Lesy ČR

19. 1. 2011 9:01
Lesy ČR jsou státním podnikem obhospodařujícím přibližně polovinu všech lesů v ČR. Spravují též čtvrtinu všech vodních toků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Lesy ČR jsou státním podnikem hospodařícím na území o rozloze více než 1,3 milionu hektarů, což představuje asi šestinu území České republiky a polovinu všech lesů. Po sloučení se Zemědělskou vodohospodářskou správou se Lesy ČR od 1. ledna 2011 starají o více než 39 tisíc kilometrů délky drobných vodních toků.

Roční těžba dřeva odpovídá přibližně sedmi až osmi milionům metrů krychlových. Za leden až listopad 2010 vykázal podnik zisk kolem 2,823 miliard korun, čehož dosáhl především díky rostoucí ceně dřeva i rozsáhlým rozprodejům státního majetku.

Lesy ČR původně ustoupily od velkého tendru na těžbu dřeva v hodnotě 16 miliard. Místo toho nyní funguje systém jednoročních tendrů v přibližně miliardové hodnotě. I ten se ale stal předmětem vyšetřování antimonopolního úřadu.

Často je kritizováno špatné hospodaření společnosti, především nízké výkupní ceny dřeva a systém prodeje (tzv. "při pni"), který je neefektivním a kvůli němuž stát přichází o velké částky.

Kromě hospodaření v českých lesích a se svým majetkem vykonávají Lesy ČR také činnost odborného lesního hospodáře a ochranné služby v lesích. Zabývají se též myslivostí, rybářstvím a publikační činností.

Významnou součástí činnosti Lesů ČR je obnova poškozených porostů v pohraničních oblastech a obnova a údržba lesních cest. Některé tyto úpravy jsou součástí "Programu 2000", jehož cílem je podpora a rozvoj veřejně prospěšných funkcí lesů.

Lesy České republiky, státní podnik, byly založeny 1. ledna 1992 Ministerstvem zemědělství České republiky. Podnik je řízen na třech úrovních - od lesních správ přes regionální pracoviště k hlavnímu ředitelství sídlícímu v Hradci Králové.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 2 hodinami

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy