těžba

ČR do Polska odeslala návrh mezivládní dohody o hnědouhelném dolu Turów, uvedl ministr životního prostředí Brabec. Ve čtvrtek začne jednání

Zdroj: ČTK

Polsko začne o dolu Turów jednat s Českem, soudu předloží nové argumenty, uvedl Morawiecki

Polsko začne s Českem jednat o dalším osudu hnědouhelného dolu Turów, řekl v pondělí premiér Mateusz Morawiecki. Varšava by měla na příkaz Soudního dvora Evropské unie tento důl okamžitě zavřít, premiér ale soudní rozhodnutí označil za velmi nebezpečné z hlediska možných ekologických hrozeb. Morawiecki podle agentury PAP také řekl, že Polsko předloží unijnímu soudu nové argumenty. Také poslankyně Evropského parlamentu Anna Zalewská z polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) už dříve v pondělí uvedla, že Polsko odmítne splnit předběžné opatření soudu EU.

"Důl se nezavírá načas, ale je to naprosto nezvratný proces.Uzavření dolu Turów zabije celý region," řekla Zalewská podle agentury PAP. "Nesouhlasíme s tím a nesplníme rozhodnutí Soudního dvora EU," dodala na tiskové konferenci uspořádané před dolem. Připomněla vlastní zkušenost z rodné oblasti v okolí města Walbrzych, kde uzavření dolů způsobilo "dědičnou nezaměstnanost, dědičnou bídu".

Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek na pondělní tiskové konferenci uvedl, že rozhodnutí je zcela jasné, česká strana je ale připravena jednat. "Rozhodnutí je zcela jasné, Česká republika dostala za pravdu," řekl Kulhánek. "Teď nás čekají složitá jednání. Jsme připraveni jednat, ale musí to být seriózní jednání," doplnil.

Zdroj: ČTK

Těžba ve zbylých dolech OKD určitě letos neskončí, řekl Havlíček

Těžba ve zbylých dolech černouhelné společnosti OKD, které po tomto týdnu zůstanou v provozu, určitě neskončí v letošním roce. Nejbližší termín je konec příštího roku. Na páteční tiskové konferenci to uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Půjde podle něj o ekonomické a politické rozhodnutí.

"Necháváme ten termín otevřený, rozhodně ne letos. Nejbližší možný termín je konec roku 2022, to není ještě úplně definitivně stanovené, bude o tom určitě diskuse v následujících měsících. Bude to rozhodně záviset na vývoji cen uhlí, i na celkových ekonomických výsledcích společnosti," řekl Havlíček.

Zdroj: ČTK

Havlíček: Tripartita podpořila plán na útlum uhlí v Česku

Tripartita podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) podpořila harmonogram útlumu uhlí v Česku, jak ho doporučila Uhelná komise. Má skončit v roce 2038, část ministrů chce dřívější datum.

Zdroj: ČTK
Pokračovat