Donald Trump

1. 2. 2017 8:17
Donald John Trump je americký podnikatel, který se v lednu 2017 stal 45. prezidentem Spojených států amerických, přičemž jako první kandidát v historii uspěl bez přechozích zkušeností s politickou či armádní funkcí. Na úřad hlavy státu kandidoval za Republikánskou stranu a do Bílého domu nastoupil v sedmdesáti letech jako nejstarší a zároveň nejbohatší prezident.
Foto: Reuters

Svou kandidaturu za Republikánskou stranu oznámil 16. června 2015 a nominaci na prezidenta získal po vítězných primárkách v červenci na stranickém sjezdu v Clevelandu. Ve volbách, které se konaly dne 8. listopadu 2016 získal 306 hlasů volitelů a porazil tak svou soupeřku za Demokratickou stranu Hillary Clintonovou, která získala 232 hlasů volitelů.

Před vstupem do úřadu působil jako předseda a generální ředitel společnosti The Trump Organization, která se zabývá obchodováním s nemovitostmi. Provozuje také mnoho hotelů, kasin a golfových hřišť po celém světě. Díky své reality show The Apprentice (Učeň) na stanici NBC se stal i mediálně známým.

Donald Trump

Donald John Trump se narodil 14. července 1946 v New Yorku. Po ukončení bakalářského studium v oboru ekonomie a finančnictví na Fordham University a Wharton School patřící k Pensylvánské univerzitě nastoupil v roce 1968 do otcovy firmy Trump Organization. Jeho první ženou byla československá modelka Ivana Zelníčková, se kterou žil od roku 1977 do roku 1992 a se kterou měl tři děti - Donalda Jr., Ivanku a Erica. Druhé manželství s herečkou Marlou Maplesovou, se kterou má dceru Tiffany, trvalo od roku 1983 do roku 1999. V roce 2005 se potřetí oženil se slovinskou modelkou a návrhářkou Melanií Knavsovou, se kterou má syna Barrona Williama Trumpa.

Podnikatelská kariéra

Svou profesní kariéru zahájil ve společnosti Trump Organization, kterou vlastnil jeho otec. Ten mu zároveň poskytl úvěr ve výši 1 mil. Dolarů, který využil na rekonstrukci bytového komplexu v Ohiu. Po prvních úspěších v oblasti developmentu se dostal do finanční krize, když financoval výstavbu svého třetího kasina Trump Taj Mahal v Atlantic City z půjček s vysokým úrokem, které nebyl s to splácet. Kvůli nevydařeným investicím musel v letech 1991, 1992, 2004 a 2009 vyhlásit bankrot.

V současné době je Donald Trump generálním ředitelem společnosti Trump Organization, která se zabývá obchodováním s nemovitostmi. Trump je též zakladatelem společnosti Trump Entertainment Resorts, která provozuje mnoho kasin a hotelů po celém světě. V říjnu 2016 byl Donald Trump podle seznamu časopisu Forbes 499. nejbohatším člověkem světa.

Prezidentská kampaň

Poprvé byla Trumpovi nabídnuta kandidatura na prezidenta na konci osmdesátých let, tehdy ji však odmítl. V té době ale již začal uvažovat o kandidatuře pro rok 1996, jak dokládají záznamy STB, která sledovala jeho první ženu během pobytů v Československu. Poprvé se zúčastnil primárek v roce 2000, kdy kandidoval za Reformní stranu USA, po vítězstvích ve dvou státech kandidaturu vzdal. V roce 2014 se nechal slyšet, že uvažuje o opětovném kandidování na prezidenta Spojených států a v roce 2015 svou kandidaturu definitivně potvrdil s heslem "Udělejme Ameriku opět velkou/skvělou!" a ("Make America Great Again") a "Napřed Amerika" ("America first").

Poté, co zvítězil ve 28 republikánských primárkách, vyhrál 3. května 2016 i v Indianě, načež odstoupili zbývající dva hlavní soupeři - texaský senátor Ted Cruz a ohijský guvernér John Kasich. Na konci května překonal počtem delegátů stanovenou hranici o jeden hlas a stal se oficiálním kandidátem Republikánské strany. Na místo viceprezidenta si vybral guvernéra státu Indiana Mika Pence.

Kontroverze

Mezi Trumpovy podnikatelské projekty, které skončily neúspěšně, patří i založení Trump University (2004-2011). V březnu 2016 bylo zahájeno vyšetřování, které vyústilo v podání žaloby, podle které se škola angažovala ve specifických podvodných, klamavých a nezákonných činnostech. Podle obžaloby se nejednalo se o univerzitu (název musel být později změněn), ale spíše o program velmi drahých motivačních kurzů s pochybným prospěchem pro jejich účastníky.

V průběhu volební kampaně se Trump musel omluvit za své výroky, které pronesl během rozhovoru pořízeným v roce 2005 pro televizi NBC Universal, kdy netušil, že je již zapnutý mikrofon, a ve kterém se doznal k osahávání žen a k tomu, že mu tyto útoky vždy prošly, neboť je slavný. Na nahrávce z roku 1997 se zase doznal k tomu, že jako ředitel soutěže Miss Teen USA chodil do šaten dívek a mohl je tak vidět nahé, přičemž své jednání vysvětloval tím, že se jedná o inspekci.

Mnoho negativních reakcí vyvolaly jeho výroky o potřebě omezení imigrace do USA, zejména pak z Mexika, na jehož hranici chce vybudovat zeď s ostnatým drátem po celé jeho délce. Další vlnu kontroverze vyvolaly výroky na adresu omezení imigrace všech muslimů do spojených států. Vášně vzbuzují i jeho snahy omezit mezinárodní obchodní dohody a zavádění ochranářských opatření ve prospěch USA, nebo zpochybňování oteplování klimatu.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Kremlík na ministerstvu dopravy zůstane, bude náměstkem svého nástupce Havlíčka

Vladimír Kremlík (za ANO) bude po svém odvolání z vlády působil na ministerstvu dopravy jako náměstek. Deníku Mladá fronta DNES (MfD) to během cesty v Izraeli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kremlík dnes skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou nepřežil. Lidé v daném úseku místo metra museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté. Očekává se, že provoz bude obnoven kolem 22:00, uvedl večer na webu pražský dopravní podnik.

Metro jezdí bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B je provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje. "Mezi Smíchovem a Karlínem doporučujeme použít též alternativní spojení linkami 10 a 16 s přestupem na metro C v zastávce I.P.Pavlova," uvedl dopravní podnik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští poslanci znovu přijali sporný zákon o postihu soudců

Polští poslanci dnes hlasy vládní většiny znovu přijali kontroverzní zákon, který podle kritiků umožní trestat soudce zpochybňující vládní reformu justice. Zákon minulý pátek odmítl Senát, ve kterém má opozice mírnou většinu. Sejm, dolní komora parlamentu, nyní rozhodnutí Senátu přehlasoval 234 hlasy zákonodárců z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Proti bylo 211 poslanců a devět se zdrželo, uvedla televize TVN 24. Zákon nyní obdrží prezident Andrzej Duda.

Opoziční místopředsedkyně Sejmu Malgorzata Kidawová-Blońská v debatě označila kroky vládního tábora za "opravdový státní převrat". Vládní poslanci podle ní rozhodují "o tom, že soudy mají přestat být nezávislé".

Novou právní normu kritizuje Evropská komise a zpochybnili ji experti z Benátské komise, poradního orgánu Rady Evropy, kteří na pozvání Senátu navštívili Polsko.

Navzdory kritice se PiS snaží zákon prosadit s tím, že zabrání anarchii v polské justici, která se prý dosud neočistila od dědictví komunismu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy