Česká pirátská strana (Piráti)

Aktualizováno 6. 4. 2020 20:07
Česká pirátská strana je liberální politická strana, jejíž program se zaměřuje především na ochranu svobodného internetu, občanskou svobodu, efektivní využití technologií, reformu problematiky duševního vlastnictví či legalizaci lékařské marihuany.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Česká pirátská strana

Česká pirátská strana je liberální politická strana. Byla zaregistrována v červnu 2009. Jejím vzorem byla obdobná strana ve Švédsku. Název je odvozen od serveru Pirate Bay. Soudní proces s jeho provozovateli, vedený kvůli porušování autorských práv, je považován za původní impulz k zakládání pirátských stran ve světě.

Předsedou Pirátů je Ivan Bartoš.

Piráti a volby 2010 a 2013

V komunálních volbách v říjnu 2010 získala strana 0,19 % hlasů a tři zastupitele. Ivo Vašíček získal v roce 2011 v doplňovacích volbách do Senátu za obvod Kladno v prvním kole 0,75 procenta hlasů.

Česká pirátská strana kandidovala v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny na podzim 2013. Své kandidáty postavila ve všech krajích ČR. Piráti se se ziskem 2,66 procenta hlasů umístili na deváté pozici, což bylo výrazné zlepšení oproti roku 2010, kdy pro ně hlasovalo 0,8 procenta voličů.

V únoru 2012 se strana poprvé zúčastnila krajských voleb. Jejím ústředním volebním tématem byl "Otevřený stát".

Volby do sněmovny 2017

V parlamentních volbách 2017 obdrželi Piráti nad očekávání 10,79 % voličských hlasů (22 poslaneckých křesel - prvních mandátů ve své krátké historii). Strana skončila třetí, za vítězným ANO a druhou ODS. Již před volbami předseda Bartoš vyloučil spolupráci s Andrejem Babišem a ANO, Piráti jsou tedy v opozici.

Pirátská strana slavila úspěch i v komunálních volbách 2018, v Praze byla druhá a získala primátorský post, jehož se chopil Zdeněk Hřib.

V roce 2019 se Piráti dostali do Evropského parlamentu, kde se přidali ke čtvrté nejsilnější frakci Zelení / Evropská svobodná aliance.

Vedení strany

Od roku 2009 byl předsedou strany Ivan Bartoš, který v červnu 2014 rezignoval. Jako hlavní důvody svého odchodu uvedl nepřekonání pětiprocentní hranice ve volbách do Evropského parlamentu a potřebu věnovat se své rodině. Především však shledal stranu názorově rozdělenou.

Ve vedení Bartoše na dva roky nahradil IT analytik Lukáš Černohorský, spoluzakladatel a předseda krajského sdružení Pirátů v Moravskoslezském kraji. Na celostátním fóru Pirátů v dubnu 2016 byl do čela opět zvolen Ivan Bartoš (a 2018 znovuzvolením potvrzen).

Programový obsah Pirátů

Strana je postavena na podpoře "rodící se informační společnosti, její rozmanitosti a otevřenosti". Zaměřuje se především na ochranu svobodného internetu, svobodné kultury, občanské svobody, efektivní využití technologií či reformu legislativy upravující problematiku duševního vlastnictví. Terčem jejich kritiky byly obchodní praktiky nahrávacích společností a nakladatelství, stejně tak návrh Mezinárodní dohody proti padělatelství - ACTA.

Piráti dlouhodobě podporují legalizaci konopí pro lékařské účely a omezení farmaceutického monopolu. Strana aktivně vystupuje proti potlačování lidských práv, rasismu či neonacismu, její členové příležitostně vystupují na akcích a demonstracích občanské iniciativy ProAlt. Aktivně vystupují proti DSSS (Dělnická strana sociální svobody), která organizuje protestní akce v problematických oblastech s početnou romskou komunitou a odsuzují podněcování k nepokojům a eskalaci napětí mezi Romy a Čechy.

Strana po vzoru WikiLeaks provozovala svůj vlastní server PirateLeaks pro zveřejňování utajovaných či jinak obtížně dostupných dokumentů. PirateLeaks nabídl lidem zcela bezpečný anonymní způsob zaslání a zveřejnění materiálů. Projekt byl ukončen po tom, co si jeden z administrátorů přisvojil internetovou doménu projektu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Dva mladíci se šli koupat do Sázavy a nevrátili se, pátrá po nich policie

Policisté v pátek na Kutnohorsku pokračovali v pátrání po dvou šestnáctiletých mladících, kteří se šli koupat do Sázavy a od té doby jsou nezvěstní. Do akce byli nasazeni policejní potápěči, kteří prohledávali řeku a okolí. Pátrací akce byla zatím neúspěšná, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

"V sobotu od 10:00 by mělo pátrání pokračovat. Vyžádali jsme si na pomoc psovody z Prahy," dodala mluvčí. Kromě nich budou mladíky opět hledat i potápěči.

Chlapci se ztratili v noci na čtvrtek poblíž Masarykova tábora YMCA nedaleko Soběšína. Do hledání se ve čtvrtek zapojili i vrtulník s termovizí a poříční policisté, chlapce ale nenašli. Dnes policisté pokračovali v prohledávání řeky.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

V Indii havarovalo při přistání letadlo společnosti Air India Express se 191 lidmi na palubě. Nejméně dva lidé jsou mrtví, 35 zraněných.

před 22 minutami

USA uvalily sankce na činitele Hongkongu včetně správkyně Lamové

Spojené státy dnes uvalily sankce na správkyni Hongkongu Carrie Lamovou a dalších deset činitelů z Hongkongu a pevninské Číny. Oznámilo to americké ministerstvo financí. Důvodem pro takový krok je jejich údajná role při potlačování svobod obyvatel této čínské poloautonomní provincie, kde nedávno vstoupil v platnost nový bezpečnostní zákon prosazený Čínou.

Ministerstvo sankce uvalilo na základě exekutivního příkazu, který v červenci vydal prezident Donald Trump, aby potrestal Čínu za její kroky při potírání disentu v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Muchová porazila na Elite Trophy Němku Petkovicovou

Černý tým Karolíny Plíškové vede po prvním dni závěrečnou čtvrtou sérii charitativní soutěže družstev Tipsport Elite Trophy nad Růžovým týmem 2:1. O dva body se zasloužila Karolína Muchová, která uspěla na tvrdém povrchu štvanického centrkurtu ve dvouhře a s Karolínou Plíškovou i ve čtyřhře.

Světová šestadvacítka Muchová si v horku u Negrelliho viaduktu nejprve poradila za hodinu a tři minuty s Němkou Andreu Petkovicovou 6:1 a 6:3. Poté s Karolínou Plíškovu zdolaly v deblu Petkovicovou s Polkou Igou Šwiatekovou 6:1 a 7:6. Na úvod dne bodovala za růžové Johana Marková, jež porazila Denisu Hindovou 6:1 a 6:3.

Závěrečný čtvrtý díl charitativního tenisového turnaje Tipsport Elite Trophy v Praze:

Růžový tým - Černý tým 1:2

Marková - Hindová 6:1, 6:3, Petkovicová (Něm.) - Muchová 1:6, 3:6, Petkovicová, Šwiateková (Něm./Pol.) - Karolína Plíšková, Muchová 1:6, 6:7 (4:7).

Další zprávy