David Rath

Aktualizováno 12. 4. 2020 16:05
David Rath, bývalý poslanec ČSSD a exhejtman Středočeského kraje, byl odsouzen za korupci k trestu odnětí svobody ve výši sedm let. Vleklá kauza probíhá u soudů od srpna 2013.
Bývalý hejtman David Rath u soudu.
Bývalý hejtman David Rath u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

David Rath je politik a lékař, v minulosti zastával posty ministra zdravotnictví a hejtmana Středočeského kraje. Poslancem za ČSSD byl v letech 2006 až 2013. V květnu 2012 ze strany odešel. Od roku 1998 do roku 2005 byl prezidentem České lékařské komory.

Od května 2012 je hlavní postavou korupčního skandálu, kvůli kterému byl rok a půl ve vazbě. Soud s Rathem začal 7. srpna 2013 a táhl se do roku 2019. Z vazby byl propuštěn 11. listopadu 2013. Rozsudek padl 23. července 2015, následně byl ale zrušen (viz níže). Soud Ratha odsoudil za zločin přijetí úplatku v pěti případech korupce a manipulace s veřejnými zakázkami k trestu odnětí svobody ve výši 8,5 roku a se zařazením do věznice s dozorem. Státu mělo navíc připadnout téměř 22 milionů korun z majetku, který Rath trestnou činností získal.

Rath trval na své nevině a vyšetřování opakovaně označil za hon na čarodějnice, během vleklého procesu podával řadu stížností, uplatňoval veškeré opravné prostředky, opakovaně se obracel na Nejvyšší i Ústavní soud.

Zadržení a obvinění Davida Ratha

Ve večerních hodinách 14. května 2012 byl David Rath zadržen protikorupční policií a obviněn z přijetí úplatku. Rath tehdy odcházel ze společné schůzky s někdejší ředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou a bývalým poslancem Petrem Kottem (v průběhu procesu se Pancová s Kottem vzali a nyní se jmenuje Kottová). Exhejtman nesl v rukou krabici, o které tvrdil, že je v ní víno.

Když ji policista otevřel, ukázalo se, že byla plná bankovek, podle policie v ní bylo sedm milionů korun. Podle obžaloby to byl úplatek související se zadáváním veřejných zakázek, což Rath i po vynesení rozsudku odmítá. Policie zadržela Ratha, Kotta i Kottovou.

Jelikož byl Rath dle policie zadržen těsně po činu, nemusel k tomu být vyžádán předchozí souhlas sněmovny. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová tentýž den dala souhlas s vydáním Davida Ratha soudu.

Policie předala státnímu zástupci vyšetřovací spis začátkem března 2013. V kauze bylo obviněno celkem 11 osob. Ovlivňování zakázek ve Středočeském kraji se týkalo modernizací nemocnic, oprav zámku Buštěhrad nebo gymnázia v Hostivici. Jako hlavní důkaz posloužily policejní odposlechy. Podle soudce Roberta Pacovského vše organizovala Kottová s Kottem. Rath o manipulacích věděl a dělil se s nimi o úplatky.

Okresní soud pro Prahu-východ stanovil v březnu 2013 výši kauce, po jejímž složení měl být Rath propuštěn z vazby. Jeho manželka a otec složili částku ve výši dvou milionů korun v polovině března. Státní zástupce Petr Jirát však podal stížnost proti Rathovu propuštění, a tak nakonec rozhodoval Krajský soud v Praze. Důvodem, proč byla po dlouhých měsících čekání schválena kauce, bylo zranění Rathova otce, který si poškodil páteř a jeho stav vyžadoval neustálou pomoc. Krajský soud rozhodl neveřejně v dubnu 2013.

Rath se nakonec dostal na svobodu až 11. listopadu 2013. Ve vazbě strávil 18 měsíců. Během vazby byla zamítnuta jeho žádost o propuštění z vazby, toto rozhodnutí však zrušil Ústavní soud a Rath následně obdržel od státu odškodnění.

Soudní proces u Krajského soudu v Praze začal v srpnu 2013 a skončil v červenci 2015. Vrchní soud v Praze ovšem zrušil v prosinci 2016 rozsudky nad Rathem a dalšími obžalovanými z důvodu nezákonnosti odposlechů. Po stížnosti ministra spravedlnosti Nejvyšší soud v květnu 2017 odposlechy připustil jako zákonné. Po dalším rozsudku v létě 2018 a Rathově odvolání dne 26. června 2019 Vrchní soud v Praze potvrdil Rathovu vinu. Trest byl pozměněn na sedm let odnětí svobody a peněžitý trest ve výši 10 milionů Kč.

David Rath nastoupil výkon trestu 7. října 2019 ve vězení v Teplicích. V prosinci téhož roku podal dovolání k Nejvyššímu soudu proti svému sedmiletému trestu za korupci.

Politické souvislosti

David Rath byl poslancem za ČSSD v letech 2006 až 2013. V roce 2008 se stal hejtmanem Středočeského kraje. Po volbách v květnu 2010 si ponechal obě funkce. V souvislosti se zadržením však o post hejtmana přišel a po krajských volbách v říjnu 2012 se do čela kraje dostal Josef Řihák z ČSSD.

Rath zůstal poslancem až do rozpuštění sněmovny v srpnu 2013. Plat a náhrady pobíral jako poslanec dokonce i v době, kdy byl ve vazbě. Novela zákona, kterou schválila v únoru Poslanecká sněmovna, má odsouzeným k nepodmíněnému trestu odnětí svobody či osobám v ústavním ochranném léčení nebo zabezpečovací detenci příjem zrušit. Rath by však musel být nejprve pravomocně odsouzen.

V minulosti byl David Rath ministrem zdravotnictví ve vládě Jiřího Paroubka a pod vedením Bohuslava Sobotky stínovým ministrem zdravotnictví.

V letech 1991 až 1994 byl členem ODS. Do ČSSD vstoupil v roce 2006 a stranu opustil krátce po svém zadržení v květnu 2012.

David Rath vystudoval Fakultu všeobecného lékařství UK. Je ženatý, má dva syny.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Spojené státy zakážou charterové lety na Kubu, nechtějí podporovat diktátory

Spojené státy se chystají zakázat soukromé charterové lety mezi USA a Kubou. Na Twitteru to oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo, podle nějž režim Raúla Castra využívá příjmy z turismu a z cestovních poplatků k financování svých údajně nekalých praktik a k podpoře Venezuely, kde USA usilují o změnu režimu.

"Dnes jsem požádal ministerstvo dopravy o pozastavení soukromých charterových letů mezi USA a Kubou. Castrův režim využívá peníze z turismu a cestování k financování svých nekalých praktik a zásahů ve Venezuele. Diktátoři nemohou mít užitek z cest z USA," napsal Pompeo na Twitteru.

Šéf americké diplomacie kubánskému vedení vyčítá pokračující "uvězňování novinářů a zastánců demokracie", Castrův režim se podle něj také snaží potlačovat náboženskou svobodu. "Naše administrativa se bude nadále snažit osekat zisky plynoucí kubánské vládě z letištních poplatků, pobytů v hotelích vlastněných režimem a další příjmy spojené s turismem," uvedl podle agentury AFP Pompeo ve vyjádření.

Nové omezení se nebude týkat charterových letů financovaných z veřejných peněz ani soukromých letů, které budou vyslány kvůli případné zdravotní krizi či v rámci pomocných misí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy