ČSSD - Česká strana sociálně demokratická

Aktualizováno 29. 2. 2012 20:25
Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) se stala vítěznou stranou v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013.
Logo strany ČSSD.
Logo strany ČSSD. | Foto: Aktuálně.cz

Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) se v říjnu 2013 stala vítěznou stranou v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. Pro ČSSD hlasovalo 20.45 % voličů a strana ve sněmovně získala 50 mandátů. V jejím čele stojí od roku 2011 Bohuslav Sobotka. Sociální demokraté získali nejvíce hlasů i v posledních komunálních, krajských a senátních volbách. V minulých volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2010 zvítězila sociální demokracie v čele s Jiřím Paroubkem také, vládu však tehdy nesestavila a stala se nejsilnější opoziční stranou.

Krize v ČSSD po předčasných volbách:

Den po předčasných volbách předsednictvo ČSSD vyřadilo Bohuslava Sobotku z vyjednávacího týmu o budoucí vládě a vyzvalo ho k rezignaci na post předsedy strany. O usnesení se hlasovalo veřejně a jmenovitě. Pro se vyslovilo 20 ze 33 členů předsednictva. Sobotka však odejít odmítl a jednání svých oponentů v čele s Michalem Haškem označil za pokus o puč.

Následně se do médií dostala zpráva, že se pět členů ČSSD sešlo v sobotu večer po vyhlášení volebních výsledků s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Této schůzky se zúčastnil Michal Hašek, Jeroným Tejc, Zdeněk Škromach, Milan Chovanec a Jiří Zimola. Podle Sobotkových stoupenců uvnitř strany měl být v Lánech dohodnut plán, jak ho sesadit. Předseda strany poté požadoval, aby tzv. pučisté vyvodili politické důsledky a odešli z vedení ČSSD. Pod tlakem tak čtyři z nich skutečně učinili, pouze Chovancovu rezignaci na post místopředsedy strany Sobotka nepřijal.

V neděli 10. listopadu 2013 zasedal ústřední výkonný výbor (ÚVV), který rozhodl, že Sobotka je kandidátem strany na premiéra a povede povolební vyjednávání o sestavení nové vlády. V jeho vyjednávacím týmu bude Milan Štěch, Alena Gajdůšková, Milan Chovanec a Lubomír Zaorálek.

Kvůli vnitřní krizi v ČSSD začalo vyjednávání o nové vládě až dva týdny po vyhlášení volebních výsledků. První schůzka sociální demokracie s hnutím ANO se konala krátce po zasedání ÚVV ČSSD. Obě uskupení vyjednávají i s lidovci.

Sjezd ČSSD v roce 2011:

Česká strana sociálně demokratická si na svém řádném sjezdu v březnu 2011 zvolila nové vedení. Předsedou ČSSD se po Jiřím Paroubkovi stal Bohuslav Sobotka. Ten stranu vedl jako prozatímní šéf poté, co Paroubek v reakci na výsledek v parlamentních volbách 2010 rezignoval na předsednickou funkci.

Prvním místopředsedou strany se stal Michal Hašek, který byl konkurentem Sobotky ve volbách předsedy a prohrál s ním až ve druhém kole těsným poměrem hlasů.

Řadovými místopředsedy se na brněnském sjezdu stali Marie Benešová, Jiří Dienstbier mladší a Lubomír Zaorálek.

I přes deklarovanou jednotu došlo k několika konfliktům, po jednom z nich oznámil bývalý ministr vnitra Fišerovy vlády Martin Pecina, že se vzdává poslaneckého mandátu.

Mezi vítěze sjezdu tak kromě Sobotky a Benešové bezesporu patřil ještě Jiří Dienstbier mladší, který kromě křesla místopředsedy hladce postoupil do druhého kola senátních voleb a navíc se dostal do výrazně lepší pozice než šéf pražské ČSSD Petr Hulinský.

ČSSD získala ve volbách do Poslanecké sněmovny 22,08 procenta hlasů, a stala se tak vítězem voleb. Oproti předchozím volbám však ztratila 10 procent hlasů a ve sněmovně ji bude zastupovat jen 56 poslanců, tedy o 18 méně než v předchozím volebním období.

Sjezd ČSSD v roce 2013:

V březnu 2013 se v Ostravě konal 37. sjezd ČSSD. Předsedou strany byl opět zvolen Bohuslav Sobotka, pro kterého hlasovalo 83 procent delegátů sjezdu. Svou pozici obhájil také Michal Hašek, který bude na další dva roky prvním místopředsedou strany. Pozici místopředsedy naopak neobhájil Jiří Dienstbier. Na jeho místo se dostal Milan Chovanec, dalšími místopředsedy se stali Zdeněk Škromach, Lubomír Zaorálek, Martin Starec a Alena Gajdůšková.

Velkou událostí sjezdu byla návštěva Miloše Zemana, někdejšího předsedy strany a současného prezidenta. Zeman ve svém projevu prohlásil, že si přeje vítězství sociální demokracie v příštích parlamentních volbách, a popřel, že by měl v plánu sociální demokracii rozkládat, jak naznačují média.

Vznik:

Sociální demokracie byla založena roku 1878 v břevnovské hospodě U kaštanu v Praze. V roce 1920 se od ní oddělilo marxistické křídlo, z něhož později vznikla komunistická strana. Po skončení druhé světové války na jaře 1945 obnovila svou činnost jako jedna ze složek Národní fronty. Spor mezi přívrženci spolupráce s komunisty a zastánci ideové samostatnosti vyvrcholil v únoru 1948, kdy zvítězila první skupina, stranu zlikvidovala a splynula s KSČ. Část členů emigrovala a v Londýně založila exilovou stranu. Po listopadu 1989 strana svoji činnost obnovila.

Počet členů:

ČSSD má přes 20 000 registrovaných členů.

Zastoupení ve vládách samostatné ČR:

22. srpna 1998 - 15. července 2002 - menšinová vláda ČSSD v čele s Milošem Zemanem.
15. července 2002 - 4. srpna 2004 - vláda premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD); 11 ministrů za ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU po třech.
4. srpna 2004 - 25. dubna 2005 - vláda premiéra Stanislava Grosse (ČSSD); ČSSD 12 ministrů, KDU-ČSL a US-DEU po třech.
25. dubna 2005 - 4. září 2006 - vláda premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD); ČSSD 12 ministrů, KDU-ČSL a US-DEU po třech.

Volby do Poslanecké sněmovny:

1992 - Volby do ČNR (předchůdkyně sněmovny); ČSSD skončila na třetím místě a dostala 6,53 procenta hlasů (16 mandátů).
1996 - ČSSD byla druhá za ODS (26,44 procenta, 61 mandátů).
1998 - ČSSD zvítězila před ODS (32,31 procenta, 74 mandátů).
2002 - ČSSD zvítězila před ODS (30,20 procenta, 70 mandátů).
2006 - ČSSD byla druhá za ODS (32,32 procenta, 74 mandátů).
2010 - ČSSD zvítězila před ODS (22,08 procenta, 56 mandátů).
2013 - ČSSD zvítězila před ANO 2011 (20,45 procenta, 50 mandátů).

Poslanci zvolení v roce 2013:

 

Právě se děje

Další zprávy