Česká pirátská strana (Piráti)

Aktualizováno 11. 4. 2012 20:07
Program Pirátů se zaměřuje především na ochranu svobodného internetu, občanskou svobodu, efektivní využití technologií, reformu problematiky duševního vlastnictví, či legalizaci lékařské marihuany.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Česká pirátská strana (Piráti) kandidovala v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny na podzim 2013. Své kandidáty postavila ve všech krajích ČR. Piráti se se ziskem 2,66 procenta hlasů umístili na deváté pozici, což je výrazné zlepšení oproti roku 2010, kdy pro ně hlasovalo 0,8 procenta voličů.

V únoru 2012 se strana poprvé zúčastnila krajských voleb. Jejím ústředním volebním tématem byl "Otevřený stát".

V komunálních volbách v říjnu 2010 získala strana 0,19% hlasů a 3 zastupitele. Ivo Vašíček získal v roce 2011 v doplňovacích volbách do Senátu za obvod Kladno v prvním kole 0,75 procenta hlasů.

Strana byla zaregistrována v červnu 2009. Jejím vzorem je obdobná strana ve Švédsku. Název je odvozen od serveru Pirate Bay. Soudní proces s jeho provozovateli, vedený kvůli porušování autorských práv, je považován za původní impuls k zakládání pirátských stran ve světě.

Od roku 2009 byl předsedou strany Ivan Bartoš, který v červnu 2014 rezignoval. Jako hlavní důvody svého odchodu uvedl nepřekonání pětiprocentní hranice ve volbách do Evropského parlamentu a potřebu věnovat se své rodině. Především je však strana podle něj názorově rozdělená, což se musí změnit. Bartoš i nadále zůstává členem Pirátů.

Programový obsah Pirátů

Strana je postavena na podpoře "rodící se informační společnosti, její rozmanitosti a otevřenosti". Zaměřuje se především na ochranu svobodného internetu, občanské svobody, efektivní využití technologií či reformu legislativy upravující problematiku duševního vlastnictví. Terčem jejich kritiky jsou obchodní paktiky nahrávacích společností a nakladatelství, stejně tak návrh Mezinárodní dohody proti padělatelství - ACTA.

22.6.2011 podali Piráti do datové schránky Městského soudu v Praze žalobu na Ministerstvo financí kvůli odmítnutí poskytnutí informací. Konkrétně šlo o údaje o České konsolidační agentuře, které mohou objasňovat pozadí privatizačních a tunelářských kauz. Těmto dokumentům hrozí skartování. Soud se rozhodl žalobu nepřijmout, neboť byla zaslána datovou schránkou a bez elektronického podpisu. 17.2.2012 Nejvyšší správní soud toto rozhodnutí zrušil.

Piráti dlouhodobě podporují legalizaci konopí pro lékařské účely a omezení farmaceutického monopolu. Strana aktivně vystupuje proti potlačování lidských práv, rasismu či neonacismu, její členové příležitostně vystupují na akcích a demonstracích občanské iniciativy ProAlt. Aktivně vystupují proti DSSS (Dělnická strana sociální svobody), která organizuje protestní akce v problematických oblastech s početnou romskou komunitou a odsuzují podněcování k nepokojům a eskalaci napětí mezi Romy a Čechy.

Od 31. 12. 2010 strana po vzoru WikiLeaks provozuje svůj vlastní server PirateLeaks pro zveřejňování utajovaných či jinak obtížně dostupných dokumentů.

 

Právě se děje

Další zprávy