Lesy ČR

19. 1. 2011 9:01
Lesy ČR jsou státním podnikem obhospodařujícím přibližně polovinu všech lesů v ČR. Spravují též čtvrtinu všech vodních toků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Lesy ČR jsou státním podnikem hospodařícím na území o rozloze více než 1,3 milionu hektarů, což představuje asi šestinu území České republiky a polovinu všech lesů. Po sloučení se Zemědělskou vodohospodářskou správou se Lesy ČR od 1. ledna 2011 starají o více než 39 tisíc kilometrů délky drobných vodních toků.

Roční těžba dřeva odpovídá přibližně sedmi až osmi milionům metrů krychlových. Za leden až listopad 2010 vykázal podnik zisk kolem 2,823 miliard korun, čehož dosáhl především díky rostoucí ceně dřeva i rozsáhlým rozprodejům státního majetku.

Lesy ČR původně ustoupily od velkého tendru na těžbu dřeva v hodnotě 16 miliard. Místo toho nyní funguje systém jednoročních tendrů v přibližně miliardové hodnotě. I ten se ale stal předmětem vyšetřování antimonopolního úřadu.

Často je kritizováno špatné hospodaření společnosti, především nízké výkupní ceny dřeva a systém prodeje (tzv. "při pni"), který je neefektivním a kvůli němuž stát přichází o velké částky.

Kromě hospodaření v českých lesích a se svým majetkem vykonávají Lesy ČR také činnost odborného lesního hospodáře a ochranné služby v lesích. Zabývají se též myslivostí, rybářstvím a publikační činností.

Významnou součástí činnosti Lesů ČR je obnova poškozených porostů v pohraničních oblastech a obnova a údržba lesních cest. Některé tyto úpravy jsou součástí "Programu 2000", jehož cílem je podpora a rozvoj veřejně prospěšných funkcí lesů.

Lesy České republiky, státní podnik, byly založeny 1. ledna 1992 Ministerstvem zemědělství České republiky. Podnik je řízen na třech úrovních - od lesních správ přes regionální pracoviště k hlavnímu ředitelství sídlícímu v Hradci Králové.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií

Společnost Facebook začíná na stejnojmenné sociální síti k obsahu některých ruských, čínských a dalších médií připojovat upozornění, že dané redakce jsou částečně nebo zcela kontrolované státem. Na firemním webu to ve čtvrtek oznámil šéf bezpečnostního oddělení Facebooku Nathaniel Gleicher. Označení se ale ihned neobjevilo u příspěvků vybraných médií na domovských stránkách uživatelů, to se prý začne dít až v následujících dnech a pouze ve Spojených státech.

Nový prvek byl v momentě spuštění zapracován pouze do tzv. knihovny reklam a na facebookové stránky jednotlivých organizací. Podle agentury AP se změna ihned týkala asi 200 stránek včetně těch patřících ruskému webu Sputnik, čínské zpravodajské agentuře Nová Čína a íránské Press TV.

Například na stránce ruské RT se nyní čeští uživatelé v okénku "Transparentnost stránek" dočtou, že tato státem financovaná televizní stanice patří mezi "státem kontrolovaná média v zemi Rusko". Podrobnější popisek pak uvádí: "Tento vydavatel zcela nebo částečně podléhá ediční kontrole státu. Je to určeno celou řadou faktorů, zejména financováním, strukturou a novinářskými standardy."

Podle Gleichera by uživatelé měli mít přehled o tom, zda zprávy, které se jim zobrazují, pocházejí od média, které "může být pod vlivem vlády". Facebook prý opatření připravoval ve spolupráci s desítkami expertů na média, jejich regulaci, či lidská práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy