Bohuslav Sobotka

Aktualizováno 19. 3. 2011 12:08
Bohuslav Sobotka je premiérem České republiky a předsedou sociální demokracie. V předčasných volbách v roce 2013 byl lídrem jihomoravské kandidátky ČSSD a získal poslanecký mandát.
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka | Foto: Ludvík Hradilek

Bohuslav Sobotka je předsedou sociální demokracie. V předčasných volbách v říjnu 2013 byl zvolen poslancem z pozice lídra jihomoravské kandidátky ČSSD. V počtu preferenčních hlasů ho však předstihl místopředseda strany Michal Hašek, který byl dvojkou kandidátky v Jihomoravském kraji. Hašek získal 25 531 preferenčních hlasů, Sobotka 22 175.

Prezident Miloš Zeman jmenoval 17. ledna 2014 Sobotku premiérem.

Krize v ČSSD:

Sobotka byl den po volbách předsednictvem ČSSD vyřazen z vyjednávacího týmu o budoucí vládě a byl vyzván k rezignaci na post předsedy strany. O usnesení se hlasovalo veřejně a jmenovitě. Pro se vyslovilo 20 ze 33 členů předsednictva. Sobotka však odejít odmítl a jednání svých oponentů v čele s Michalem Haškem označil za pokus o puč.

Následně se do médií dostala zpráva, že se pět členů ČSSD sešlo v sobotu večer po vyhlášení volebních výsledků s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Této schůzky se zúčastnil Michal Hašek, Jeroným Tejc, Zdeněk Škromach, Milan Chovanec a Jiří Zimola. Podle Sobotkových stoupenců uvnitř strany měl být v Lánech dohodnut plán, jak ho sesadit. Předseda strany poté požadoval, aby tzv. pučisté vyvodili politické důsledky a odešli z vedení ČSSD. Pod tlakem tak čtyři z nich skutečně učinili, pouze Chovancovu rezignaci na post místopředsedy strany Sobotka nepřijal.

V neděli 10. listopadu 2013 zasedal ústřední výkonný výbor (ÚVV), který rozhodl, že Sobotka je kandidátem strany na premiéra. Předseda strany poté vedl s ANO a KDU-ČSL povolební vyjednávání o sestavení nové vlády. V jeho vyjednávacím týmu byl Milan Štěch, Alena Gajdůšková, Milan Chovanec a Lubomír Zaorálek.

Politická kariéra:

Sobotka byl do čela ČSSD zvolen na sjezdu strany v březnu 2011. Stalo se tak ve druhém kole, když poměrem 304 : 285 hlasů porazil svého protikandidáta Michala Haška. Ve funkci předsedy nahradil Jiřího Paroubka, který po parlamentních volbách oznámil rezignaci na funkci předsedy sociální demokracie. Svou pozici obhájil na 37. sjezdu ČSSD v březnu 2013 i na 38. sjezdu ČSSD v roce 2015.

Sobotka v kampani za zvolení předsedou ČSSD v roce 2011 vystoupil s programem zaměřeným především na výraznější programovou kritiku tehdejší vlády, a to na úkor osobních útoků na její jednotlivé členy (kterých se však paradoxně sám dopouštěl). Na rozdíl od Haška zastával Sobotka levicovější přístup a vůči Nečasově vládě se vymezoval radikálnějším způsobem.

Do ČSSD Sobotka vstoupil v roce 1989. Úsměvné je, že původně mířil na sraz fanoušků sci-fi a cestou tam si odskočil na obnovovací schůzi brněnské sociální demokracie.

Postupem času se vypracoval a v podstatě okamžitě po absolvování práv se vrhl na vysokou politiku. Hned v prvních parlamentních volbách se mu podařilo získat poslanecký mandát.

Bohuslav Sobotka působil v letech 2002 až 2006 jako ministr financí a místopředseda vlády.

V roce 2010 byl zvolen poslancem jako lídr kandidátky v Jihomoravském kraji.

Spolu se spřízněnými intelektuály Václavem Bělohradským a Jiřím Pehem založil středolevý think-tank Cesta.

Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Je ženatý a má dva syny.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Poslance Volného vyšetřuje po incidentu ve sněmovně policie kvůli výtržnictví

Pražská policie prověřuje čtvrteční incident ve sněmovně, při kterém nezařazený poslanec Lubomír Volný fyzicky napadl poslance, pro podezření z výtržnictví, řekl policejní mluvčí Jan Daněk. Podávání dalších informací k případu si podle něj vyhradilo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.

Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z výtržnictví, řekl Daněk. O tom, že by bylo v kauze podáno nějaké trestní oznámení, nevěděl, nicméně jej nevyloučil. Doplnil, že pokyn k prověřování případu dalo zmíněné státní zastupitelství.

Sněmovna ve čtvrtek jednala o prodloužení nouzového stavu kvůli nemoci covid-19. Volný při svém vystoupení na jejím plénu nemluvil k věci a předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) ho upozornil na to, že mu vypne mikrofon. Když to udělal, Volný přišel mluvit přímo na místo předsedajícího a Hanzel se ho snažil odstrčit. Předsedajícímu přišli pomoci další poslanci ČSSD. Po kratší strkanici Volný místo v doprovodu ochranné služby policie opustil.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Zdroj: ČTK
Další zprávy