Zdeněk Škromach

Aktualizováno 16. 7. 2010 14:02
Senátor Zdeněk Škromach (ČSSD) byl na sjezdu strany v březnu 2011 znovuzvolen místopředsedou. Kromě toho zastával pozici ministra práce a sociálních věcí, jak v reálné, tak stínové vládě.
Zdeněk Škromach.
Zdeněk Škromach. | Foto: Ondřej Besperát

Senátor Zdeněk Škromach je bývalým místopředsedou ČSSD. V minulosti zastával post ministra práce a sociálních věcí v reálné i stínové vládě, a byl tak dlouholetým garantem sociální politiky ČSSD.

Škromach patří do skupinky sociálních demokratů, kteří se po vyhlášení výsledků předčasných voleb do Poslanecké sněmovny zúčastnili schůzky s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Den poté vyzvalo předsednictvo ČSSD Bohuslava Sobotku k rezignaci na post předsedy strany a vyřadilo ho z vyjednávacího týmu o budoucí vládě. Sobotka odejít odmítl a jednání svých oponentů v čele s Michalem Haškem označil za pokus o puč. Podle Sobotkových stoupenců uvnitř strany měl být v Lánech dohodnut plán, jak ho sesadit. Předseda strany poté požadoval, aby tzv. pučisté vyvodili politické důsledky a odešli z vedení ČSSD. Škromach tak o několik dní později učinil se slovy, že rezignací na post místopředsedy strany na sebe bere odpovědnost za špatný volební výsledek ČSSD a nemá to souvislost s údajně připravovaným pučem.

V květnu 2010 byl Zdeněk Škromach jako lídr kandidátky zvolen ve Zlínském kraji poslancem za ČSSD. V říjnu 2010 však vyměnil poslanecké křeslo za senátorské a stal se místopředsedou Senátu Parlamentu České republiky.

Kariéru začal v odborech. Členem sociální demokracie se stal Škromach v roce 1995. Od roku 1997 do dubna 2000 byl místopředsedaou ČSSD, od dubna 2000 do dubna 2001 pak předsedou klubu poslanců ČSSD v PS PČR, kde poprvé zasedl v červnu 1996. Od dubna 2001 do dubna 2005 a poté opět mezi roky 2006 až 2010 zastával funkci místopředsedy ČSSD.

V ČSSD má na starost oblast sociální politiky, v letech 2002 až 2006 zastával úřad ministra práce a sociálních věcí a od října do listopadu 2005 působil krátce i jako ministr zdravotnictví. Ve stínové vládě měl rovněž na starost oblast práce a sociálních věcí.

Vyučil se elektromontérem a poté absolvoval střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Brně a VUT, fakultu elektrotechnickou, tamtéž. Zdeněk Škromach se narodil 31. 12. 1956 v Hodoníně. Je ženatý, má dvě děti.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy