Bohuslav Sobotka

Aktualizováno 19. 3. 2011 12:08
Bohuslav Sobotka je premiérem České republiky a předsedou sociální demokracie. V předčasných volbách v roce 2013 byl lídrem jihomoravské kandidátky ČSSD a získal poslanecký mandát.
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka | Foto: Ludvík Hradilek

Bohuslav Sobotka je předsedou sociální demokracie. V předčasných volbách v říjnu 2013 byl zvolen poslancem z pozice lídra jihomoravské kandidátky ČSSD. V počtu preferenčních hlasů ho však předstihl místopředseda strany Michal Hašek, který byl dvojkou kandidátky v Jihomoravském kraji. Hašek získal 25 531 preferenčních hlasů, Sobotka 22 175.

Prezident Miloš Zeman jmenoval 17. ledna 2014 Sobotku premiérem.

Krize v ČSSD:

Sobotka byl den po volbách předsednictvem ČSSD vyřazen z vyjednávacího týmu o budoucí vládě a byl vyzván k rezignaci na post předsedy strany. O usnesení se hlasovalo veřejně a jmenovitě. Pro se vyslovilo 20 ze 33 členů předsednictva. Sobotka však odejít odmítl a jednání svých oponentů v čele s Michalem Haškem označil za pokus o puč.

Následně se do médií dostala zpráva, že se pět členů ČSSD sešlo v sobotu večer po vyhlášení volebních výsledků s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Této schůzky se zúčastnil Michal Hašek, Jeroným Tejc, Zdeněk Škromach, Milan Chovanec a Jiří Zimola. Podle Sobotkových stoupenců uvnitř strany měl být v Lánech dohodnut plán, jak ho sesadit. Předseda strany poté požadoval, aby tzv. pučisté vyvodili politické důsledky a odešli z vedení ČSSD. Pod tlakem tak čtyři z nich skutečně učinili, pouze Chovancovu rezignaci na post místopředsedy strany Sobotka nepřijal.

V neděli 10. listopadu 2013 zasedal ústřední výkonný výbor (ÚVV), který rozhodl, že Sobotka je kandidátem strany na premiéra. Předseda strany poté vedl s ANO a KDU-ČSL povolební vyjednávání o sestavení nové vlády. V jeho vyjednávacím týmu byl Milan Štěch, Alena Gajdůšková, Milan Chovanec a Lubomír Zaorálek.

Politická kariéra:

Sobotka byl do čela ČSSD zvolen na sjezdu strany v březnu 2011. Stalo se tak ve druhém kole, když poměrem 304 : 285 hlasů porazil svého protikandidáta Michala Haška. Ve funkci předsedy nahradil Jiřího Paroubka, který po parlamentních volbách oznámil rezignaci na funkci předsedy sociální demokracie. Svou pozici obhájil na 37. sjezdu ČSSD v březnu 2013 i na 38. sjezdu ČSSD v roce 2015.

Sobotka v kampani za zvolení předsedou ČSSD v roce 2011 vystoupil s programem zaměřeným především na výraznější programovou kritiku tehdejší vlády, a to na úkor osobních útoků na její jednotlivé členy (kterých se však paradoxně sám dopouštěl). Na rozdíl od Haška zastával Sobotka levicovější přístup a vůči Nečasově vládě se vymezoval radikálnějším způsobem.

Do ČSSD Sobotka vstoupil v roce 1989. Úsměvné je, že původně mířil na sraz fanoušků sci-fi a cestou tam si odskočil na obnovovací schůzi brněnské sociální demokracie.

Postupem času se vypracoval a v podstatě okamžitě po absolvování práv se vrhl na vysokou politiku. Hned v prvních parlamentních volbách se mu podařilo získat poslanecký mandát.

Bohuslav Sobotka působil v letech 2002 až 2006 jako ministr financí a místopředseda vlády.

V roce 2010 byl zvolen poslancem jako lídr kandidátky v Jihomoravském kraji.

Spolu se spřízněnými intelektuály Václavem Bělohradským a Jiřím Pehem založil středolevý think-tank Cesta.

Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Je ženatý a má dva syny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy