Zdeněk Škromach

Aktualizováno 16. 7. 2010 14:02
Senátor Zdeněk Škromach (ČSSD) byl na sjezdu strany v březnu 2011 znovuzvolen místopředsedou. Kromě toho zastával pozici ministra práce a sociálních věcí, jak v reálné, tak stínové vládě.
Zdeněk Škromach.
Zdeněk Škromach. | Foto: Ondřej Besperát

Senátor Zdeněk Škromach je bývalým místopředsedou ČSSD. V minulosti zastával post ministra práce a sociálních věcí v reálné i stínové vládě, a byl tak dlouholetým garantem sociální politiky ČSSD.

Škromach patří do skupinky sociálních demokratů, kteří se po vyhlášení výsledků předčasných voleb do Poslanecké sněmovny zúčastnili schůzky s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Den poté vyzvalo předsednictvo ČSSD Bohuslava Sobotku k rezignaci na post předsedy strany a vyřadilo ho z vyjednávacího týmu o budoucí vládě. Sobotka odejít odmítl a jednání svých oponentů v čele s Michalem Haškem označil za pokus o puč. Podle Sobotkových stoupenců uvnitř strany měl být v Lánech dohodnut plán, jak ho sesadit. Předseda strany poté požadoval, aby tzv. pučisté vyvodili politické důsledky a odešli z vedení ČSSD. Škromach tak o několik dní později učinil se slovy, že rezignací na post místopředsedy strany na sebe bere odpovědnost za špatný volební výsledek ČSSD a nemá to souvislost s údajně připravovaným pučem.

V květnu 2010 byl Zdeněk Škromach jako lídr kandidátky zvolen ve Zlínském kraji poslancem za ČSSD. V říjnu 2010 však vyměnil poslanecké křeslo za senátorské a stal se místopředsedou Senátu Parlamentu České republiky.

Kariéru začal v odborech. Členem sociální demokracie se stal Škromach v roce 1995. Od roku 1997 do dubna 2000 byl místopředsedaou ČSSD, od dubna 2000 do dubna 2001 pak předsedou klubu poslanců ČSSD v PS PČR, kde poprvé zasedl v červnu 1996. Od dubna 2001 do dubna 2005 a poté opět mezi roky 2006 až 2010 zastával funkci místopředsedy ČSSD.

V ČSSD má na starost oblast sociální politiky, v letech 2002 až 2006 zastával úřad ministra práce a sociálních věcí a od října do listopadu 2005 působil krátce i jako ministr zdravotnictví. Ve stínové vládě měl rovněž na starost oblast práce a sociálních věcí.

Vyučil se elektromontérem a poté absolvoval střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Brně a VUT, fakultu elektrotechnickou, tamtéž. Zdeněk Škromach se narodil 31. 12. 1956 v Hodoníně. Je ženatý, má dvě děti.

 

Právě se děje

Další zprávy