Jiří Paroubek

Aktualizováno 3. 8. 2011 16:00
Jiří Paroubek je bývalým předsedou ČSSD. Jako lídr kandidátky byl v roce 2010 zvolen poslancem ČSSD za Ústecký kraj. Od roku 2010 je místopředsedou Rozpočtového výboru a členem Hospodářského výboru.
Jiří Paroubek.
Jiří Paroubek. | Foto: Vojtěch Marek

Jiří Paroubek je předsedou LEV 21, bývalým předsedou ČSSD a expremiérem České republiky.

V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 se rozhodl nekandidovat.

Paroubek byl v květnu 2010 jako lídr kandidátky ČSSD zvolen poslancem za Ústecký kraj.

Ačkoliv ČSSD volby fakticky vyhrála, nebyla v situaci, kdy by byla schopna sestavit vládu. Vzhledem k mnohem horšímu výsledku než byl očekáván, rezignoval Paroubek několik hodin po oznámení výsledků na post předsedy sociální demokracie. Poslanecký mandát si ponechal.

V listopadu 2011 z ČSSD kvůli neshodám s novým vedením odešel a založil politickou stranu LEV 21 - Národní socialisté.

V Poslanecké sněmovně Paroubek působil od roku 2006.

Na obnovovacím sjezdu ČSSD v roce 1990 byl zvolen 1990 ústředním tajemníkem Československé sociální demokracie. Členem Ústředního výkonného výboru ČSSD byl do roku 1996, poté opět od ledna 2001. Mezi lety 1998 a 2004 působil jako náměstek primátora Hlavního města Prahy pro oblast finanční politiky, kromě toho byl mezi lety 2001 a 2003 místopředsedou pražské stranické organizace ČSSD.

Paroubkův vzestup přišel v roce 2004, kdy ho tehdejší předseda vlády Stanislav Gross jmenoval ministrem pro místní rozvoj, po demisi vlády v následujícím roce sestavil nový kabinet a stal se jeho předsedou. Sociální demokracii vedl už do voleb v roce 2006 (v témže roce byl zvolen předsedou strany), kdy strana skončila na druhém místě těsně za vítěznou ODS. Podařilo se mu tak zvrátit propad oblíbenosti strany.

Po neúspěchu v roce 2010 nastal Paroubkův politický pád. Ten byl dovršen poté, co jeho přítel a dřívější předseda severočeské ČSSD "kmotr" Petr Benda vzhledem k nátlaku uvnitř místní organizace opustil svou funkci. Paroubek nakonec nebyl pozván ani na sjezd sociální demokracie v březnu 2011, i když se spekuluje, že do něj - právě přes Bendu - zasáhl.

Jiří Paroubek se narodil 21. 8. 1952 v Olomouci. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou, je podruhé ženatý, má dvě děti.

Před listopadem 1989 byl veden jako kandidát tajné spolupráce (KTS) tehdejší StB, ale spolupráci nepodepsal ani neudával.

Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho. Byl vydavatelem a předsedou redakční rady - dnes již neexistujícího - časopisu TREND. Místo toho se věnuje svému internetovému projektu VašeVěc.cz.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Benešovské nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy