Donald Trump

1. 2. 2017 8:17
Donald John Trump je americký podnikatel, který se v lednu 2017 stal 45. prezidentem Spojených států amerických, přičemž jako první kandidát v historii uspěl bez přechozích zkušeností s politickou či armádní funkcí. Na úřad hlavy státu kandidoval za Republikánskou stranu a do Bílého domu nastoupil v sedmdesáti letech jako nejstarší a zároveň nejbohatší prezident.
Foto: Reuters

Svou kandidaturu za Republikánskou stranu oznámil 16. června 2015 a nominaci na prezidenta získal po vítězných primárkách v červenci na stranickém sjezdu v Clevelandu. Ve volbách, které se konaly dne 8. listopadu 2016 získal 306 hlasů volitelů a porazil tak svou soupeřku za Demokratickou stranu Hillary Clintonovou, která získala 232 hlasů volitelů.

Před vstupem do úřadu působil jako předseda a generální ředitel společnosti The Trump Organization, která se zabývá obchodováním s nemovitostmi. Provozuje také mnoho hotelů, kasin a golfových hřišť po celém světě. Díky své reality show The Apprentice (Učeň) na stanici NBC se stal i mediálně známým.

Donald Trump

Donald John Trump se narodil 14. července 1946 v New Yorku. Po ukončení bakalářského studium v oboru ekonomie a finančnictví na Fordham University a Wharton School patřící k Pensylvánské univerzitě nastoupil v roce 1968 do otcovy firmy Trump Organization. Jeho první ženou byla československá modelka Ivana Zelníčková, se kterou žil od roku 1977 do roku 1992 a se kterou měl tři děti - Donalda Jr., Ivanku a Erica. Druhé manželství s herečkou Marlou Maplesovou, se kterou má dceru Tiffany, trvalo od roku 1983 do roku 1999. V roce 2005 se potřetí oženil se slovinskou modelkou a návrhářkou Melanií Knavsovou, se kterou má syna Barrona Williama Trumpa.

Podnikatelská kariéra

Svou profesní kariéru zahájil ve společnosti Trump Organization, kterou vlastnil jeho otec. Ten mu zároveň poskytl úvěr ve výši 1 mil. Dolarů, který využil na rekonstrukci bytového komplexu v Ohiu. Po prvních úspěších v oblasti developmentu se dostal do finanční krize, když financoval výstavbu svého třetího kasina Trump Taj Mahal v Atlantic City z půjček s vysokým úrokem, které nebyl s to splácet. Kvůli nevydařeným investicím musel v letech 1991, 1992, 2004 a 2009 vyhlásit bankrot.

V současné době je Donald Trump generálním ředitelem společnosti Trump Organization, která se zabývá obchodováním s nemovitostmi. Trump je též zakladatelem společnosti Trump Entertainment Resorts, která provozuje mnoho kasin a hotelů po celém světě. V říjnu 2016 byl Donald Trump podle seznamu časopisu Forbes 499. nejbohatším člověkem světa.

Prezidentská kampaň

Poprvé byla Trumpovi nabídnuta kandidatura na prezidenta na konci osmdesátých let, tehdy ji však odmítl. V té době ale již začal uvažovat o kandidatuře pro rok 1996, jak dokládají záznamy STB, která sledovala jeho první ženu během pobytů v Československu. Poprvé se zúčastnil primárek v roce 2000, kdy kandidoval za Reformní stranu USA, po vítězstvích ve dvou státech kandidaturu vzdal. V roce 2014 se nechal slyšet, že uvažuje o opětovném kandidování na prezidenta Spojených států a v roce 2015 svou kandidaturu definitivně potvrdil s heslem "Udělejme Ameriku opět velkou/skvělou!" a ("Make America Great Again") a "Napřed Amerika" ("America first").

Poté, co zvítězil ve 28 republikánských primárkách, vyhrál 3. května 2016 i v Indianě, načež odstoupili zbývající dva hlavní soupeři - texaský senátor Ted Cruz a ohijský guvernér John Kasich. Na konci května překonal počtem delegátů stanovenou hranici o jeden hlas a stal se oficiálním kandidátem Republikánské strany. Na místo viceprezidenta si vybral guvernéra státu Indiana Mika Pence.

Kontroverze

Mezi Trumpovy podnikatelské projekty, které skončily neúspěšně, patří i založení Trump University (2004-2011). V březnu 2016 bylo zahájeno vyšetřování, které vyústilo v podání žaloby, podle které se škola angažovala ve specifických podvodných, klamavých a nezákonných činnostech. Podle obžaloby se nejednalo se o univerzitu (název musel být později změněn), ale spíše o program velmi drahých motivačních kurzů s pochybným prospěchem pro jejich účastníky.

V průběhu volební kampaně se Trump musel omluvit za své výroky, které pronesl během rozhovoru pořízeným v roce 2005 pro televizi NBC Universal, kdy netušil, že je již zapnutý mikrofon, a ve kterém se doznal k osahávání žen a k tomu, že mu tyto útoky vždy prošly, neboť je slavný. Na nahrávce z roku 1997 se zase doznal k tomu, že jako ředitel soutěže Miss Teen USA chodil do šaten dívek a mohl je tak vidět nahé, přičemž své jednání vysvětloval tím, že se jedná o inspekci.

Mnoho negativních reakcí vyvolaly jeho výroky o potřebě omezení imigrace do USA, zejména pak z Mexika, na jehož hranici chce vybudovat zeď s ostnatým drátem po celé jeho délce. Další vlnu kontroverze vyvolaly výroky na adresu omezení imigrace všech muslimů do spojených států. Vášně vzbuzují i jeho snahy omezit mezinárodní obchodní dohody a zavádění ochranářských opatření ve prospěch USA, nebo zpochybňování oteplování klimatu.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Zeman i Babiš tento týden vystoupí s projevy v ČT

Prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden vystoupí s projevy v České televizi. Televize o tom informovala v rámci změn ve svém programu. Babiš by měl promluvit ve čtvrtek ve 20:05, Zeman pak v neděli v poledne. Prezident vystoupil s projevem naposledy 19. března v televizi Prima. 

Další zprávy