OSN

Aktualizováno 19. 1. 2021 6:23
Hlavním cílem mezinárodní Organizace spojených národů (OSN) je udržování mezinárodních vztahů, spolupráce, míru a bezpečnosti.
Lachdar Brahímí a bývalý generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
Lachdar Brahímí a bývalý generální tajemník OSN Pan Ki-mun. | Foto: Reuters

Organizace spojených národů (zkráceně OSN, někdy též nazývaná Spojené národy) byla založena 26. června 1945 přijetím Charty OSN, kterou podepsalo 51 států (mezi zakládajícími členy bylo Československo). OSN oficiálně vznikla 24. října 1945, kdy byla Charta ratifikována Čínou, Francií, Sovětským svazem, USA, Velkou Británií a většinou ostatních signatářských zemí. Každoročně se proto 24. říjen slaví jako Den Spojených národů.

Mezi cíle definované v Chartě OSN patří udržování mezinárodního míru a bezpečnosti, rozvíjení přátelských vztahů mezi národy, spolupráce při řešení mezinárodních otázek a při podpoře základních lidských práv a svobod.

OSN má k roku 2020 193 členů. Její hlavní sídlo je v New Yorku, další například v Ženevě a ve Vídni. Charta OSN ustavuje šest základních orgánů: Valné shromáždění, Rada bezpečnosti, Ekonomická a sociální rada, Poručenská rada, Mezinárodní soudní dvůr a Sekretariát OSN. Celé společenství OSN je však daleko širší, zahrnuje 15 agentur a řadu programů a jiných orgánů.

Každá členská země má své zástupce ve Valném shromáždění a disponuje jedním hlasem. Každý hlas má přitom stejnou váhu. Výkonným orgánem je Rada bezpečnosti. Její rezoluce jsou závazné a má právo vynucovat jejich splnění. Rada bezpečnosti se skládá z pěti stálých členů, kterými jsou Čína, Francie, Rusko, Velká Británie a USA. Vedle toho každoročně Valné shromáždění volí deset nestálých členů.

Generálním tajemníkem OSN je od roku 2017 António Guterres, (jeho předchůdcem byl od roku 2007 Pan Ki-mun z Korejské republiky).

 

Právě se děje

Další zprávy