Lesy ČR

19. 1. 2011 9:01
Lesy ČR jsou státním podnikem obhospodařujícím přibližně polovinu všech lesů v ČR. Spravují též čtvrtinu všech vodních toků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Lesy ČR jsou státním podnikem hospodařícím na území o rozloze více než 1,3 milionu hektarů, což představuje asi šestinu území České republiky a polovinu všech lesů. Po sloučení se Zemědělskou vodohospodářskou správou se Lesy ČR od 1. ledna 2011 starají o více než 39 tisíc kilometrů délky drobných vodních toků.

Roční těžba dřeva odpovídá přibližně sedmi až osmi milionům metrů krychlových. Za leden až listopad 2010 vykázal podnik zisk kolem 2,823 miliard korun, čehož dosáhl především díky rostoucí ceně dřeva i rozsáhlým rozprodejům státního majetku.

Lesy ČR původně ustoupily od velkého tendru na těžbu dřeva v hodnotě 16 miliard. Místo toho nyní funguje systém jednoročních tendrů v přibližně miliardové hodnotě. I ten se ale stal předmětem vyšetřování antimonopolního úřadu.

Často je kritizováno špatné hospodaření společnosti, především nízké výkupní ceny dřeva a systém prodeje (tzv. "při pni"), který je neefektivním a kvůli němuž stát přichází o velké částky.

Kromě hospodaření v českých lesích a se svým majetkem vykonávají Lesy ČR také činnost odborného lesního hospodáře a ochranné služby v lesích. Zabývají se též myslivostí, rybářstvím a publikační činností.

Významnou součástí činnosti Lesů ČR je obnova poškozených porostů v pohraničních oblastech a obnova a údržba lesních cest. Některé tyto úpravy jsou součástí "Programu 2000", jehož cílem je podpora a rozvoj veřejně prospěšných funkcí lesů.

Lesy České republiky, státní podnik, byly založeny 1. ledna 1992 Ministerstvem zemědělství České republiky. Podnik je řízen na třech úrovních - od lesních správ přes regionální pracoviště k hlavnímu ředitelství sídlícímu v Hradci Králové.

 

Právě se děje

Další zprávy