Zdeněk Škromach

Aktualizováno 16. 7. 2010 14:02
Senátor Zdeněk Škromach (ČSSD) byl na sjezdu strany v březnu 2011 znovuzvolen místopředsedou. Kromě toho zastával pozici ministra práce a sociálních věcí, jak v reálné, tak stínové vládě.
Zdeněk Škromach.
Zdeněk Škromach. | Foto: Ondřej Besperát

Senátor Zdeněk Škromach je bývalým místopředsedou ČSSD. V minulosti zastával post ministra práce a sociálních věcí v reálné i stínové vládě, a byl tak dlouholetým garantem sociální politiky ČSSD.

Škromach patří do skupinky sociálních demokratů, kteří se po vyhlášení výsledků předčasných voleb do Poslanecké sněmovny zúčastnili schůzky s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Den poté vyzvalo předsednictvo ČSSD Bohuslava Sobotku k rezignaci na post předsedy strany a vyřadilo ho z vyjednávacího týmu o budoucí vládě. Sobotka odejít odmítl a jednání svých oponentů v čele s Michalem Haškem označil za pokus o puč. Podle Sobotkových stoupenců uvnitř strany měl být v Lánech dohodnut plán, jak ho sesadit. Předseda strany poté požadoval, aby tzv. pučisté vyvodili politické důsledky a odešli z vedení ČSSD. Škromach tak o několik dní později učinil se slovy, že rezignací na post místopředsedy strany na sebe bere odpovědnost za špatný volební výsledek ČSSD a nemá to souvislost s údajně připravovaným pučem.

V květnu 2010 byl Zdeněk Škromach jako lídr kandidátky zvolen ve Zlínském kraji poslancem za ČSSD. V říjnu 2010 však vyměnil poslanecké křeslo za senátorské a stal se místopředsedou Senátu Parlamentu České republiky.

Kariéru začal v odborech. Členem sociální demokracie se stal Škromach v roce 1995. Od roku 1997 do dubna 2000 byl místopředsedaou ČSSD, od dubna 2000 do dubna 2001 pak předsedou klubu poslanců ČSSD v PS PČR, kde poprvé zasedl v červnu 1996. Od dubna 2001 do dubna 2005 a poté opět mezi roky 2006 až 2010 zastával funkci místopředsedy ČSSD.

V ČSSD má na starost oblast sociální politiky, v letech 2002 až 2006 zastával úřad ministra práce a sociálních věcí a od října do listopadu 2005 působil krátce i jako ministr zdravotnictví. Ve stínové vládě měl rovněž na starost oblast práce a sociálních věcí.

Vyučil se elektromontérem a poté absolvoval střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Brně a VUT, fakultu elektrotechnickou, tamtéž. Zdeněk Škromach se narodil 31. 12. 1956 v Hodoníně. Je ženatý, má dvě děti.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy