Komunistická strana Čech a Moravy

Aktualizováno 19. 3. 2020 16:52
KSČM je česká parlamentní komunistická strana. Vznikla jako nástupkyně Komunistické strany Československa (KSČ).
Logo strany KSČM.
Logo strany KSČM. | Foto: Aktuálně.cz

KSČM je česká parlamentní komunistická strana. Vznikla jako nástupkyně Komunistické strany Československa (KSČ). Jejím předsedou je Vojtěch Filip.

V Evropském parlamentu je KSČM součástí Evropské sjednocené levice - Severské zelené levice.

Vznik strany:

Ustavující sjezd KSČM se konal 31. března 1990. O vytvoření územní organizace komunistů v Čechách a na Moravě rozhodl už v prosinci 1989 mimořádný sjezd Komunistické strany Československa (KSČ). Oficiálně zaregistrovaná ministerstvem vnitra byla KSČM 28. listopadu 1990. Až do 7. dubna 1992 pak byla KSČM spolu s komunistickou stranou na Slovensku členkou federativní Komunistické strany Československa (KSČS).

Třešně v logu strany odkazují na pařížské povstání lidu na jaře roku 1871 proti Thiersově vládě po drtivě prohrané francouzsko-pruské válce. Socialisté dosáhli ve svém boji proti buržoazii dočasného zřízení Pařížské komuny (od března do května 1871). Komunardi byli však tvrdě potlačeni a tisíce popraveny. Poéma básníka Jeana Baptisty Clémenta Čas třešní (Le Temps des Cerises), věnovaná dívce ošetřující raněné na barikádách, oslavovala statečný boj komunadrů.

Počet členů:

Údaj k roku 2017 hovoří o 33 tisících členů KSČM. Členská základna setrvale stárne a řídne. Ještě v roce 1992 bylo komunistů přes 350 000 a k dubnu 2008 už jen zhruba 77 tisíc.

Vedení strany:

Vojtěch Filip vede české komunisty od 1. října 2005. Ve vedení vystřídal Miroslava Grebeníčka.

Zastoupení ve vysokých státních funkcích:

Komunisté byli od roku 1989 v opozici, od prvních svobodných voleb v červnu 1990 nebyli ve vládách zastoupeni. Zatím jako první politik KSČM získal vysokou státní funkci Vojtěch Filip, kterého v červenci 2002 zvolili místopředsedou Poslanecké sněmovny, funkci si udržel i po volbách 2006 do roku 2010 a následně znovu od roku 2013 do roku 2018.

Kabinet Andreje Babiše po parlamentních volbách 2017, ze kterých vzešla menšinová koalice vítěze voleb ANO s ČSSD, vládne díky toleranci poslanců KSČM, jejichž partaj paradoxně v těchto volbách získala nejméně hlasů v porevoluční historii.

Vojtěch Filip je od roku 2018 prvním místopředsedou Poslanecké sněmovny.

Volby do Poslanecké sněmovny:

1992 - Volby do ČNR (předchůdkyně sněmovny); KSČM kandidovala spolu s Demokratickou levicí ČSFR v koalici Levý blok (14,05 % hlasů, 35 mandátů)
1996 - KSČM třetí (10,33 % hlasů, 22 mandátů)
1998 - KSČM třetí (11,03 % hlasů, 24 mandátů)
2002 - KSČM třetí (18,51 % hlasů, 41 mandátů)
2006 - KSČM třetí (12,81 % hlasů, 26 mandátů)
2010 - KSČM čtvrtá (11,28 % hlasů, 21 mandátů)
2013 - KSČM třetí (14,91 % hlasů, 33 mandátů)
2017 - KSČM pátá (7,76 % hlasů, 15 mandátů)

 

Právě se děje

před 20 minutami

Soudce neposlal do vazby hudebníky podezřelé z extremismu

Žádný ze tří mužů, u nichž slovenská prokuratura navrhla uvalení vazby kvůli podezření z extremismu, nepůjde do vazby. Dnes o tom podle slovenských médií rozhodl soudce v Banské Bystrici. Soud rozhodoval o vazbě v případě tří lidí z devíti, kteří byli v úterý zadrženi při akci vedené slovenskou policií. Mezi zatčenými byli i členové rockové skupiny Krátký proces a bubeník kapely Horkýže Slíže Marek Viršík. Devět zatčených bylo už v úterý obviněno z výroby a rozšiřování extrémistických materiálů. Mezi obviněnými je i jeden občan ČR.

Před soud v Banské Bystrici dnes předstoupili tři členové skupiny Krátký proces. Jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Televize Markíza dříve informovala, že skupina Krátký proces je známá extremistickými texty. Policisté při prohlídce u jednoho z jejích členů, Rastislava Rogela, podle informací Markízy našli předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Právě Rogel byl mezi třemi muži, u kterých se dnes rozhodovalo, zda budou vzati do vazby.

Skupina Horkýže Slíže podle informací deníku SME před čtyřmi lety propůjčila Rogelově skupině své studio, které patřilo bubeníkovi Viršíkovi. Ten byl podle dnešního vyjádření Silvie Markové z marketingové agentury Smart Communication po úterním výslechu propuštěn.

Petr Fořt z managementu Horkýže Slíže razii podle Markízy okomentoval slovy, že se přímo jeho skupiny netýká a její koncerty budou pokračovat bez jakýchkoli omezení. Skupina má tento týden v plánu také několik vystoupení v Česku. Petr Fořt také zdůraznil, že kapela Horkýže Slíže se od jakéhokoli extremismu distancuje.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Spojené státy zakážou charterové lety na Kubu, nechtějí podporovat diktátory

Spojené státy se chystají zakázat soukromé charterové lety mezi USA a Kubou. Na Twitteru to oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo, podle nějž režim Raúla Castra využívá příjmy z turismu a z cestovních poplatků k financování svých údajně nekalých praktik a k podpoře Venezuely, kde USA usilují o změnu režimu.

"Dnes jsem požádal ministerstvo dopravy o pozastavení soukromých charterových letů mezi USA a Kubou. Castrův režim využívá peníze z turismu a cestování k financování svých nekalých praktik a zásahů ve Venezuele. Diktátoři nemohou mít užitek z cest z USA," napsal Pompeo na Twitteru.

Šéf americké diplomacie kubánskému vedení vyčítá pokračující "uvězňování novinářů a zastánců demokracie", Castrův režim se podle něj také snaží potlačovat náboženskou svobodu. "Naše administrativa se bude nadále snažit osekat zisky plynoucí kubánské vládě z letištních poplatků, pobytů v hotelích vlastněných režimem a další příjmy spojené s turismem," uvedl podle agentury AFP Pompeo ve vyjádření.

Nové omezení se nebude týkat charterových letů financovaných z veřejných peněz ani soukromých letů, které budou vyslány kvůli případné zdravotní krizi či v rámci pomocných misí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy