ve vězení od konce roku 2020, protože byl odsouzen za nedovolené shromažďování.

Soudce, který vydal nový rozsudek, uvedl, že odsouzení bývalého magnáta není útokem na svobodu tisku. Jiného názoru jsou ale lidskoprávní organizace, podle kterých soud nedodržoval práva obžalovaného. "Kriminální případ vypracovaný Pekingem proti Jimmymu Laiovi je odplata proti vedoucímu stoupenci demokracie a svobody tisku v Hongkongu," uvedla Maya Wangová z organizace Human Rights Watch.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Končí šéf nakladatelství Penguin Random House, koupi rivala mu zakázal soud

Po neúspěšném pokusu o spojení s rivalem končí ve funkci Markus Dohle, ředitel největšího vydavatelského domu na světě Penguin Random House. Jak píše agentura AP, odchází ke konci roku. "Po téměř 15 letech v představenstvu předávám otěže," uvedl. Rozhodl se tak poté, co americký soud firmě minulý měsíc zakázal, aby za 2,18 miliardy dolarů, v přepočtu 54 miliard korun, koupila konkurenční nakladatelství Simon & Schuster.

V ostře sledovaném antimonopolním případu soudkyně dala za pravdu ministerstvu spravedlnosti USA, které plánovanou fúzi zažalovalo z obav, že drasticky sníží konkurenci na knižním trhu a povede k nižším honorářům pro autory. Toto úsilí za Penguin Random House vedl právě nyní končící šéf Markus Dohle. Nahradí jej o šest let mladší manažer indického původu Nihar Malaviya, který ho dosud zastupoval a měl na starost americkou divizi.

Čtyřiapadesátiletý Dohle ve firmě pracoval od roku 1994, smlouvu měl do prosince 2025. Jeho odchod potvrdila německá mediální společnosti Bertelsmann, jež Penguin Random House vlastní. "Mrzí nás jeho rozhodnutí odejít. Pod jeho vedením se firma zaměřovala na růst a ziskovost. Knižní divize má dnes více než dvojnásobný obrat a čtyřnásobný zisk, než když nastupoval," doplňuje Christopher Mohn, předseda dozorčí rady Bertelsmannu.

Bertelsmann se ve smlouvě zavázal, že v případě neúspěchu fúze zaplatí majiteli Simon & Schuster, což je firma Paramount Global, pokutu okolo 200 milionů dolarů, to znamená pět miliard korun, doplňuje deník New York Times. Další nemalé výdaje bude mít vlastník Penguin Random House s uhrazením nákladů obhajoby proti žalobě ze strany ministerstva spravedlnosti.

Zdroj: AP
před 1 hodinou

Příbuzní úřednice zastřelené na pracovišti na Vinohradech chtějí po státu deset milionů korun

Rodina úřednice úřadu práce, kterou loni zastřelil na jejím pracovišti v Praze na Vinohradech osmašedesátiletý muž, chce po státu odškodné deset milionů korun. Požaduje také měsíčně náklady na výživné. Úřad práce ale tvrdí, že takovou sumu nelze jednorázově vyplatit. Pozůstalí proto podali na úřad žalobu. Informují o tom Lidové noviny (LN). Žena měla manžela a dvě děti. Úřad jim již v minulosti vyplatil více než dva miliony korun, uhradil také náklady na pohřebné.

"Požadujeme hlavně lidskost, nic podobného se v novodobé historii nestalo, takže to ani nejde pořádně s něčím porovnat. Navíc jde o deset milionů pro tři lidi, oni ztratili maminku a manželku, rodina si ponese následky po zbytek svého života," řekl deníku právník pozůstalých Jiří Matzner. Rodina chce od státu také doplatit asi 150 000 korun výživného a rovněž měsíčně vyplácet budoucí náklady na výživu.

Úřednici zavraždil v pracovní době Jiří Dvořák, kterému tento týden vrchní soud potvrdil doživotní trest. Podle zákona je i taková mimořádná událost považována za pracovní úraz. Pozůstalí mají v takovém případě nárok na dvacetinásobek průměrné mzdy, což bylo loni 692 000 korun. Úřad už tuto částku každému z pozůstalých vyplatil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy