Petr Fiala

Aktualizováno 1. 1. 2022 18:19
Petr Fiala je premiér, předseda ODS a profesor politologie na Masarykově univerzitě v Brně.
Petr Fiala.
Petr Fiala. | Foto: ČTK

Fiala vystudoval obor český jazyk a literatura a dějepis na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně (dnešní Masarykova univerzita). Krátce pracoval jako redaktor deníku Lidová demokracie a nakladatelství Atlantis. V roce 1996 se stal docentem, v roce 2002 profesorem politologie. Publikoval 14 knižních monografií a více než 200 odborných prací. V letech 2004-2011 byl rektorem Masarykovy univerzity. Na Nottingham Trent University získal titul LL.M. (anglosaská obdoba magistra práv) v oboru Korporátní právo.

Do vysoké politiky vstoupil v roce 2012, když přijal nabídku premiéra Petra Nečase na funkci ministra školství. Nahradil Josefa Dobeše, který musel odstoupit v důsledku dlouhodobé kritiky svých reformních pokusů v tomto resortu. 

V době svého jmenování již Petr Fiala působil jako Nečasův hlavní vědecký poradce. Premiér tuto funkci zřídil v září roku 2011. Také byl místopředsedou vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Fialovo působení na ministerstvu školství skončilo spolu s demisí premiéra Nečase v červenci 2013.

V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013 byl Fiala lídrem kandidátky ODS v Jihomoravském kraji. Zde ODS obdržela 7,01 procenta hlasů a získala dva mandáty. Jeden připadl Petru Fialovi, druhý Pavlu Blažkovi. V listopadu 2013 vstoupil do Občanské demokratické strany a v lednu 2014 se stal jejím předsedou. Post poté opakovaně obhájil.

Fiala mandát poslance získal znovu ve volbách v letech 2017 a 2021. Ve volbách do sněmovny v roce 2021 byl Fiala celostátním lídrem koalice Spolu (tvořily ji ODS, KDU-ČSL a TOP 09). Po vítězství koalice ve volbách byl v listopadu 2021 jmenován premiérem, 17. prosince 2021 prezident Miloš Zeman jmenoval jeho vládu. V ní kromě tří stran koalice Spolu zasedli také zástupci Pirátů a hnutí STAN.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vláda prodloužila kontroly na hranicích se Slovenskem o další dva týdny

Kontroly na českých hranicích se Slovenskem budou pokračovat dalších 14 dní, rozhodla ve středu podle informací České televize vláda na návrh ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Bez prodloužení by skončily 12. prosince. Česko obnovilo kontroly kvůli migrantům přicházejícím do Evropské unie takzvanou západobalkánskou cestou v závěru září. Rakušan před středečním zasedáním kabinetu navrhoval jejich prodloužení o 30 dní, k aktuálnímu prodloužení se zatím nevyjádřil.

Režim, na česko-slovenské hranici platí, může fungovat podle schengenských pravidel nejdéle půl roku, tedy do konce března. Opatření podle Rakušana zafungovalo, daří se i diplomatická jednání, která mají migraci omezit, například tlak na Srbsko, aby harmonizovalo vízovou politiku se zeměmi Evropské unie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy