Koronavirus

31. 5. 2013 10:18
V roce 2012 byl potvrzen výskyt nového druhu koronaviru MERS (The Middle East Respiratory Syndrome), který se šíří z Arabského poloostrova a způsobuje symptomy podobné nákaze virem SARS.
Koronavirus
Koronavirus | Foto: wikimedia

Koronavirus je označení pro čtyři rody virů, které způsobují méně závažná i velmi vážná onemocnění zvířat a lidí.

Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Šíří se zpravidla kapénkami při kýchání. Při epidemii SARS, která začala v Číně, se v roce 2002 nakazilo asi 8 tisíc lidí a zhruba desetina z nich zemřela.

V roce 2012 byl potvrzen výskyt nového druhu koronaviru MERS (The Middle East Respiratory Syndrome), který se šíří z Arabského poloostrova a způsobuje symptomy podobné nákaze virem SARS. MERS ale navíc vede k rychlému selhání ledvin.

Novým koronavirem se prokazatelně nakazilo 49 lidí a 27 z nich už nemoci podlehlo. Poslední obětí je 65letý Francouz, který se nakazil v Dubaji. Šlo o vůbec prvního Evropana, jenž se koronavirem nakazil. Nemocné hlásí kromě Francie také Německo a Velká Británie, nejvíce nakažených je v Saúdské Arábii, další případy se objevily v Kataru, Jordánsku, Tunisku a Spojených arabských emirátech. V České republice zatím výskyt viru zaznamenán nebyl.

Světová zdravotnická organizace (WHO) zatím nemá dostatek informací o tom, jak se virus přesně šíří a co je jeho zdrojem.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy