NS-LEV 21

27. 11. 2011 11:16
NS-LEV 21, neboli Národní socialisté - levice 21. století, je novou levicovou stranou na české politické scéně. V jejím čele stanul Jiří Paroubek, někdejší premiér a předseda ČSSD.
NS-LEV 21
NS-LEV 21 | Foto: Vojtěch Marek

NS-LEV 21 - Národní socialisté - levice 21. století - je novou levicovou stranou na české politické scéně. V jejím čele stanul Jiří Paroubek, někdejší premiér (2005-2006) a předseda České strany sociálně demokratické (ČSSD), záhy po svém odchodu z ČSSD v říjnu 2011.

V posledních měsících se vystupňoval konflikt s mateřskou stranou, v níž Paroubek ustoupil do pozadí po neúspěšných volbách v roce 2010, po kterých se strana přesunula do opozice. Od své rezignace na post předsedy dával často najevo nesouhlas s novým vedením. Kritizoval ho především pro odklon od volebního programu.

Problémy, s nimiž se většinou nová strana musí potýkat, jako slabá členská základna a nízký počet potenciálních voličů, se Paroubkova Lva 21 příliš netýkají. Jednak proto, že je veřejně známým politikem s dlouhou kariérou a také kvůli strategii spolčování s jinými malými stranami. Nedlouho po svém vzniku se LEV 21 spojil s Českou starnou národně socialistickou (ČSNS 2005), která do něj de facto vstoupila po odvolání svého předsedy Karla Janka.

Další strana, s kterou LEV 21 zahájil spolupráci jsou Moravané – strana, jejíž program stojí hlavně na snaze získat pro Moravu samosprávu a uznání moravské národnosti. Velkým rezervoárem vznikající členské základny je přitom sama ČSSD, z níž k Paroubkovi přestoupily již stovky lidí.

Hlavními osobnostmi nové strany se staly rodinný Paroubkův přítel a podnikatel Petr Benda, bývalý náměstek libereckého primátora Ivo Palouš, Tereza Holišíková, Petr Preisler a Aleš Kassal.

Ustavující sjezd strany proběhl 26. listopadu 2011 v pražském Obecním domě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci na východě Konga prorazili bránu do věznice, osvobodili přes 900 lidí

Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga ozbrojenci pomohli k útěku asi 900 trestanců. K útoku, který byl koordinovaný s přepadením vojenské základny poblíž vězení, se zatím nikdo nepřihlásil.

Okolo sta vězňů z celkového počtu 1000 v budově zůstalo, ostatní utekli. "Útočníkům, kteří přišli ve velké skupině, se bohužel podařilo… prorazit dveře," uvedl starosta Beni Modeste Bakwanamaha, který za viníky označil islamistické milice Sjednocené demokratické síly (ADF).

Milice ADF utvořili muslimští rebelové původem z Ugandy, kteří se na východě Konga usídlili v 90. letech. Povstalci podle OSN v oblasti od začátku roku 2019 zabili přes 1000 lidí, a to i přes opakované pokusy konžské armády skupinu zneškodnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy