Vojtěch Filip - předseda KSČM a poslanec z Jihočeského kraje

Aktualizováno 21. 7. 2010 15:37
Předseda KSČM Vojtěch Filip se na podzim 2013 zúčastnil předčasných voleb do Poslanecké sněmovny jako lídr jihočeské kandidátky KSČM uspěl a znovu má poslanecký mandát.
Vojtěch Filip.
Vojtěch Filip. | Foto: Vojtěch Marek

Předseda KSČM Vojtěch Filip je poslancem KSČM zvoleným na podzim 2013 v Jihočeském kraji. Získal 7 551 preferenčních hlasů a komunisté zde obdrželi 16,45 % hlasů. Šlo o předčasné volby do Poslanecké sněmovny, byl lídr jihočeské kandidátky KSČM. Na ustavující schůzi ho poslanci zvolili místopředsedou Sněmovny.

Poslancem za Komunistickou stranu Čech a Moravy byl Vojtěch Filip zvolen i předtím v květnu 2010 v Jihočeském kraji. Následně nepůsobil ve vedení Poslanecké sněmovny. Dohoda tehdejší vládní koalice vyšachovala z vedení komunisty. Filip sice na místopředsednický post kandidoval, v tajné volbě však obdržel pouze 40 hlasů.

Filip je předsedou Komunistické strany Čech a Moravy.

Ve sněmovně je od roku 1996, předtím byl v letech 1990 až 1992 členem Federálního shromáždění. Je předsedou Kontrolního (Petičního) výboru, členem Organizačního, Rozpočtového výboru a Mandátového a imunitního výboru.

Před svou politickou kariérou pracoval jako právník u státního podniku SFINX v Českých Budějovicích. Od roku 1983 byl členem KSČ, po rozpadu Československa vstoupil do KSČM.

Má syna a dceru.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Kremlík na ministerstvu dopravy zůstane, bude náměstkem svého nástupce Havlíčka

Vladimír Kremlík (za ANO) bude po svém odvolání z vlády působil na ministerstvu dopravy jako náměstek. Deníku Mladá fronta DNES (MfD) to během cesty v Izraeli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kremlík dnes skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 55 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou nepřežil. Lidé v daném úseku místo metra museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté. Očekává se, že provoz bude obnoven kolem 22:00, uvedl večer na webu pražský dopravní podnik.

Metro jezdí bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B je provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje. "Mezi Smíchovem a Karlínem doporučujeme použít též alternativní spojení linkami 10 a 16 s přestupem na metro C v zastávce I.P.Pavlova," uvedl dopravní podnik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští poslanci znovu přijali sporný zákon o postihu soudců

Polští poslanci dnes hlasy vládní většiny znovu přijali kontroverzní zákon, který podle kritiků umožní trestat soudce zpochybňující vládní reformu justice. Zákon minulý pátek odmítl Senát, ve kterém má opozice mírnou většinu. Sejm, dolní komora parlamentu, nyní rozhodnutí Senátu přehlasoval 234 hlasy zákonodárců z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Proti bylo 211 poslanců a devět se zdrželo, uvedla televize TVN 24. Zákon nyní obdrží prezident Andrzej Duda.

Opoziční místopředsedkyně Sejmu Malgorzata Kidawová-Blońská v debatě označila kroky vládního tábora za "opravdový státní převrat". Vládní poslanci podle ní rozhodují "o tom, že soudy mají přestat být nezávislé".

Novou právní normu kritizuje Evropská komise a zpochybnili ji experti z Benátské komise, poradního orgánu Rady Evropy, kteří na pozvání Senátu navštívili Polsko.

Navzdory kritice se PiS snaží zákon prosadit s tím, že zabrání anarchii v polské justici, která se prý dosud neočistila od dědictví komunismu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy