poslanec

"Vypil jsem příliš mnoho." Britský poslanec rezignoval poté, co sexuálně napadl dva muže

Britský konzervativec Christopher Pincher rezignoval na vládní post náměstka hlavního whipa kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů, které údajně v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna. Konzervativní strana jej v pátek vyloučila z poslaneckého klubu a v Dolní sněmovně bude pokračovat jako nezařazený, uvedla stanice BBC. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.

Pincher ve čtvrtek napsal dopis premiérovi Borisi Johnsonovi, který v plném znění obdržel bulvární list The Sun. "Minulou noc jsem vypil příliš mnoho. Ztrapnil jsem sebe i ostatní… .Myslím, že je nyní správné, abych rezignoval na pozici náměstka hlavního whipa," napsal Pincher premiérovi.

Hlavní whip v britském parlamentu zaštiťuje celý systém dohlížení (whipování), je též členem vlády a mnohdy pravou rukou premiéra.

Zdroj: ČTK

Policie zatkla britského konzervativního poslance, čelí podezření ze znásilnění

Londýnská policie zadržela nejmenovaného poslance z britské vládnoucí Konzervativní strany, který čelí podezření ze znásilnění a dalších sexuálních deliktů. Informoval o tom v úterý bulvární list The Sun.

Policisté zadrželi nejmenovaného zákonodárce kvůli trestným činům, které se měly odehrát v letech 2002 až 2009 v Londýně, uvedl list s odvoláním na policii. "Muž byl zatčen pro podezření z nemravného napadení, sexuálního útoku, znásilnění, zneužití důvěry a zneužití pravomoci veřejného činitele," uvedl v úterý Scotland Yard.

Policie podle listu poprvé obdržela zprávu o obviněních v lednu 2020 a vedla dvouleté vyšetřování těchto tvrzení. Nejmenovanému poslanci hrozí pozastavení členství ve straně, zatímco detektivové ze specializované jednotky budou případ vyšetřovat.

Mluvčí zástupců strany pověřených udržováním stranické disciplíny uvedl, že dotyčný poslanec dostal příkaz, aby se po dobu vyšetřování zdržoval mimo budovu parlamentu. "Až do ukončení vyšetřování nebudeme věc dále komentovat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
Pokračovat