Vojtěch Filip - předseda KSČM a poslanec z Jihočeského kraje

Aktualizováno 21. 7. 2010 15:37
Předseda KSČM Vojtěch Filip se na podzim 2013 zúčastnil předčasných voleb do Poslanecké sněmovny jako lídr jihočeské kandidátky KSČM uspěl a znovu má poslanecký mandát.
Vojtěch Filip.
Vojtěch Filip. | Foto: Vojtěch Marek

Předseda KSČM Vojtěch Filip je poslancem KSČM zvoleným na podzim 2013 v Jihočeském kraji. Získal 7 551 preferenčních hlasů a komunisté zde obdrželi 16,45 % hlasů. Šlo o předčasné volby do Poslanecké sněmovny, byl lídr jihočeské kandidátky KSČM. Na ustavující schůzi ho poslanci zvolili místopředsedou Sněmovny.

Poslancem za Komunistickou stranu Čech a Moravy byl Vojtěch Filip zvolen i předtím v květnu 2010 v Jihočeském kraji. Následně nepůsobil ve vedení Poslanecké sněmovny. Dohoda tehdejší vládní koalice vyšachovala z vedení komunisty. Filip sice na místopředsednický post kandidoval, v tajné volbě však obdržel pouze 40 hlasů.

Filip je předsedou Komunistické strany Čech a Moravy.

Ve sněmovně je od roku 1996, předtím byl v letech 1990 až 1992 členem Federálního shromáždění. Je předsedou Kontrolního (Petičního) výboru, členem Organizačního, Rozpočtového výboru a Mandátového a imunitního výboru.

Před svou politickou kariérou pracoval jako právník u státního podniku SFINX v Českých Budějovicích. Od roku 1983 byl členem KSČ, po rozpadu Československa vstoupil do KSČM.

Má syna a dceru.

 

Právě se děje

Další zprávy