Blízký východ

Koalice vedená Saúdskou Arábií tvrdí, že v Jemenu zabila nejméně 165 povstalců

Vojenská koalice vedená Saúdskou Arábií v neděli uvedla, že při náletu v Jemenu zabila nejméně 165 povstalců. Koalice a šíitští rebelové známí jako Húsíové svádí boje o město Maríb, které je poslední baštou provládních sil na severu země, uvedla agentura AFP. Povstalci své ztráty obvykle nesdělují a informaci vojenské koalice nekomentovali.

Vojenská koalice tvrdí, že její nálety za posledních 24 hodin zabily 165 povstalců a zničily deset vojenských vozů. Podobnou informaci síly vedené Saúdskou Arábií vydaly i v pátek, kdy tvrdily, že zabily nejméně 156 rebelů a zničily osm vozů. Boje v Maríbu a okolí znepřátelené strany zahájily v únoru, oblast je bohatá na ropu. V posledních dnech si boje vyžádaly v oblasti kolem tisíce mrtvých.

Válka v Jemenu, nejchudší zemi arabského světa, vypukla poté, co se Íránem podporovaní šíitští povstalci v roce 2014 zmocnili hlavního města Saná, odkud vyhnali mezinárodně uznanou vládu prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Na její straně se o rok později do boje proti rebelům zapojila mezinárodní vojenská koalice pod vedením Saúdské Arábie. Konflikt bývá často označován za zástupnou válku Saúdské Arábie a Íránu. OSN situaci v Jemenu označuje za nejhorší světovou humanitární krizi.

Zdroj: ČTK

U jemenského Maríbu bylo zabito 156 šíitských rebelů, uvedla koalice vedená Rijádem

Vojenská koalice vedená Saúdskou Arábií v pondělí oznámila, že v uplynulých 24 hodinách bylo při cílené operaci jižně od jemenského města Maríb zabito více než 156 šíitských rebelů známých jako Húsíové. Informuje o tom agentura AFP.

"Cílená operace v Abdíji zničila osm vojenských vozidel a zabila přes 156 teroristů," uvedla koalice podle saúdskoarabské agentury SPA. Doplnila, že v posledních 24 hodinách bylo proti povstalcům namířeno 33 operací. Nejmenovaný vojenský zdroj uvedl, že bylo v povstalci obléhané Abdíji v uplynulých dvou dnech zabito také 17 příslušníků provládních sil.

Válka v Jemenu, nejchudší zemi arabského světa, vypukla poté, co se Íránem podporovaní Húsíové v roce 2014 zmocnili hlavního města Saná, odkud vyhnali mezinárodně uznanou vládu prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Na její straně se o rok později do boje proti rebelům zapojila mezinárodní vojenská koalice pod vedením Saúdské Arábie. Konflikt bývá často označován za zástupnou válku Saúdské Arábie a Íránu. OSN situaci v Jemenu označuje za nejhorší světovou humanitární krizi. Rebelové nyní svádějí boje o Maríb, což je poslední útočiště provládních sil na severu země. Húsíové většinou bilanci svých obětí nesdělují.

Zdroj: ČTK
Pokračovat