Marie Benešová

20. 3. 2011 2:47
Marie Benešová byla ministryní spravedlnosti v demisi ve vládě Jiřího Rusnoka.
Marie Benešová
Marie Benešová | Foto: Vojtěch Marek

Marie Benešová je právnička, "členka" ČSSD a poslankyně zvolená jako nestraník za ČSSD.

Od července 2013 do ledna 2014 působila jako ministryně spravedlnosti ve vládě Jiřího Rusnoka. V srpnu Rusnokovi poslanci nezískali důvěru Poslanecké sněmovny a až do jmenování řádné vlády Bohuslava Sobotky řídili stát v demisi. Na ministerstvu Benešovou střídá Helena Válková za hnutí ANO.

Benešová kvůli působení v úřednické vládě pozastavila členství v ČSSD. Aby však mohla kandidovat za sociální demokracii v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny, musela ze strany vystoupit. Nesplňovala totiž podmínku danou stanovami ČSSD, podle které musí být ve straně minimálně po dobu šesti let. Za sociální demokracii proto kandidovala jako nestraník. Benešová obsadila páté místo kandidátky v Ústeckém kraji a do Sněmovny se dostala.

V březnu 2011 byla na sjezdu ČSSD zvolena 376 hlasy místopředsedkyní strany. Sociální demokracii se tak podařilo naplnit minimální kvótu počtu žen ve vedení. V roce 2013 však funkci neobhájila.

V letech 2006 až 2010 působila ve stínové vládě ČSSD jako stínová ministryně spravedlnosti. Marie Benešová je autorkou pojmu "justiční mafie" a bývalou nejvyšší státní zástupkyní.

Podle verdiktu pražského vrchního soudu se musí omluvit Renatě Vesecké a dalším aktérům kauzy takzvané "justiční mafie" za to, že je označila "zákulisní justiční mafií, která se snaží justici plně ovládnout, aby sloužila v zájmu vládnoucí garnitury."

Ve volbě předsedy strany v roce 2011 stála na straně Michala Haška.

V roce 2013 přijala nabídku premiéra Jiřího Rusnoka a stala se ministryní spravedlnosti v tzv. úřednické vládě.

Vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.

 

Právě se děje

před 2 minutami

O brexitové dohodě se dnes jednat nebude, rozhodl předseda britské Dolní sněmovny. Hlasování zablokoval, protože o otázce už bylo rozhodnuto v sobotu

Zdroj: ČTK
Další zprávy