NS-LEV 21

27. 11. 2011 11:16
NS-LEV 21, neboli Národní socialisté - levice 21. století, je novou levicovou stranou na české politické scéně. V jejím čele stanul Jiří Paroubek, někdejší premiér a předseda ČSSD.
NS-LEV 21
NS-LEV 21 | Foto: Vojtěch Marek

NS-LEV 21 - Národní socialisté - levice 21. století - je novou levicovou stranou na české politické scéně. V jejím čele stanul Jiří Paroubek, někdejší premiér (2005-2006) a předseda České strany sociálně demokratické (ČSSD), záhy po svém odchodu z ČSSD v říjnu 2011.

V posledních měsících se vystupňoval konflikt s mateřskou stranou, v níž Paroubek ustoupil do pozadí po neúspěšných volbách v roce 2010, po kterých se strana přesunula do opozice. Od své rezignace na post předsedy dával často najevo nesouhlas s novým vedením. Kritizoval ho především pro odklon od volebního programu.

Problémy, s nimiž se většinou nová strana musí potýkat, jako slabá členská základna a nízký počet potenciálních voličů, se Paroubkova Lva 21 příliš netýkají. Jednak proto, že je veřejně známým politikem s dlouhou kariérou a také kvůli strategii spolčování s jinými malými stranami. Nedlouho po svém vzniku se LEV 21 spojil s Českou starnou národně socialistickou (ČSNS 2005), která do něj de facto vstoupila po odvolání svého předsedy Karla Janka.

Další strana, s kterou LEV 21 zahájil spolupráci jsou Moravané – strana, jejíž program stojí hlavně na snaze získat pro Moravu samosprávu a uznání moravské národnosti. Velkým rezervoárem vznikající členské základny je přitom sama ČSSD, z níž k Paroubkovi přestoupily již stovky lidí.

Hlavními osobnostmi nové strany se staly rodinný Paroubkův přítel a podnikatel Petr Benda, bývalý náměstek libereckého primátora Ivo Palouš, Tereza Holišíková, Petr Preisler a Aleš Kassal.

Ustavující sjezd strany proběhl 26. listopadu 2011 v pražském Obecním domě.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Havárii na Českolipsku s osmi zraněnými prověřuje inspekce, firmě hrozí dvoumilionová pokuta

Okolnosti úterního neštěstí, při kterém bylo v provozovně likvidace nebezpečného odpadu společnosti Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku zraněno osm lidí, prověřuje Státní úřad inspekce práce. Speciálně sestavený kontrolní tým zahájil činnost ve středu. Kdyby zjistil závažná porušení bezpečnostních předpisů, hrozí zaměstnavateli pokuta až do výše dvou milionů korun.

Při neštěstí v Hamru byli v úterý vážně zraněni dva lidé, na místě je museli záchranáři oživovat. Muž hospitalizovaný v Liberci je podle mluvčího nemocnice Václava Řičáře ve velmi kritickém stavu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Home Credit přerušil přípravy na vstup na hongkongskou burzu

Skupina Home Credit nebude kvůli tržním podmínkám pokračovat v přípravě vstupu na hlavní trh burzy v Hongkongu se svými akciemi. Bez dalších podrobností to oznámila firma. Stoprocentně vlastněná dceřiná firma Home Credit B.V., která se zaměřuje na spotřebitelské úvěry, požádala o povolení obchodovat s akciemi v Hongkongu v červenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy