Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Aktualizováno 3. 3. 2021 22:05
Poslanecká sněmovna je dolní komora Parlamentu ČR. Horní komorou je Senát. Jde o zastupitelský legislativní orgán. Sněmovna má 200 poslanců volených na čtyři roky ve volbách do Poslanecké sněmovny. Poslanecká sněmovna sídlí v Praze na Malé Straně.
Poslanecká sněmovna
Poslanecká sněmovna | Foto: ČTK

Poslanecká sněmovna vznikla k 1. lednu 1993 transformací z dřívější České národní rady. Práce a chod sněmovny se řídí jednacím řádem.

V Poslanecké sněmovně zasedá 200 poslanců volených na čtyřleté období. Volby vyhlašuje prezident republiky, poslanecké mandáty získá strana nebo hnutí, které překročí pětiprocentní volební zisk. Volby se konají tajným hlasováním na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva, podle zásady poměrného zastoupení. Právo volit má každý občan České republiky, který dosáhl věku 18 let a není zbaven svéprávnosti. Právo být volen má každý občan starší 21 let s volebním právem.

Sněmovnou zvolený předseda je třetím nejvyšším ústavním činitelem v ČR. Po volbách každá strana, která se do dolní komory parlamentu dostala, vytvoří svůj poslanecký klub (i ty mají své předsedy). 

Po volbách si poslanci rovněž rozdělí místa v jednotlivých výborech. Výbory projednávají zákony a dávají k nim svá stanoviska k zamítnutí nebo schválení, která jsou pro další schvalování klíčová. Výbory mají také významnou kontrolní činnost.

Poslanecká sněmovna sídlí v Praze na Malé Straně. Areál sněmovny zabírá území mezi Malostranským, Valdštejnským a Pětikostelním náměstím, kolem ulic Sněmovní a Thunovská.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Žralok v egyptském letovisku Hurgada smrtelně zranil 68letou Rakušanku

Žralok v egyptském přímořském resortu Hurgada napadl a smrtelně zranil turistku z Rakouska. Osmašedesátileté ženě se i se zraněními podařilo doplavat zpátky na břeh, po cestě do nemocnice ale utrpěla infarkt. Informovala o tom agentura APA, podle které smrt rakouské občanky v Egyptě v sobotu potvrdilo rakouské ministerstvo zahraničí.

Žralok podle místních médií měřil zhruba dva metry, ženě ukousl ruku a nohu v zátoce jižně od Hurgady. Místní úřady pláž a okolní oblast na tři dny uzavřely.

Žena podle rakouského ministerstva zahraničí pocházela z Tyrolska. Rakouské velvyslanectví v Egyptě je v kontaktu s její rodinou i místními úřady. APA s odvoláním na další média píše, že Rakušanka byla provdaná za Egypťana.

Zdroj: ČTK
Další zprávy